Wiadomości

Hyundai AX1 przyłapany na zdjęciach szpiegowskich. To najmniejszy SUV jaki będzie oferować marka

Wiadomości 04.02.2021 253 interakcje

Hyundai AX1 przyłapany na zdjęciach szpiegowskich. To najmniejszy SUV jaki będzie oferować marka

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski04.02.2021
253 interakcje Dołącz do dyskusji

Hyundai AX1 to najnowszy i jednocześnie najmniejszy SUV koreańskiej marki. Hyundai postanowił wprowadzić SUV-y w każdym możliwym segmencie.

Nie tak dawno temu informowaliśmy o tym, że Hyundai planuje wprowadzić na rynek europejski swojego najmniejszego SUV-a o nazwie Bayon. Ma być mniejszy niż Kona, czyli mierzyć mniej niż 4,16 m. Na rynku amerykańskim i indyjskim Hyundai już teraz oferuje model Venue, który jest mniejszy niż Kona – w Ameryce ma 4,03 m, a w Indiach 3,99 m. Takie przybliżone wymiary miał mieć Bayon. Hyundai doszedł do wniosku, że potrzebuje jeszcze mniejszego SUV-a niż wymienione wyżej. Takim SUV-em ma być Hyundai AX1. Podejrzewam, że Bardzo Ważni Ludzie w siedzibie Hyundaia na pytanie o to ile chcą mieć SUV-ów odpowiedzieli zgodnie: tak. Efektem tego będzie całościowe pokrycie rynku SUV-ów od najmniejszych do największych. Najwyraźniej w języku koreańskim nie występuje zdanie „nie da się zarobić na małych samochodach”, które jest z lubością powtarzane w Europie, gdy mowa o śmierci segmentu A. Hyundai mówi do europejskich producentów: potrzymajcie mi kimchi i patrzcie teraz.

Hyundai AX1 jest właśnie testowany w trudnych warunkach

Malutki SUV dzielnie pokonuje zaśnieżone tereny. W maskowaniu wygląda tak:

Samochód ma mieć napęd wyłącznie na przód. Ma być oferowany z dwoma silnikami spalinowymi. Jeden z nich to dobrze znane z rynku indyjskiego benzynowe 1.2 o mocy 82 KM. Drugim ma być benzynowy silnik o pojemności 1,1 l i mocy około 70 KM. Klienci będą mogli wybierać między automatyczną a manualną skrzynią biegów. Nie będą za to mogli wybrać liczby przełożeń, ta niezależnie od rodzaju skrzyni ma wynosić 5.  Oczywiście w planach jest również wersja elektryczna z przewidywanym zasięgiem do 200 km. Hyundai AX1 powstaje na platformie K1, tej samej na której powstał Hyundai i10. Na rynku indyjskim AX1 powalczy z Suzuki Ignis.

Wg indyjskich renderów auto może wyglądać tak:

Natomiast wersja elektryczna to grill dobrze znany z elektrycznej Kony.

Na innych zdjęciach szpiegowskich udało się potwierdzić obecność szyberdachu. Poza tym nie ma co się spodziewać długiej listy opcji wyposażenia. Nawet na zdjęciach testowany egzemplarz ma zwykłe halogenowe żarówki. Niestety nie wiemy czy Hyundai AX1 trafi do Europy czy pozostanie indyjskim endemitem. Podejrzewam, że ze względu na normy emisji na naszym kontynencie Hyundai mógłby sprzedawać wyłącznie wersję elektryczną. Takie czasy, że małe auta to domena biednych rynków. My, bogaci Europejczycy wolimy SUV-y, ale tylko te większe.

Zdjęcie główne przedstawia Hyundaia Venue, bo nie ma jeszcze oficjalnych zdjęć Hyundaia AX1 – zanim skomentujecie

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać