Łukasz Kifer 23.06.2019
F1

Łukasz Kifer23.06.2019
13 interakcji Dołącz do dyskusji

Hamilton przejechał piękny, idealny technicznie wyścig. Valtteri Bottas w drugim Mercedesie zakończył rywalizację bezpośrednio za nim, ale z dużą stratą (18 s).

Pod koniec do próby wyprzedzenia Fina przymierzał się trzeci na mecie Charles Leclerc (Ferrari). Czwarte miejsce zajął Maks Verstappen (Red Bull), piąte – Sebastian Vettel (Ferrari), który wkrótce po starcie wyprzedził dwóch zawodników McLarena. Pomimo tego oraz problemów technicznych ekipa z Woking może zaliczyć wyścig do udanych.

Mimo że to ósme zwycięstwo Mercedesa i szósty dublet w tym roku, w czasie uroczystego wręczenia nagród na podium Bottas miał smutną minę. Wyglądał jakby pogodził się z tym, że Hamilton jest poza jego zasięgiem oraz, że przypieczętował przyszłoroczną zmianę w zespole Mercedesa. Plotkuje się, że zastąpi go Maks Verstappen.

Bezpieczny tor = nudny wyścig

Kolejność czołówki z kwalifikacji nie zmieniła się po starcie. Sergio Perez przejechał spory dystans po poboczu na wysokości trzeciego zakrętu zyskując dwie pozycje, za co został później został ukarany dodaniem 5 s. Carlos Sainz (McLaren) w bratobójczej walce wyprzedził Lando Norrisa i próbował atakować Verstappena.

McLaren F1 Lando Norris 1 GP Francji

Bohaterem wyścigu był właśnie Norris, który od 40. okrążenia sygnalizował problemy z DRS i skrzynią biegów (zbyt agresywnie zmieniała przełożenia). Wynikały z awarii układu hydraulicznego. Mimo to najmłodszy kierowca w stawce znakomite siódme miejsce oddał bardzo późno. Zakończył na dziesiątym i decyzją widzów został kierowcą dnia. Jego kolega z zespołu nie musiał się borykać z problemami technicznymi i skończył wyścig na znakomitym szóstym miejscu.

Na finałowym okrążeniu Vettel ustanowił najlepszy czas wyścigu. Specjalnie po to założył miękkie opony, ale tylko o 0,024 s przebił wynik chwilę wcześniej wykręcony przez Hamiltona na ogumieniu o twardej mieszance. Dobry rezultat na mecie uzyskał weteran Kimi Räikkönen, który finiszował na ósmym miejscu.

GP Francji tor Paul Ricard

Francuscy kierowcy nie popisali się w ojczyźnie

Romain Grosjean po kiepskiej jeździe na 47. okrążeniu dowiedział się że musi przerwać wyścig i zjechać do alei serwisowej. Pierre Gasly zakończył rywalizację na 11. miejscu, daleko za partnerem z zespołu Red Bull.

Tor Paul Ricard był bardziej łaskawy dla francuskiej ekipy. Kierowcy Renault uplasowali się na 7. i 9. miejscu, ale ich wyniki mogą nie być ostateczne, bo manewr wyprzedzania Norrisa przez Ricciardo został uznany za niezbyt bezpieczny i trafił pod lupę sędziów. Może to się skończyć co najmniej karą 5 s, co oznaczałoby stratę trzech pozycji przez Ricciardo i awans o jedną Nico Hulkenberga.

Kubica po raz pierwszy nie był ostatni

Robert Kubica po raz pierwszy ukończył wyścig przed Georgem Russellem. Na starcie Polak zyskał jedną pozycję – wyprzedził Grosjeana, ale tylko na chwilę. Potem było jak zwykle. Dobry start Kubicy nie ma znaczenia, bo od następnych okrążeń strata do zawodnika jadącego przed nim dramatycznie rośnie, a za nim powstaje kolejka, która go w końcu wyprzedza.

W okolicy 18. kółka po kilku wcześniejszych próbach zrobił to również Russell. Na 21. okrążeniu Kubica wylądował na końcu i został tam do pętli numer 38. Wtedy ostatnie miejsce znów zajął Russell, po wymianie przedniego skrzydła, prawdopodobnie uszkodzonego po nieudanej próbie wyprzedzenia Roberta. Tak dojechali do końca wyścigu, chociaż strata Brytyjczyka się regularnie zmniejszała.

Następny wyścig Formuły 1 odbędzie się już za tydzień. Zawodników będziemy znów oglądać w weekend 28-30 czerwca na torze Red Bull Ring w Austrii.