Lokowanie produktu / Ubezpieczenia

Czy kolor samochodu może mieć wpływ na wysokość OC?

Lokowanie produktu / Ubezpieczenia 24.03.2023 0 interakcji
Autoblog
Autoblog 24.03.2023

Czy kolor samochodu może mieć wpływ na wysokość OC?

Autoblog
Autoblog24.03.2023
0 interakcji Dołącz do dyskusji

Marka, model samochodu, pojemność silnika, a także rocznik czy cel eksploatacji – wszystkie te czynniki mają wpływ na wyliczoną przez ubezpieczyciela składkę na obowiązkowe OC pojazdu. Czy jednak kolor pojazdu może wpływać na cenę ubezpieczenia?

Kryteria mające wpływ na cenę OC

Na opłatę za OC wpływa wiele czynników – zarówno tych, które dotyczą posiadacza auta, jak i samego pojazdu. Jeśli chodzi o właściciela, to ważny jest jego wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania, zawód, staż jako kierowcy, a także przebieg historii ubezpieczenia. Jeśli kierowca jeździł bezszkodowo, może liczyć na zniżki na OC.

Natomiast wśród kryteriów dotyczących ubezpieczanego samochodu trzeba wymienić:

  • markę i model pojazdu,
  • pojemność silnika – im będzie wyższa pojemność i moc, tym zazwyczaj większa składka na OC,
  • rocznik pojazdu – starsze auto może mieć droższe OC,
  • przebieg w ciągu roku – im więcej kilometrów przejeżdża rocznie kierowca, tym większe ryzyko szkód i koszt ubezpieczenia,
  • przeznaczenie pojazdu – najczęściej wyższa jest składka na OC auta użytkowanego w działalności gospodarczej niż wykorzystywanego prywatnie;
  • miejsce parkowania pojazdu w nocy – klient parkujący w garażu może mieć inną składkę OC niż ten parkujący na ulicy.

Wśród typowych czynników branych pod uwagę przez firmy ubezpieczeniowe przy wyliczaniu potencjalnej składki na OC pojazdu nie wymieniliśmy koloru karoserii. Czy liczy się on przy szacowaniu składki? Rzadko, ale zdarza się, że tak. Według danych ubezpieczycieli, samochody z lakierem w jaskrawych kolorach stanowią większe zagrożenie na drodze (częściej uczestniczą w wypadkach i kolizjach), zaś np. samochody pomalowane na czerwono – mniejsze. Dlatego teoretycznie jaskrawe barwy karoserii mogłyby uzasadniać wyższą składkę na OC. Jednak kolor karoserii, jeśli w ogóle oznaczany jest w formularzu kalkulacji składki na ubezpieczenie OC, to nieznacznie rzutuje na jej wysokość.

Jeśli kalkulator OC nie wymaga od kierowcy podania koloru karoserii, najczęściej dla towarzystwa ubezpieczeniowego nie ma on większego znaczenia.

Szkodowość kierowców a kolory ich aut

Ubezpieczyciele muszą zaoferować klientowi dokładnie taki sam zakres ubezpieczenia samochodu OC, ujęty w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, ale przepisy nie nakładają na nich zasad szacowania składki ubezpieczeniowej. Dlatego towarzystwa oceniają ryzyko wystąpienia szkody na podstawie różnych czynników, a niekiedy wśród nich może znaleźć się i kolor auta, choć z reguły nie jest on istotny.

Ciekawą analizę o kolorach samochodów i korelacji tej cechy ze szkodowością przedstawiła firma autoDNA. Raport Top 10 kolorów pojazdów sprawdzanych w autoDNA, dla których najczęściej odnotowano szkodę, dowodzi, że barwa może mieć pod względem statystycznym powiązanie z kolizjami. Najrzadziej według autoDNA szkody powodują samochody w kolorze niebieskim, srebrnym, czerwonym, zielonym lub perłowym.

Co ciekawe, w przypadku aut z brązową karoserią weryfikowanych w 2021 roku w bazie autoDNA po numerze VIN, aż 12 proc. wyszukiwań zwróciło raport ze szkodą. Na kolejnych miejscach znalazły się samochody w kolorze szarym i grafitowym, zaś auta czarne były na czwartym miejscu. W przypadku aut białych ryzyko oszacowano jako średnie.  

Obowiązek ubezpieczenia OC pojazdu

OC komunikacyjne zaliczane jest do obowiązkowych. Musi je wykupić posiadacz auta. Chroni ono przed ponoszeniem finansowej odpowiedzialności za szkody spowodowane w ruchu drogowym przez kierującego tym samochodem. Nie ma znaczenia, czy będzie to jego właściciel czy nie. Dowiedz się, co grozi za brak ciągłości OC.

Klienci mają prawo do wyboru dowolnej oferty ubezpieczenia OC. W formularzu obliczania składki muszą wpisać wymagane dane dotyczące posiadacza pojazdu i auta, a na tej podstawie ubezpieczyciel wylicza wysokość składki na OC.

*Artykuł powstał we współpracy z UNIQA.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać