Wiadomości

Powstaje nowy, 4. największy producent samochodów na świecie. FCA łączy się z PSA

Wiadomości 31.10.2019 362 interakcje
Adam Majcherek
Adam Majcherek 31.10.2019

Powstaje nowy, 4. największy producent samochodów na świecie. FCA łączy się z PSA

Adam Majcherek
Adam Majcherek31.10.2019
362 interakcje Dołącz do dyskusji

Gigant powstały z połączenia oby firm będzie produkował 8,7 mln aut rocznie.

Jeszcze przedwczoraj rzecznik prasowy twierdził, że nie komentuje plotek. Dziś wszystko potwierdza wspólny komunikat prasowy obu koncernów. 

Potwierdziły się nasze wczorajsze domysły 

Firmy postanowiły wykorzystać potencjał FCA w Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej oraz dobrą pozycję PSA w Europie. Współpracując będą mogły pochwalić się modelami w każdym segmencie rynku – od małych aut miejskich, aż po duże SUV-y, modele segmentu premium i auta dostawcze. 

Wstępnie ustalono, że oba koncerny będą miały równe udziały w nowo powstałej firmie.

Jej prezesem zostanie Carlos Tavares, szefujący obecnie PSA. Prezes FCA – John Elkann zostanie przewodniczącym rady nadzorczej. Oba koncerny mają mieć „zbalansowaną reprezentację” w radzie nadzorczej. 

Dalsze szczegóły dotyczące połączenia obu koncernów będą dopracowane w kolejnych miesiącach. Firmy zakładają, że już za 4 lata uzyskają 80 proc. synergii działań. Planują wspólne inwestycje w dziedzinie rozwoju technologii, elektryfikacji gamy, pojazdów autonomicznych i cyfrowej komunikacji między pojazdami. Wspólne prace mają przynieść roczne oszczędności na poziomie 3,7 miliarda euro. W komunikacie zaznaczono, że transakcja nie będzie oznaczała potrzeby zamknięcia żadnej fabryki.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać