Wiadomości

Egzamin na prawo jazdy będzie droższy. O ile? O tym zdecydują sejmiki wojewódzkie

Wiadomości 06.10.2022 49 interakcji

Egzamin na prawo jazdy będzie droższy. O ile? O tym zdecydują sejmiki wojewódzkie

49 interakcji Dołącz do dyskusji

Kiedy wspominam swój egzamin na prawo jazdy, to zupełnie nie mam wspomnień związanych z jego ceną. Może dlatego, że zdałem za pierwszym razem i nie musiałem wnosić tej opłaty wielokrotnie…

Są jednak wśród nas osoby, którym uzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów nie przychodzi aż tak łatwo i są zmuszone wielokrotnie podchodzić do egzaminów oraz tym samym za niego płacić. Np. w Piotrkowie Trybunalskim jest jeden człowiek, który próbował prawie 200 razy. Ale nie bądźmy pesymistami – życzę wszystkim, żeby wystarczyło jedno podejście. No więc ile to kosztuje?

Egzamin na prawo jazdy. Ile to kosztuje?

Obecne ceny egzaminów na prawo jazdy ustala Rozporządzenie MTBiGM z 16 stycznia 2013 r. I tak teoria kosztuje 30 zł niezależnie od kategorii. Egzamin praktyczny na popularną kategorię B to wydatek 140 zł. Najdroższy jest egzamin na kategorie C+E, C1+E, D+E oraz D1+E. W tym przypadku musimy liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty wysokości aż 245 zł. Te ceny ulegną zmianie, gdy wejdzie w życie nowelizacja ustawy

egzamin na prawo jazdy

Nowelizacja ustawy – będzie drożej

W sejmie znajduje się obecnie projekt zmian w ustawie „Prawo o ruchu drogowym” oraz w ustawie „o kierujących pojazdami”. Na liście nowelizacji znajduje się podpunkt, który zmienia zasady wg. których wyceniane są egzaminy na prawo jazdy. Jeśli ten projekt wejdzie w życie, to obecny scentralizowany cennik przestanie istnieć, a samorządowcy będą mieli możliwość kreowania własnych cen. Jakich? Z pewnością będą wyższe, niż obecne. Na szczęście ustawodawca podaje górną granicę.

Nowe ceny egzaminów na prawo jazdy

W nowelizacji udostępnionej przez portal prawodrogowe.pl czytamy, że wysokość opłaty za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu w zakresie uprawnień każdej kategorii prawa jazdy nie może przekroczyć 50 zł. Z kolei za przeprowadzenie części praktycznej WORD będzie mógł naliczyć maksymalnie 200 zł za egzamin w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem. Pozostałe kategorie B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E mogą kosztować do 250 zł.

Jak widzicie, drodzy Czytelnicy, ceny rosną w dość umiarkowanym tempie. Za to zmiany w przepisach prowadzą do tego, że w teorii każdy WORD może mieć swój cennik. Jak będzie on wyglądał? Możemy się jedynie domyślać, że samorządy będą dążyły do wprowadzenia maksymalnych stawek. Na szczęście granice cenowe postawione przez ustawodawcę wydają się być sensowne.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać