Wiadomości

Można już kupić Shelby GT500 w Europie. Cena jest spekulacyjna, ale wiecie…

Wiadomości 27.03.2020 92 interakcje
Piotr Szary
Piotr Szary 27.03.2020

Można już kupić Shelby GT500 w Europie. Cena jest spekulacyjna, ale wiecie…

Piotr Szary
Piotr Szary27.03.2020
92 interakcje Dołącz do dyskusji

…obowiązku nie ma. Austriacka firma Peicher Automotive wprowadziła właśnie GT500 do swojej oferty. Ford nigdy nie miał tego w planie. 

Ford Mustang to pewnego rodzaju fenomen w Europie – choć poprzednich generacji tego auta oficjalnie u nas nie oferowano, to takich aut sprowadzano mnóstwo. Myślę, że nie minę się z prawdą, jeśli zaryzykuję stwierdzenie, że był to najchętniej sprowadzany amerykański samochód o sportowych aspiracjach, zdecydowanie przewyższając liczebnością Camaro czy Challengery.

Na szczęście Amerykanie w końcu zdecydowali się, by nieco zmienić dotychczasowy stan rzeczy, a obecnie oferowana generacja Mustanga pojawiła się w salonach sprzedaży po naszej stronie Wielkiej Kałuży. W wersji V8 to zresztą jedne z najtańszych koni mechanicznych na naszym rynku – a to, obok legendy modelu, udanej stylistyki i po prostu bardzo dobrych osiągów, mocno pracuje na dobre statystyki sprzedaży.

Ford Mustang cena

Niestety, o wersjach Shelby mogliśmy zapomnieć.

Oczywiście nie jest to aż tak duży problem, choćby z tego względu, że dealerzy we własnym zakresie często na zamówienie klienta instalują szereg elementów pozwalających na zwiększenie mocy seryjnych Mustangów. 600-700 koni? Klient nasz pan!

Tyle tylko, że Shelby to nie tylko moc silnika, ale także szereg innych zmian, wpływających m.in. na prowadzenie auta. Nie dziwne więc, że także i w Europie jest sporo ludzi, którzy chcieliby jeździć modelami GT350/GT350R czy najnowszym, topowym GT500.

Ford Mustang Shelby GT500

Teraz można sobie kupić model GT500 bez zabawy z importem prywatnym.

Pierwszą firmą, która sprowadza nowe Shelby GT500 ze Stanów, jest austriacka Peicher Automotive. Swoją drogą, trochę mnie to zdziwiło, bo wcześniej z firm o podobnym profilu działalności kojarzyłem głównie niemieckie Geigercars – spodziewałem się, że jeśli już ktoś się weźmie za import, to właśnie Niemcy. Ale mniejsza z tym – tak czy owak do Austrii też nie jest jakoś szczególnie daleko.

Przypomnijmy w kilku słowach, czymże jest w ogóle Shelby GT500?

Auto zaprezentowano na początku 2019 r., ale na podanie danych technicznych (a i to niepełnych) trzeba było czekać kolejnych 5 miesięcy. Ale było warto – zamiast oczekiwanych nieco ponad 700 KM, GT500 ma ich… 771. I 847 Nm. To wystarcza, by seryjnym autem przejeżdżać 1/4 mili w zaledwie 10,665 s. Drobnym zgrzytem dla purystów może być fakt, że – w przeciwieństwie do słabszego, wolnossącego modelu GT350 – GT500 nie jest oferowane ze skrzynią manualną, a z 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową, ale jakoś bym to chyba przebolał.

Ford Mustang cena

No dobrze, ile zatem takie auto kosztuje w Europie?

Od razu muszę niestety ostudzić Wasz zapał – jest drogo, nawet bardzo. W Stanach Zjednoczonych ceny GT500 startują z poziomu nieco ponad 70 tys. dol., czyli niespełna 290 tys. zł. Oczywiście pomijam tu sytuacje skrajne, jak dokładanie ogromnych marż przez dealerów, przez co cena może sięgać… 170 tys. dol., i to za auto które nawet nie ma wszystkich opcji.

Ale zostawmy USA z boku i zerknijmy na ceny w Europie. 109 990 euro, czyli… pół miliona zł. Pół miliona. Za wersję bez dodatków! Jeśli zdecydujecie się na egzemplarz doposażony w pakiet Track Pack, to cena sięgnie 155 tys. euro. Czyli 170 tys. dol. Czyli 700 tys. zł. Za mniej niż połowę tej sumy można by mieć Mustanga GT z europejskiej dystrybucji zdłubanego na tyle samo mocy. Tak, wiem, wspomniałem przecież, że to nie to samo – ale 700 tys. zł za auto, którego wnętrze ma jakość wykonania na poziomie Fiesty za 60 tys. zł? Dyskusyjne. Choć z drugiej strony, chyba wolałbym mimo wszystko wydać tyle pieniędzy na Shelby, niż na Porsche 911 (za 641 tys. zł jest dostępna Carrera 4S, ale w Porsche 60 tys. zł na dodatki to… niezbyt wiele).

Ford Mustang cena

Chyba jednak wolałbym postawić na ten import prywatny…

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać