Wiadomości

Cupra Formentor 2.5 R5 sfotografowana podczas testów. Ciekawe, ile będzie mieć mocy

Wiadomości 18.01.2021 106 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 18.01.2021

Cupra Formentor 2.5 R5 sfotografowana podczas testów. Ciekawe, ile będzie mieć mocy

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk18.01.2021
106 interakcji Dołącz do dyskusji

Cupra Formentor napędzana prawdopodobnie silnikiem 2.5 R5 została sfotografowana podczas spalania paliwa w głębokim śniegu. Do premiery coraz bliżej.

Cupra Formentor z silnikiem 2.0 TSI o mocy 310 KM jeździ świetnie. Wiem, bo sam to sprawdzałem. Teoretycznie takiemu autu niczego nie brakuje. Jest potwornie szybkie i w miarę przyzwoicie brzmi. Ale zawsze może być lepiej.

Cupra Formentor 2.5 R5 czeka już w blokach startowych

cupra formentor 2.5 r5
Fot. CarPix

Oczywiście, testowy egzemplarz sfotografowany przez portal CarPix nie miał wielkiego napisu „CUPRA FORMENTOR 2.5 R5”. Wręcz przeciwnie: był dyskretnie zamaskowany z przodu i z tyłu. Wszystko po to, by ukryć, jaka to wersja silnikowa. Dlatego opieramy się głównie na domysłach. Mają one jednak swoje podstawy, skoro o pięciu cylindrach w Cuprze mówi się już od dawna.

Audi RS Q3 z tym samym silnikiem ma 400 KM

Jak podaje portal Motor1, są dwa scenariusze dotyczące tego, ile mocy może mieć Cupra Formentor 2.5 R5. Jedno jest pewne: koncern VAG nie może pozwolić, by Cupra była mocniejsza od Audi. Dlatego – według pierwszego scenariusza – nowy model może mieć może 360, może 375 albo 380 KM. Pewnie będzie też odrobinę wolniejszy od RS Q3, które osiąga 100 km/h w 4,5 s. W zamian będzie tańszy.

Drugi scenariusz zakłada wprowadzenie przez Audi jeszcze mocniejszej odmiany RS Q3. W takim układzie Formentor nadal miałby mniej mocy, ale mógłby osiągać aż 400 KM.

Klienci, którzy kupili wersję 310 KM, pewnie będą trochę żałować

Różnica w cenie będzie na pewno wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Audi RS Q3 (ze „zwykłym” nadwoziem, a nie Sportback) startuje od 272 tysięcy złotych. Odmiana 2.0T 310 KM to wydatek od 194 tysięcy w górę. Cupra Formentor 2.5 R5 może być wyceniona na ok. 230-240 tysięcy zł. To spora dopłata w stosunku do dwulitrówki, ale dźwięk silnika i świadomość jeżdżenia topową wersją może to wynagradzać. Oby tylko Cupra nie miała aż takiego opóźnienia po wciśnięciu gazu, co Audi.

Na tych zdjęciach i tak najbardziej podobają mi się dodatkowe reflektory

Bardzo chciałbym szaleć po zaśnieżonych drogach gdzieś w Skandynawii i doświetlać sobie świat takim sprzętem, jak ten widoczny na dachu samochodu testowego. Rajdowcy mówią na to „elektrownia”. Ma swój klimat. Podobnie jak pięć cylindrów w 2021 r. – co za szalony pomysł.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać