Wiadomości

Dopłaty do samochodów elektrycznych już za 10 dni. Znamy termin konkursu, kwotę i zasady

Wiadomości 16.06.2020 378 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 16.06.2020

Dopłaty do samochodów elektrycznych już za 10 dni. Znamy termin konkursu, kwotę i zasady

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz16.06.2020
378 interakcji Dołącz do dyskusji

Stało się, rząd w końcu ogłosił kiedy ruszy konkurs realizujący dopłaty do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych i podał zasady. Jeden warunek wydaje się być trudny do spełnienia.

18 750 zł – nie będę trzymał was w niepewności – tyle dopłaci do samochodu elektrycznego rząd. I to już niebawem, trzeba więc się spieszyć.

Wszyscy, którzy zakup swojego wymarzonego elektrycznego pojazdu odkładali do czasu aż rząd w końcu ogłosi konkurs na dopłaty do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych, mogą odetchnąć. Pfffffy – wdech – wydech – teraz na spokojnie przeczytajmy co, kiedy, dla kogo i pod jakimi warunkami.

Konkurs – dopłaty do samochodów elektrycznych

Nabór wniosków ruszy 26 czerwca roku i potrwa do 31 lipca 2020 roku, przeprowadzi go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nazwa programu jest piękna – Zielony Samochód. Czasu będzie niewiele, zmalała też obiecywana kwota. Z 37 500 zł, o których była mowa w 2019 roku, zrobiło się 18 750 zł. Dofinansowanie w formie dotacji nie może przekroczyć 15 proc. wartości pojazdu, czyli nasz wymarzony pojazd elektryczny nie będzie mógł kosztować (na fakturze, brutto) więcej niż 125 000 zł.

Lepiej na zakup decydować się szybko, bo możliwość składania wniosków zostanie przerwana, gdy tylko środki finansowe przeznaczone na ten konkurs zostaną wyczerpane. Dotacja ma formę refundacji, czyli najpierw musimy kupić samochód i przedstawić fakturę, oraz dowód rejestracyjny, w którym jesteśmy wpisani jako właściciel, by uzyskać rządową dopłatę. Ale spokojnie, wcześniej podpiszemy z Funduszem umowę.

Rząd przeznaczył na dopłaty 37 500 000 zł, co oznacza, że dofinansuje zakup 2 000 samochodów, przy założeniu, że każdy z wnioskujących poprosi i dostanie maksymalną kwotę.

Elektrycznej taksówki sobie nie kupimy, bo ze wsparcia będą mogły skorzystać wyłącznie osoby fizyczne i kupić będą mogły nowy (wcześniej nie rejestrowany) samochód osobowy kategorii M1. Dla przedsiębiorców, najprawdopodobniej, zostanie ogłoszony oddzielny konkurs. Osoby fizyczne mogą mieć problem z jednym z warunków.

Warunki otrzymania dopłaty do samochodu elektrycznego

W konkursie złożyć można tylko jeden wniosek. Jeśli chcemy samochód kupić córce i chcemy podzielić się zniżkami na OC, to jest dobra wiadomość, pojazd będzie mógł mieć współwłaściciela. Musimy zobowiązać się do zarejestrowania nabytku na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i utrzymywania tej rejestracji przez co najmniej dwa lata. Oczywiście musi być też objęty polisą OC oraz AC.

Nie możemy więc kupić samochodu elektrycznego i z zyskiem go od razu sprzedać. Będzie nam towarzyszył, przynajmniej na papierze, przez co najmniej 2 lata. Lecz jest i warunek, który ma pomóc spełnić cele całego projektu, czyli obniżyć emisję cząstek stałych i tlenków azotu. Dopłata nie będzie miała sensu, jeśli samochód nie będzie jeździł. Dlatego, będzie trzeba zobowiązać się, że dofinansowany pojazd będzie miał roczny przebieg co najmniej 10 000 kilometrów. Ot i ekologia, widocznie dofinansowujący o unosie wtórnym nie słyszeli. Przy niewielkich rocznych przebiegach, samochód elektryczny, który często będzie drugim pojazdem w rodzinie, może mieć problem z dobiciem do 10 000 kilometrów.

Esteci mogą mieć również problem z obowiązkową naklejką informującą o dofinansowaniu, którą będą musieli umieścić w jednym z trzech miejsc: na klapie bagażnika nad tablicą rejestracyjną, z boku tylnej tablicy lub na bocznych drzwiach.

Jaki samochód elektryczny wybrać do dopłaty?

Z modelami samochodów elektrycznych, które łapią się na kwotę dofinansowania, można zapoznać się tutaj. Wybór nie jest oszałamiający, bo o zbyt drogiej Tesli można zapomnieć, a atrakcyjna cenowo Skoda Citigo-e IV bardzo szybko się wyprzedała. Nie należy również przesadnie sugerować się kwotami z cenników, jeśli udzielony nam rabat na dużo droższy elektryczny samochód sprowadzi kwotę z faktury do 125 tys. zł, to mamy szansę na dopłatę. Trzeba tylko się spieszyć, bo czasu na składanie wniosków nie będzie wiele, a przeznaczona kwota może rozejść się bardzo szybko. To już za 10 dni!

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać