Ciekawostki

Trzy dni budowałem Forda Mustanga z Lego. To najlepszy zestaw z serii Creator

Ciekawostki 04.07.2019 154 interakcje
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 04.07.2019

Trzy dni budowałem Forda Mustanga z Lego. To najlepszy zestaw z serii Creator

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski04.07.2019
154 interakcje Dołącz do dyskusji

We wtorek zmarł Lee Iacocca, twórca Mustanga. Ja tymczasem zbudowałem własnego Mustanga – z klocków Lego.

Pięćset pięćdziesiąt złotych za zestaw Lego to niemało, ale jedno muszę przyznać – Mustang to najlepszy zestaw z serii Creator, bo ma w sobie trochę… serii Technic. Nie jestem jakimś wielkim fanem Lego, w odróżnieniu od niektórych kolegów z redakcji. Lubię budować z klocków z dziećmi, ale niekoniecznie według instrukcji. Dlatego bałem się, że budując wielkiego Forda Mustanga, szybko się znudzę. Nic takiego nie nastąpiło, a nawet udało mi się znaleźć parę ciekawych detali, których recenzenci Lego nie zauważyli, bo są fanami Lego, a nie motoryzacji.

ford mustang lego

Ale od początku

Lego od dawna wypuszcza popularne modele samochodów w swojej serii Creator. Był już VW T1, Garbus, klasyczne Mini, jakieś Ferrari, a teraz jest Mustang. Miałem możliwość obejrzeć Mini i Garbusa. W obu przypadkach byłem rozczarowany – w Garbusie proporcjami słabo przypominającymi oryginalny pojazd, w Mini zaś tym, że mimo dostatecznej ilości miejsca nie zrobiono układu kierowniczego z możliwością skręcania kół. W Mustangu po raz pierwszy w serii Creator pojawiły się elementy znane z serii Technic, gdzie wszystko zawsze działa, jak w prawdziwym samochodzie. Nie ma ich wiele, ale wystarczająco, żeby zdecydowanie podnieść atrakcyjność.

ford mustang lego
Zawieszenie przednie. Czerwony element to „pilot” układu kierowniczego. Obracając się, porusza czarne drążki widoczne po bokach.

Mamy więc układ kierowniczy, tyle że nie z przekładnią zębatkową (jak w niektórych zestawach Technic), a z wychylnym elementem sterującym, jak w wózku golfowym. To wystarczy, nie wymagajmy zbyt wiele i zostawmy coś technicznego dla Technic. Jednak ciekawostką jest to, że Mustang posiada przednie wahacze – jak oryginalny wóz – tyle że są one zblokowane. Gdyby zbudować to nieco inaczej, można byłoby sprawić, żeby działało też i zawieszenie, zwłaszcza że drążki kierownicze umocowano na kulkowych przegubach. To takie oczko w stronę konstruktorów lubiących produkcje typu MOC (My Own Creation) – przy odrobinie zmysłu inżynieryjnego da się przerobić przednie zawieszenie Mustanga na ruchome.

ford mustang lego
Zawieszenie tylne. Czarny element pod podłogą bagażnika pozwala je unosić i opuszczać.

Także z tyłu zastosowano prawdziwe zawieszenie, a nie prymitywne mocowania kół, jak w Mini z Creatora. Znalazła się tam belka łącząca koła, zamocowana na drążkach prowadzących. Ale to nie koniec, bo całość wyposażono jeszcze w zmyślny mechanizm, pozwalający podnieść tylne zawieszenie. Wystarczy pokręcić karbowanym elementem znajdującym się pod podłogą bagażnika. Ktoś powie – co za głupota, czy to Mustang do off-roadu? Wystarczy jednak wziąć do ręki wielką i bogato ilustrowaną instrukcję, żeby dowiedzieć się, że jest to Mustang z możliwością tuningu. Jeden z jego elementów to właśnie unoszone tylne zawieszenie, które nadaje mu bardziej dragracingowy wygląd. Problem tylko w tym, że nie dodano tu większych kół tylnych, a w sumie po to głównie podnoszono tylny zawias w samochodach przygotowanych do wyścigów na ćwierć mili.

ford mustang lego

ford mustang lego
I do góry

Miło zaskakuje poziom odwzorowania detali w silniku

Są dwie głowice, z tego jedna z korkiem oleju (a korek ma logo Mustang), są przewody zapłonowe – wprawdzie tylko cztery, ale nie przesadzajmy, jest nawet pasek osprzętu napędzający pompę wody i alternator. Oraz element przypominający chłodnicę z obowiązkowym napisem „Caution Fan”. Jest też opcjonalny, gigantyczny, przeskalowany nieco kompresor typu Weiand z trzema przepustnicami, który można zamocować zamiast kapelusza filtra powietrza. Sam ten kompresor to dzieło Lego-sztuki, ale w rzeczywistości nie montuje się tak ogromnych sprężarek do zwykłych silników – zanim sprężarka napompowałaby jakieś nadciśnienie, minęłaby wieczność. A gdyby już dmuchnęła, to pewnie z silnika niewiele by zostało. No ale to tylko zabawka, więc nie czepiam się, doceniam genialnie zaprojektowany kształt tego urządzenia. Brakuje tylko paska napędowego.

ford mustang lego
o, paski
ford mustang lego
CAUTION FAN!
ford mustang lego
Sprężarka a’la Weiand

Wśród tuningowych elementów są jeszcze wydechy i spoilery

Przedniej dokładki nawet nie zbudowałem. Kompletnie nie pasuje do samochodu z 1967 r. Tylny spoiler w stylu Shelby prezentuje się natomiast świetnie. Boczne wydechy – są trochę obciachowe, ale dobrze odwzorowują styl tuningu popularny w latach 80. Brakuje tylko płomieni na karoserii. No i najbardziej nowoczesny gadżet: butla z podtlenkiem azotu, czyli smaczek z filmu „Szybcy i wściekli”. Ale tam Mustanga raczej nie spotkamy, chyba że w drugiej części.

ford mustang lego
Szpojlerek
ford mustang lego
Podtlenek
ford mustang lego
Makaron – rurki

W całym Mustangu nie podobają mi się tylko dwie rzeczy: trochę zbyt prymitywna kierownica i to, że w moim egzemplarzu jedno lusterko boczne jest w innym kolorze niż drugie. Drobny błąd produkcyjny – przetrzepałem solidnie wszystkie elementy z zestawu i najwyraźniej zamiast szarego klocka, do torebki wpadł biały. Nic nie szkodzi, dogadałem się już z dziećmi, że pożyczą mi ze swoich klocków. Bardzo podobają mi się natomiast siedzenia, wybierak skrzyni biegów oraz wielkie, podwójne zawiasy w drzwiach. Natomiast mój absolutnie ulubiony detal to lusterko wsteczne, w którym widać zarys Dodge’a Chargera lub Challengera. Co za piękne, smakowite nawiązanie do filmu „Bullitt”.

ford mustang lego

Podsumowanie

Ford Mustang z serii Creator to najlepszy zestaw Lego spoza działu Technic. Ma wszystko: świetne detale, świetne proporcje, ciekawe rozwiązania techniczne i duże możliwości tuningu. Zapewnia trzy dni budowania (oczywiście w czasie wolnym, a nie od rana do nocy), a niektórymi koncepcjami wykorzystania klocków można się zachwycić. Rozumiem, dlaczego nie ma działającego zawieszenia – żeby nie zeżarł droższych zestawów z serii Technic. A teraz idę go rozebrać i przerobić na coś innego.

ford mustang lego

ford mustang lego

ford mustang lego
Nalepki – dziwne te angielskie tablice!
ford mustang lego
Instrukcja to nie tylko instrukcja. To cała historia Mustanga.

 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać