Wiadomości

Honda wycofuje się z Rosji od 2022 r. Tamtejszy rynek coraz mocniej dziwnieje

Wiadomości 30.12.2020 39 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 30.12.2020

Honda wycofuje się z Rosji od 2022 r. Tamtejszy rynek coraz mocniej dziwnieje

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk30.12.2020
39 interakcji Dołącz do dyskusji

Od 2022 r. Honda wycofuje się z Rosji. Dotychczas w sprzedaży były tam i tak tylko dwa modele. Chińczycy skaczą pod sufit.

„Dziwnieje” – ładnego słowa użyłem w tytule, prawda? Tak to jest, każda literka się liczy i zwrot „rynek robi się coraz dziwniejszy” by się nie zmieścił. W każdym razie, krajobraz motoryzacyjny na ulicach Moskwy czy Ułan Ude zmienia się szybciej niż pogoda na morzu Barentsa.

Numerem jeden nadal pozostaje Łada

Na liście przebojów rosyjskiego rynku występują też takie gwiazdy jak Kia, Hyundai, Renault i Volkswagen czy Toyota. Jeśli chodzi o modele, Rosjanie w listopadzie najchętniej wybierali Renault Logan, Ładę Vestę, Hyundaia Solarisa czy VW Polo. O ponad 20 proc. wzrosła sprzedaż Łady 4×4.

honda rosja
Ten samochód będzie się sprzedawać do końca świata i o jeden dzień dłużej.

Rosyjskie drogi bywają – delikatnie mówiąc – niezbyt równe, więc tamtejsi klienci uwielbiają SUV-y. Wybierają np. Hyundaia Tucsona, Nissana X-Traila czy Toyotę RAV4. Wszystkie te modele zanotowały znaczące wzrosty zainteresowania.

Honda CR-V nie cieszy się aż takim powodzeniem

Tak naprawdę, sprzedaż Hondy jest na tyle mizerna, że Japończycy przeznaczyli ten rynek na straty. W ramach programu szukania oszczędności po pandemii, zdecydowano, że od 2022 r. do Rosji nie będą już trafiać nowe auta tej marki. Mówiąc prościej: Honda wycofuje się z Rosji, przynajmniej jeśli chodzi o auta osobowe. Jeśli ktoś ma ochotę na łódź albo motocykl tej marki, spełni swoje marzenia.

Do tej pory, w ofercie samochodowej Hondy w największym kraju świata znajdowały się tylko dwa modele: znane nam CR-V i większy, nieoferowany w Europie i trochę przestarzały Pilot. Nie było ani Civica ani HR-V. Mały sedan w rodzaju modelu City? Także brak, choć on akurat mógłby zrobić tam karierę. До свидания, Honda! – powiedzą już wkrótce Rosjanie.

honda wycofuje się z rosji
Honda Pilot.

Cieszą się z tego Chińczycy

Im mniejsza konkurencja, tym lepiej dla marek z Państwa Środka. Ale akurat chińskie firmy mają o wiele więcej powodów do radości niż tylko wywieszenie białej flagi przez Hondę.

Jak podaje portal bestsellingcarsblog, w porównaniu z grudniem 2019 roku producenci aut z Chin zanotowali wzrost na rosyjskim rynku o 68,1 proc. Pandemia? Jaka pandemia! Jeśli spojrzymy na poszczególne firmy, wyniki będą jeszcze bardziej imponujące. Changan polepszył swoją sprzedaż o 84,1 proc, Geely o 126,4 proc, a Chery: o 146,6 proc.

honda wycofuje się z rosji
Geely Xing Yue.

Skoro Rosjanie przekonali się do chińskich aut, do tego kraju wchodzą kolejne tamtejsze firmy: np. firma Chery wprowadziła markę premium Exeed i właśnie buduje jej sieć salonów.

I właśnie dlatego rosyjski rynek „dziwnieje”

Oczywiście, z naszej perspektywy. Europejczyków ciągle szokuje, że Honda może się wycofać, a ludzie mogą pędzić do salonów Chery czy Geely. Do czasu.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać