Wiadomości

Dacia testuje nowego, siedmioosobowego SUV-a. Mamy jego wizualizację

Wiadomości 18.09.2020 122 interakcje
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 18.09.2020

Dacia testuje nowego, siedmioosobowego SUV-a. Mamy jego wizualizację

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk18.09.2020
122 interakcje Dołącz do dyskusji

Nie będzie już Dacii Lodgy ani Logana MCV. Zamiast nich pojawi się giga-Duster. Testy już trwają.

Hiszpańscy dziennikarze przyłapali na drogach przedziwne Renault Scenic. Jest wydłużone, ma zwiększony prześwit i bardzo małe koła – a przecież ten model ma w standardzie aż 20-calowe felgi. Czyżby Renault testowało nową generację swojego vana? Nic z tego.

To tak zwany „muł testowy” Dacii

Nakładanie lekko przerobionego nadwozia znanego modelu na podwozie nowego, testowanego wozu to znana praktyka, mająca na celu zmylenie ciekawskich fotografów. Tym razem pod niepozornym nadwoziem dziwacznego Scenica ukryto model, który może stać się następnym przebojem firmy Dacia.

Ma to być siedmioosobowy SUV

dacia suv
Do widzenia, Lodgy.

To już postanowione: ani minivan Lodgy, ani kombi Logan MCV nie doczekają się kolejnych odsłon. W Dacii też zauważyli koniec ery minivanów i modę na SUV-y, która ani trochę nie traci impetu. Dlatego oba te modele zastąpi siedmioosobowy SUV. Trochę taki giga-mega-ultra-Duster. Ale to będzie coś więcej niż tylko wydłużenie istniejącego modelu.

Nazwa jest jeszcze nieznana

Wiadomo tylko, jaki jest wewnętrzny kod tego modelu w dokumentach firmy: to mało romantycznie brzmiące RJI. Nowy model ma mieć około 4,5 metra długości (dla porównania: tyle właśnie ma Lodg y, a Duster mierzy 4,3 m). Powstanie na platformie CMF-B, co umożliwi zastosowanie wyjątkowo szerokiej palety źródeł zasilania. Oprócz silników benzynowych, mają pojawić się diesle, wersja hybrydowa, a także odmiana fabrycznie dostosowana do zasilania LPG.

Układ siedzeń w środku ma być klasyczny, czyli 2+3+2. Debiut mega-Dustera jest spodziewany na rok 2021, choć hiszpańscy dziennikarze snują domysły na temat możliwych opóźnień.

Nowa Dacia SUV: jak może wygladać?

Poprosiłem redaktora prowadzącego, by uruchomił swoje dzikie umiejętności graficzne i wymyślił, jak może się prezentować najnowsza, duża Dacia. Oto jedyna taka wizualizacja – tylko na Autoblogu!

dacia suv 7 osobowy

Podoba wam się? Pewnie wersja produkcyjna będzie zaskakująco podobna, choć podejrzewam, że Dacia może dodać np. bardzo modną listwę świetlną na tylnej klapie.

Czy to dobrze, że kolejna Dacia SUV zastąpi Lodgy?

Na początku chciałem napisać, że śmierć kolejnego minivana mnie martwi i że przecież SUV-y nie są tak praktyczne. Ale w przypadku Dacii uważam, że to będzie zmiana na plus. Lodgy i tak nie miało przesuwanych drzwi bocznych, więc jego praktyczność nie była o wiele większa niż w przypadku SUV-a. A uterenowiony model będzie równie duży w środku, a do tego bez problemu poradzi sobie poza asfaltem. Akurat w przypadku Dacii można być tego pewnym, bo i Duster nie jest typową bulwarówką.

Taksówkarze z Maroka pewnie już zacierają ręce. Polscy działkowcy zresztą też.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać