Wiadomości / Ciekawostki

Wkrótce rozpoczyna się Goodwood Festival of Speed. Zobacz tegoroczne atrakcje i premiery

Wiadomości / Ciekawostki 09.07.2018 34 interakcje
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 09.07.2018

Wkrótce rozpoczyna się Goodwood Festival of Speed. Zobacz tegoroczne atrakcje i premiery

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk09.07.2018
34 interakcje Dołącz do dyskusji

W tym roku impreza w ogrodzie u Lorda Marcha odbywa się po raz dwudziesty piąty. To nie koniec rocznic – w Goodwood motywem przewodnim będzie siedemdziesięciolecie samochodów sportowych Porsche.

Goodwood Festival of Speed to impreza, która w ostatnich latach ugruntowała swój charakter jednego z najważniejszych wydarzeń motoryzacyjnych w skali świata. Ze względu na jej prestiżowy charakter (w końcu odbywa się w ogrodzie posiadłości brytyjskiego lorda), firmy ostatnio coraz częściej wolą prezentować nowe modele tam, niż na „niemodnych” już i drogich targach.

To właśnie ten ogródek Lorda March i jego domek.

O co chodzi w tej imprezie?

W pewnym uproszczeniu: jest to po prostu wielkie święto fanów motoryzacji. Podczas obecnie czterodniowego (początkowo trwał tylko jeden dzień) Festiwalu Prędkości ogląda się zarówno bolidy i samochody wyścigowe z różnych lat, jak i najwspanialsze pojazdy zabytkowe i najnowsze modele aut sportowych. Odbywają się także aukcje i różne okołomotoryzacyjne wydarzenia.

Co prawda mogłoby się wydawać, że Goodwood Festival of Speed na pewno odbywa się już co najmniej od czasów przedwojennych, ale tak naprawdę jest to stosunkowo młoda impreza. Jej pierwsza edycja odbyła się w 1993 roku, choć fakt, że jej głównym celem było wskrzeszenie motoryzacyjnych tradycji w okolicy Goodwood Circuit, toru istniejącego od 1948 roku. Lord March, organizator imprezy, chciał początkowo zorganizować jazdy na zamkniętym wówczas obiekcie. Nie otrzymał na to zgody, więc… zaprosił gości do swojego, leżącego nieopodal, pałacu.

Co ważne, nawet najcenniejsze samochody można zobaczyć w ruchu.

Główną atrakcją Festiwalu jest przejazd po wiodącej pod górę trasie o długości 1,16 mili (około 1,9 km). Rekord przejazdu tego odcinka to 0:41:06 min. Ustanowił go w 1999 roku Nick Heidfeld w bolidzie F1. Od tego czasu wyniki bolidów Formuły 1 nie liczą się do oficjalnych statystyk, dlatego według nowych zasad rekord to 0:46:13 min. Tyle w 2017 roku udało się pojechać Justinowi Lawowi na Jaguarze XJR-12, znanym ze zwycięstwa w Le Mans w 1990 roku. Rekord wśród samochodów drogowych (51 sekund) należy do Audi R8 V10 Plus, które o ponad sekundę pobiło poprzedni rekord Nissana GT-R Nismo.

Festiwal ma co roku pewien temat przewodni.

Zwykle jest on związany z motoryzacyjnymi rocznicami przypadającymi na dany rok. Markę, która akurat coś w Goodwood świętuje, upamiętnia się rzeźbą stawianą przed pałacem Lorda. Na przykład w 2014 roku na rzeźbie postawiono dwa Mercedesy, by uczcić 120-lecie tej marki w sportach motorowych. W 2010 roku świętowano stulecie Alfy Romeo, w 2002 roku powrót Renault do Formuły 1, a w 2013 roku 50-lecie Porsche 911.

Obecna edycja znowu upływa pod znakiem Porsche.

Porsche-356-2
Tym razem chodzi o 70-lecie budowy pierwszego samochodu sportowego tej firmy, czyli Porsche 356. Oprócz tego podczas imprezy będą także przypominane najlepsze momenty z 25-letniej historii Festiwalu, a 70-lecie będzie świętował także Land Rover.

Trasę w Goodwood przejedzie także wiele nowych modeli.

Jak zwykle, w ogrodzie Lorda Marcha zostanie zdjęta płachta z kilku gorących nowości, które spróbują pobić rekord przejazdu w swojej kategorii.

W klasie SUV-ów zapowiada się emocjonująca walka Alfa Romeo Stelvio Q z Jaguarem F-Pace SVR. Jeśli chodzi o supersamochody, Ferrari wystawi modele 488 Pista i 812 Superfast, zaś Lamborghini pokaże aż trzy modele – Urusa, Huracana Performante Spider i Centenario Roadstera.

Po raz pierwszy publicznie zostanie pokazane nowe BMW serii 8.

BMW serii 8

Próbę przejazdu trasy podejmie także wyścigowa wersja nowej „Ósemki”, czyli M8 GTE. Fani aut amerykańskich będą mogli obejrzeć oryginalnego Forda Mustanga z filmu Bullitt i zobaczyć przejazd nowego Mustanga w limitowanej wersji Bullitt (i w tym samym kolorze) i 700-konnego Mustanga GT Eagle Squadron w malowaniu upamiętniającym amerykańskich pilotów, którzy podczas II wojny światowej zaciągnęli się do RAF.

Pojawią się także między innymi: bolid Hondy z F1 z 1968 roku, a także najnowsza Toyota Supra, Mercedes-AMG GT 63 4-door, Polestar 1, Volkswagen ID R, który niedawno pobił rekord na Pikes Peak oraz… Tesla Model 3.

Volkswagen-Pikes-Peak-1

Tegoroczny Goodwood Festival of Speed odbędzie się w dniach 12-15 lipca (czwartek-niedziela). Bilety na całą imprezę kosztują co najmniej 164 funty. Jeśli mieszkasz w Anglii lub akurat się tam wybierasz, weź Goodwood pod uwagę. To wydarzenie naprawdę robi niewiarygodne wrażenie. Jeden dzień zdecydowanie nie starcza, by obejść całość, a dobre miejsca z widokiem na podjazd pod górę trzeba zajmować z samego rana. Dlatego lepiej się pospieszyć. Lord lubi mieć gości, ale nie więcej, niż 150 tysięcy osób.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać