Wiadomości

Update aplikacji mObywatel – cyfrowe prawo jazdy coraz bliżej (i coraz bardziej zbędne)

Wiadomości 17.06.2020 58 interakcji
Adam Majcherek
Adam Majcherek 17.06.2020

Update aplikacji mObywatel – cyfrowe prawo jazdy coraz bliżej (i coraz bardziej zbędne)

Adam Majcherek
Adam Majcherek17.06.2020
58 interakcji Dołącz do dyskusji

Gdy będzie można z niego korzystać, właściwie nie będzie już potrzebne.

Dziś mając podpięte do telefonu karty płatnicze i cyfrowy dowód osobisty w aplikacji mObywatel, prawie można pożegnać się z fizycznym portfelem. Prawie, bo jak dotąd brakowało jeszcze cyfrowej wersji prawa jazdy.

I wciąż jej nie ma

mPrawo jazdy miało stać się elementem aplikacji Obywatel w pierwszym kwartale tego roku. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że technicznie jest gotowe, ale niegotowe są jeszcze przepisy – dziś wciąż ustawa wymaga od kierowców posiadania fizycznego dokumentu. Podczas konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski zapewnił, że propozycje zmian zostały juz przygotowane i niebawem ruszy proces legislacyjny, by mogły zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Nie ma jednak szans, by wprowadzono je jeszcze przed wakacjami.

mPrawo jazdy – ruszają testy

Dziś podczas konferencji prasowej zaprezentowano wizualizacje cyfrowej wersji prawa jazdy oraz licznika punktów karnych.

cyfrowe prawo jazdy

 

W cyfrowym prawie jazdy poza informacjami o posiadanych uprawnieniach znajdzie się też informacja o ich ewentualnym cofnięciu.

 

Licznik punktów karnych, poza samą ich liczbą, będzie informował też o tym kiedy je otrzymaliśmy i jaka była podstawa prawna do ich nałożenia.

mPrawo jazdy – gdy zostanie wprowadzone, będzie już zbędne

Sprawa będzie wyglądać podobnie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego – nie musimy go wozić w ogóle, w żadnej postaci, a w chwili kontroli drogowej policjant sprawdza dane pojazdu w bazie.

Po zmianie przepisów tak samo będzie z prawem jazdy – nie będzie trzeba go wozić, bo policjant w czasie kontroli będzie miał możliwość sprawdzenia naszych uprawnień w odpowiedniej bazie na podstawie danych z dowodu osobistego. To jednak oznacza, że prawo jazdy w formie cyfrowej też będzie zbędne.

Przyda się wyłącznie w sytuacji, gdy policjant będzie miał problem z połączeniem z bazą, albo gdy będziemy chcieli wymienić się danymi np. z innym uczestnikiem kolizji drogowej.

Prawo jazdy zostanie w domu niezależnie od aplikacji

Tak czy inaczej oznacza to, że jeszcze w tym roku, jak tylko zmienią się przepisy, fizyczne prawo jazdy będziemy mogli zostawić w domu – podobnie jak dowód rejestracyjny, niezależnie od tego czy korzystamy z aplikacji mObywatel, czy nie.

Appka przyda się za to do sprawdzenia stanu konta punktów karnych, a funkcjonalność mPojazd pozwoli na sprawdzenie np. ważności badania technicznego oraz ubezpieczenia OC. I to w zasadzie jedyne realne korzyści z jej posiadania.

Pojazd

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać