Wiadomości

Nadjeżdża Cupra Formentor z silnikiem 2.5 o mocy 400 KM – tym samym, który ma Audi RS3

Wiadomości 08.12.2020 230 interakcji

Nadjeżdża Cupra Formentor z silnikiem 2.5 o mocy 400 KM – tym samym, który ma Audi RS3

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski08.12.2020
230 interakcji Dołącz do dyskusji

Cupra Formentor będzie miała większa gamę silnikowa, jej najmocniejsza wersja otrzyma silnik R5 2.5 o mocy 400 KM, który do tej pory napędzał wyłącznie samochody Audi z dopiskiem RS. Czego można się po niej spodziewać?

Do tej pory Cupra Formentor była dostępna z silnikiem 2.0 TSi, który generował 310 KM on 400 Nm momentu obrotowego. Samochód wyposażony był w napęd na wszystkie koła, a żeby osiągnąć 100 km/h potrzebował zaledwie 4,9 s. Maksymalną prędkość ograniczono w nim elektronicznie do 250 km/h. Kilka dni temu oficjalnie zadebiutowała najsłabsza wersja z silnikiem 1.5 TSI o mocy 150 KM, która na rozpędzenie się do setki potrzebuje 8,9 s. Dwie wersje silnikowe skrajnie różniły się osiągami. Dlatego niedawno ogłoszono kolejne pośrednie wersje silnikowe. Jednak w kuluarach mówiło się, że to nie koniec premier w Cuprze Fermentor. W przyszłym roku zadebiutuje jeszcze bardziej szalona wersja niż ta z 310 KM. Będzie to … <werble>

cupra formentor 2.5 400 km

Cupra Formentor z silnikiem R5 2.5 TFSI o mocy 400 KM

Formentor otrzyma silnik, który do tej pory napędzał wyłącznie produkty spod znaku Audi. Obecnie można go spotkać w Audi RS3 oraz RS Q3. Wcześniej występował również w TT-RS. Audi pilnie strzegło, żeby silnik nie trafił do pozostałych marek w koncernie VAG. Nawet najmocniejszy Golf R go nie dostał, żeby nie tworzyć wewnętrznej konkurencji. Nie wiem jakich argumentów użyli Hiszpanie, ale byli bardzo skuteczni. Dwudziestozaworowy silnik R5 TFSI w Cuprze będzie jedynym, poza Audi, poprzecznie umieszczonym rzędowym silnikiem z liczbą cylindrów większą niż 4 w całym koncernie VAG. W obecnej generacji RS3 i RS Q3 silnik generuje 400 KM oraz 480 Nm momentu obrotowego. Modele różnią sie osiągami. RS3 osiąga pierwszą setkę w 4,1 s, natomiast RS Q3 potrzebuje na to 4,5 s. Temu ostatniemu sprint do 200 km/h zajmuje 16,8 s. Różnica w masie jest bezlitosna dla przyspieszenia. Silnik R5 2.5 wyróżnia się liczbą cylindrów, fenomenalnym dźwiękiem oraz co najciekawsze, trwałością oraz podatnością na tuning. Brzmi tak.

Co można wywnioskować z zapowiedzi Cupry Formentor z tym silnikiem?

Silnik występuje wyłącznie w wersji z automatyczną skrzynią biegów, co jest zrozumiałe. Można również dojść do wniosku, że Cupra Formentor w wersji R5 2.5 400 KM będzie sensowną alternatywą dla Audi RS Q3. Ten sam silnik, podobne wymiary (Formentor jest o 5 cm krótszy), ten sam rozstaw osi. Prawdopodobnie te same osiągi, czyli 4,5 s do 100 km/h. Cupra nie może poszaleć z ceną, ponieważ jej konkurent RS Q3 startuje od 278 300 zł. Żeby realnie walczyć o portfele klientów różnica w cenie musi być znacząca. Inaczej skończy jak Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, która jest ładna, szybka, ale nikt jej nie chce, bo kosztuje 430 tysięcy złotych w podstawowej wersji, a na liście wyposażenia brak niezbędnych w dzisiejszych czasach rzeczy, takich jak np. pełne światła LED z przodu. Wracając do Cupry z silnikiem 2.5 – wersja, która była testowana na torze Nurburgring, różniła się od tej będącej w produkcji. Posiadała cztery prawdziwe końcówki wydechu, ułożone skośnie nad sobą, a nie obok siebie, jak w tej „wolniejszej” wersji.

cupra formentor 2.5 400 km
źródło: Carthrottle.com

Cupra Formentor z silnikiem R5 2.5 TFSI o mocy 400 KM będzie modelem, który niewątpliwie spełni zapowiedzi marki Cupry o tym, że w jej ofercie będą mocne i pełne emocji samochody. Czekam z niecierpliwością na więcej szczegółów.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać