Ciekawostki

Mitsubishi ASX nie ma czujników parkowania. Ktoś wymyślił, że kamera to lepszy pomysł

Ciekawostki 13.03.2020 192 interakcje
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 13.03.2020

Mitsubishi ASX nie ma czujników parkowania. Ktoś wymyślił, że kamera to lepszy pomysł

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz13.03.2020
192 interakcje Dołącz do dyskusji

Fajnie jest jeździć prasowym samochodem, mniej fajnie jest zarysować mu zderzak z powodu braków w wyposażeniu.

Nie, no można to dokupić. Ostatnio sprawdzałem. Tak mi mówił Piotr Szary, jak mu powiedziałem, że testowe Mitsubishi ASX nie ma czujników parkowania. Otóż mylił się, czujniki parkowania można było dokupić jeszcze na początku roku, w ramach pakietu City za 1 500 zł (wraz z alarmem). I już nie można tego zrobić, nie występują w cenniku.

czujniki parkowania mitsubishi asx
Czegoś mi tutaj brakuje.

Powtarzam, a wy patrzcie mi na usta. W Mitsubishi ASX w lutym 2020 roku nie można dokupić czujników parkowania, nawet z tyłu. I parkuję bez nich, choć niezupełnie na ślepo. Żeby było śmieszniej, samochód ma kamerę cofania, która jest dostępna dopiero od drugiego poziomu wyposażenia. Uważam, że ten kto to wymyślił, że kamera jest lepsza od czujników, ma szczególne poczucie humoru.

Mój prywatny samochód to luksusowa limuzyna

No może „luksusowa”, która w dodatku jest hatchbackiem. Nie przeszkodziło to jej mnie rozpieścić, bo w 13-letnim już samochodzie mam czujniki parkowania z tyłu i z przodu. A to uzależnia.

czujniki parkowania mitsubishi asx
To coś nie pipczy.

Przesiadka do jakiegokolwiek samochodu, który nie ma czujników choćby z tyłu, wyklucza jakikolwiek komfort w trakcie parkowania. Czujniki pozwalają nie tylko wyczuć odległość od przeszkody, ale częściowo zwalniają z uwagi przy cofaniu na ciasnych parkingach, wąskich uliczkach oraz chronią od włażących pod koła pieszych.

czujniki parkowania mitsubishi asx
To może zerknę przez tylną szybę.

Dopóki nie piszczą to wszystko jest w porządku – pełen komfort jazdy na wstecznym. Gdy trafią się trudniejsze manewry po ciemku lub w deszcz, są wręcz niezastąpione.

czujniki parkowania mitsubishi asx
Nie dość, że nie pipczy, to jeszcze przekłamuje, bo miejsca było tyle, że zmieściłbym to krzesło.

Kamera cofania to do nich tylko dodatek. Jeśli nie ma szerokiego kąta widzenia by pomóc wyjechać tyłem na ruchliwą ulicę zza zaparkowanego samochodu, staje się głównie gadżetem. Nie powie nam wiele więcej niż pokażą lusterka i zasygnalizują czujniki. Tym bardziej, jeśli jest kiepskiej jakości.

A ta w Mitsubishi ASX nie powala. I nie ma czujników!

czujniki parkowania mitsubishi asx
Chyba zahaczę o to krzesło.

Dobrze, że szybko się zorientowałem, że czujników nie ma

Bo niechybnie bym w coś przywalił, tak bardzo czasami nie kontroluję sytuacji w lusterkach. Z włączoną kamerą elegancko wpasowałbym się w jakiś płot, nic nie piszczało, to można przecież cofać. Kamera cofania, nie dość że jest mniej użyteczna od czujników, to jeszcze średnio ułatwia parkowanie na styk, gdy tego potrzebujemy. Szczególnie, jeśli samochód to crossover z wysoko uniesioną linią okien.

czujniki parkowania mitsubishi asx
A może jednak nie.

Ten producent to lubi

ASX nie jest sam. Wprawdzie tylko on nie ma czujników w cenniku, ale inne podwyższone modele też nie gwarantują, że wyjdziemy z salonu z czujnikami, niezależnie od wersji wyposażenia.

czujniki parkowania mitsubishi asx
Z przodu też poproszę, bo taki kwietnik jest kompletnie niewidoczny.

W Outlanderze czujniki parkowania są dostępne w dwóch (z sześciu) najwyższych wersji wyposażenia, a kamera cofania jest dostępna już od drugiej wersji. Jakże niesłusznie. W przypadku Eclipse Cross jest już lepiej, bo musimy przeskoczyć tylko dwie pozycje od dołu by mieć czujniki, a kamera jest już w standardzie.

ASX daje nam inne możliwości. W opcjonalnym wyposażeniu, w sekcji Bezpieczeństwo, jest dostępna folia ochronna na tylny zderzak. Cena nie jest podana, ale chyba warto brać ją w ciemno, skoro nie ma czujników.

Prawdziwy test samochodu, który odważył się mieć dwulitrowy benzynowy silnik, już wkrótce. Ma jeszcze kilka fajnych rozwiązań.

Aktualizacja z dnia 17.03.2020 r.: Dealerzy Mitsubishi donoszą nam, że czujniki parkowania do modelu ASX można wciąż bez problemu dokupić w salonie.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać