Wiadomości

Pokochasz albo znienawidzisz – oto nowy Hyundai Elantra

Wiadomości 18.03.2020 67 interakcji
Adam Majcherek
Adam Majcherek 18.03.2020

Pokochasz albo znienawidzisz – oto nowy Hyundai Elantra

Adam Majcherek
Adam Majcherek18.03.2020
67 interakcji Dołącz do dyskusji

Kompaktowy sedan Hyundaia urósł i bardziej przypomina Sonatę, ale czy wyładniał?

Pod tekstem o nowej generacji Hyundaia Sonaty pojawiły się komentarze, że to bardzo ładne auto i szkoda, że nie będzie go w Europie. Mamy za to Elantrę, a i ona zyskała nowe wcielenie.

Hyundai Elantra

Stylizacja – odważna

Nie mam zamiaru autorytarnie stwierdzać, czy nowa Elantra jest brzydka, czy ładna. Z pewnością nie jest nijaka, co zdarzało się modelom Hyundaia w przeszłości. Ostre wcięcia i przetłoczenia, wielki grill, fantazyjnie stylizowane reflektory – tego samochodu nie przeoczysz na ulicy. I z pewnością będzie wzbudzał kontrowersje. 

Hyundai Elantra

Hyundai zwraca uwagę na linię nadwozia, która jest coupe-look.

Elantra wciąż pozostaje sedanem, choć linia nadwozia mogłaby sugerować, że chce być liftbackiem. Z tą stylizacją w stylu coupe, Elantra jest drugim po Sonacie modelem przygotowanym według filozofii designerskiej Sensuous Sportiness, której nazwę można przetłumaczyć jako „zmysłowy sportowy charakter”. Poszukajmy tego sportu.

Hyundai Elantra

Elantra urosła

Jest o 5,6 cm dłuższa, 2,5 cm szersza, ale o 2 cm niższa. O 2 cm urósł też rozstaw osi pojazdu. Hyundai zapewnia, że mimo obniżenia linii dachu wewnątrz wciąż jest bardzo dużo miejsca. 

W informacji prasowej Koreańczycy zamieścili zestawienie wymiarów w porównaniu z konkurentami. Wynika z niego, że Elantra jest dłuższa od Toyoty Corolli, Hondy Civic, Nissana Sentry i Mazdy 3, ale wciąż krótsza od VW Jetty. Za to jest szersza i niższa od tych konkurentów, a rozstawem osi ustępuje tylko Maździe 3. Oczywiście mówimy o modelach w wersji sedan.

Hyundai Elantra

Nowa Elantra – bardziej tech

Technologiczne zaawansowanie można dostrzec już zbliżając się do auta. Elantra opcjonalnie może korzystać z cyfrowego klucza – auto będzie można otworzyć i odpalić mając przy sobie klucz w telefonie komunikującym się z autem za pomocą technologii NFC i Bluetooth. Fizyczny klucz stanie się zbędny wyłącznie dla posiadaczy smartfonów z Android Auto. Właściciele iPhone’ów dalej będą musieli go nosić.

Hyundai Elantra
Hyundai nie zastępuje logotypu marki napisem. Uwypukla nazwę modelu.

W kabinie – dwa ekrany

W informacji prasowej czytamy o dwóch ekranach o przekątnej 10,25 cala. Jeden zastępuje zegary, drugi – dotykowy – służy do obsługi multimediów. 

Hyundai Elantra
Oh, jaka cieniutka ramka wokół ekranu!

Hyundai chwali się, że ekrany i obsługa Apple CarPlay oraz Android Auto pojawią się już w podstawowej wersji wyposażenia. Na wszelki wypadek pokazuje zdjęcia tylko fragmentu kokpitu. Tu ekran ma 8 cali i nie jest tak fantazyjnie połączony z panelem zegarów. Ciekawe jak ten wariant wygląda w całości. Fragment plastikowej kierownicy i pokrętła od klimatyzacji podpowiadają, że to wnętrze będzie mocno różnić się od topowych wariantów.

Hyundai Elantra
Na lewo od „zegarów” jest chyba jeszcze jeden panel dotykowy, ale Hyundai nie zdradza co to.

Hyundai Elantra

Szukając sportu dochodzimy do informacji o jednostkach napędowych.

Póki co wiadomo, że w Stanach nowa Elantra będzie napędzana tym samym silnikiem co obecna – 147-konną, dwulitrową jednostką wspieraną przez przekładnię CVT. O osiągach na wszelki wypadek Hyundai nie wspomina. Ale nie zapowiadają się sportowo. W Europie zapewne też wiele się nie zmieni i auto wciąż będzie napędzane benzynowym 1.6 o mocy 128 KM. I raczej nie ma co się spodziewać, czy Hyundai zdecydował się na wprowadzenie wersji N. Co najwyżej N-line.

Hyundai Elantra

Elantra również jako hybryda

Według danych producenta, w sprzedaży pojawi się wersja z układem napędowym o parametrach ze sprzedawanego u nas Ioniqa. Mowa o silniku 1.6, wspieranym przez jednostkę elektryczną i akumulator o pojemności 1,32 kWh. W sumie zestaw ten może się pochwalić mocą 139 KM.

Hyundai rozpocznie produkcję nowej Elantry jesienią tego roku. Na szczegóły dotyczące europejskiej odmiany musimy jeszcze poczekać.

Hyundai Elantra

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać