Klasyki

Może pora na polskie klasyki importowane z Cypru? Wiemy gdzie można znaleźć coś na początek

Klasyki 23.07.2020 261 interakcji
Michał Koziar
Michał Koziar 23.07.2020

Może pora na polskie klasyki importowane z Cypru? Wiemy gdzie można znaleźć coś na początek

Michał Koziar
Michał Koziar23.07.2020
261 interakcji Dołącz do dyskusji

Jeden z czytelników podesłał nam ciekawe zdjęcia z Cypru, z opuszczonej wypożyczalni samochodów. W środku budynku i na placu stoi sporo gratów, w tym także polskiej produkcji.

Na swój sposób uwielbiam motoryzacyjny mikroklimat wysp. Nigdzie nie jest tam bardzo daleko, więc auta nie robią zazwyczaj dużych przebiegów. Koszty importu pojazdów też są często większe niż w przypadku trannsportu kolejowego na stałym lądzie. W efekcie na umiarkowanie dużych wyspach, zwłaszcza tych ciepłych, można spotkać wiele ciekawych gratów. Malta jest pełna starych i nietypowych pojazdów, na Rodos można spotkać gnijące Borewicze czy Fiata 125p pickupa, który nadal służy lokalnemu sprzedawcy warzyw.

Cypr również zalicza się w poczet takich słonecznych miejsc z dużą liczbą gratów. Dzięki zdjęciom jednego z naszych czytelników możemy wirtualnie zwiedzić jedno z nich. Co ważne, wozy w środku budynku chyba oparły się upływowi czasu. Skoro Ben ściągnął Borewicza z Tajlandii, Maciej FSO Piedrę z Belgii, ktoś inny handlował Fiatem 125p z Serbii – to może pora na Polonez Trucka z Cypru? Ale nie uprzedzajmy faktów i obejrzyjmy polskie graty z kierownicą po prawej stronie oraz kilka innych nietypowych kąsków. Zrobię to w wypróbowanej przez red. prow. formie miksu. Może mi wyjdzie.

FSO Polonez i jego koledzy, którzy odwiedzili Cypr i już na nim zostali.

fso polonez Cypr
Cypr, nie Cypr, FSO Polonez MR 87 nawet w suchym, ciepłym klimacie doskonale nadaje się do gnicia pod chmurką. Zwłaszcza klapa bagażnika i rynienki dachowe skorodowały lepiej niż w wielu polskich wrostach. Wysokie noty od wszystkich sędziów.
fso polonez cypr
Duma i uprzedzenie. Uprzedzenie do wyrobów samochodopodobnych pod nazwą FSO 125p.
fso polonez cypr
Nie ratujcie go. Świetnie wygląda z tymi kwiatami. Swoją drogą ciekawe, szyby wybite, ale nikt nawet radia nie zakosił.
peugeot 305
O nie, gniją przedliftowego Peugeota 305. Już płynę wpław go ratować, będę miał do kolekcji.
peugeot 205
Widzisz pan co tu pisze? ABS! A wiesz pan co to znaczy?
peugeot 504
Ewidentnie właściciel tego terenu to wybitny miłośnik Peugeotów. Tutaj widzimy 504, które próbuje wrosnąć, ale nie może. Ze spalonego słońcem żwiru nic nie wyrasta.
rover P6
To jest gęste – nie każdy może zgnić Rovera P6. W tle kolejny „konesowany” Peugeot 205.
Alfa Romeo
Gdy deszcz pada i wiatr wieje, słychać jak Alfa Romeo… Tym razem wierszyk nie pasuje, ale jak widać na słońcu też można gnić.
Morris Minor
Przechodzimy do najpoważniejszych elementów kolekcji, schowanych w budynku. To chyba Morris Minor.
triumph
Triumph świetnie zachowanej brytyjskiej motoryzacji nad gnijącymi na zewnątrz Peugeotami.
fso polonez cypr
Jest i on. Pan i władca, Ten-Którego-Trzeba-Ratować. Polonez Truck z lat 90, z nieokreślonego roku, ponieważ trapezy w wersji brytyjskiej miały dużo dłużej montowane metalowe podszybia i maski z wlotami powietrza.
fso polonez cypr
Może i na pace leżą śmieci albo inny gruz, ale przez szybę wygląda na idealnego. Zresztą to ewidentnie klasyk, skoro stoi pod dachem z innymi najcenniejszymi elementami kolekcji.

Ekipa ratowników już leci na Cypr, cel misji: FSO Polonez Truck.

Jest tu jakiś cwaniak? Tak? To proszę bardzo, niech ściągnie tego potencjalnie idealnego Trucka z Cypru. Z tego kraju jeszcze nikt niczego nie reimportował do Polski, ktoś musi przetrzeć szlak. Co lepsze, to nie musi być żart. Czytelnik, który podesłał nam te zdjęcia przekazał nam też numer do właściciela opuszczonej wypożyczalni. Co prawda na sfotografowanej tabliczce widnieje napis po rosyjsku „samochody do wynajęcia”, więc zapewne leży on tam od bardzo dawna. Sądząc po parku maszynowym wypożyczalnia została zamknięta dawno temu. Bardzo dawno temu.

Ale kto nie ryzykuje, ten niech też nie je. Stawiam litr oleju 10W40 temu, kto pierwszy ściągnie do polski jakiś wytwór FSO z Cypru. Może być właśnie ten Truck.

Zdjęcia otrzymaliśmy od Mateusza P.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać