Klasyki

Samochód, który znasz z serialu „Drużyna A” trafia na aukcję. Licytacja w styczniu

Klasyki 18.12.2020 133 interakcje
Piotr Szary
Piotr Szary 18.12.2020

Samochód, który znasz z serialu „Drużyna A” trafia na aukcję. Licytacja w styczniu

Piotr Szary
Piotr Szary18.12.2020
133 interakcje Dołącz do dyskusji

Niewiele jest tak kultowych samochodów filmowych jak GMC Vandura Drużyny A. Właśnie można kupić jeden z sześciu egzemplarzy licencjonowanych przez Universal Studios.

Wielu z Was marzyło o wehikule czasu z „Powrotu do przyszłości”. Inni chcieliby w swoim garażu znaleźć Pontiaca K.I.T.T. lub Forda Gran Torino duetu Starsky i Hutch. Ale jest jeszcze inna grupa – to ta, którą dzisiejsza wiadomość powinna zainteresować, bowiem chodzi o kultowego vana, GMC Vandurę – wehikuł Drużyny A.

Serial ten emitowany był pierwotnie w Stanach Zjednoczonych w latach 1983-1987; łącznie nakręcono 98 odcinków. W Polsce początkowo (tj. w latach 90.) serial emitowano na antenie Polonii 1, później „Drużyna A” powracała także na innych kanałach. Za jednego z głównych bohaterów – obok Hannibala, B.A. Baracusa, Buźki i Murdocka – można też uznać kultową furgonetkę. Samochód z którego korzystała Drużyna A to GMC Vandura.

Drużyna A samochód
fot. Worldwide Auctioneers

Drużyna A – jej samochód można sobie teraz kupić

No, prawie. Dobra informacja jest taka, że nie chodzi jednak o jedną z wielu replik, a o jeden z sześciu egzemplarzy, które są licencjonowane przez Universal Studios. Ta gorsza: nie jest to jednoznaczne z faktycznym graniem w filmie – widoczny na zdjęciach A-Team Van to samochód, który służył do promocji serialu w USA i w Kanadzie w latach 80.

Drużyna A samochód
fot. Worldwide Auctioneers

Nieco zastanawiające jest, dlaczego zamiast czerwonych pasków i spoilera tutaj w zamian użyto koloru pomarańczowego, ale OK, tak też dobrze wygląda. Mamy tu także całe mnóstwo broni, łącznie z zamontowanym z tyłu karabinem maszynowym – ale obawiam się, że niestety to tylko elementy wystroju.

fot. Worldwide Auctioneers

Szkoda – nie każdy chce spalić na wiór kierowców siedzących mu na zderzaku, ciężki karabin maszynowy jest mimo wszystko bardziej finezyjny.

fot. Worldwide Auctioneers

Strona internetowa Worldwide Auctioneers – gdzie poinformowano o aukcji, która odbędzie się 23 stycznia przyszłego roku – jest niestety dość skąpa w zakresie informacji o aucie. Nie wiadomo na przykład, co Vandura ma pod maską – ale biorąc pod uwagę rok produkcji auta (1979), obstawiałbym 5,7-litrowy silnik V8.

Gdzieś tam jest silnik. / fot. Worldwide Auctioneers

Ale to i tak jest niezbyt istotne

Jeśli silnik robi bulbulbul na wolnych obrotach i ryczy na wysokich – wszystko się zgadza, zatwierdzam. Oczywiście korzystając z amerykańskiej skali ocen, czyli w tym przypadku spokojnie można wystawić ocenę… B. No chyba nie sądziliście, że z tym pomarańczowym pasem Vandura dostanie A?

Drużyna A samochód
fot. Worldwide Auctioneers

Żal mi tego głupca, który nie kupi tego wozu.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać