Wiadomości

Ciężarówka Nikola One działa jak oczyszczacz powietrza. Czy to sposób na smog?

Wiadomości 06.11.2018 420 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 06.11.2018

Ciężarówka Nikola One działa jak oczyszczacz powietrza. Czy to sposób na smog?

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz06.11.2018
420 interakcji Dołącz do dyskusji

W dzisiejszych czasach nie wystarczy już chwalić się elektrycznymi napędami, które nie wytwarzają spalin. Teraz trzeba iść o krok dalej. Tak jak Nikola Motor Company, która reklamuje swoją ciężarówkę Nikola One jako samochód oczyszczający powietrze.

Tak, dobrze czytacie. Ciężarówka Nikola One oczyszcza powietrze podczas jazdy.

Jak to możliwe?

Dość prosto. Nikola One posiada układ elektryczno-wodorowy, czyli zasilanie ogniwami paliwowymi. Podczas jazdy układ pobiera powietrze i filtruje. Następnie część zużywana jest w procesie utleniania wodoru, a reszta, odpowiednio oczyszczona, oddawana do atmosfery.

Flota ciężarówek Nikola będzie jednym z największych mobilnych oczyszczaczy powietrza w Ameryce. Wyobraźcie sobie 500 000 ciężarówek Nikoli jeżdżących po kraju, zasysających brudne powietrze i emitujących czystą wodę – napisała firma na Twitterze.

Nikola Motor Company zapewnia, że wykorzystywany przez ich samochody wodór pochodzi z czystych źródeł. Innymi słowy wszystko jest ekologiczne, zdrowe i nie ma się czego obawiać.

Pojazd ciężarowy Nikola One ma być wyposażony w silniki elektryczne Bosch o łącznej mocy około 740 kW lub 1 tysiąca koni mechanicznych. Zasób wodoru ma umożliwić przejechanie ok. 1600 km na jednym tankowaniu.

Premiera już niedługo.

Pojazdy Nikola One już wkrótce wyjadą na ulicę. Oficjalna premiera ma mieć miejsce 16 kwietnia 2019 w Phoenix. Firma rozpoczęła także przyjmowanie zleceń na model Nikola Tre, przewidziany na europejski rynek.

Jednak nie ma co się jeszcze cieszyć, ponieważ CEO firmy Trevor Milton przyznał, że jego produkcja rozpocznie się mniej więcej na przełomie 2022 i 2023 roku. Do tego czasu sieć stacji służących do tankowania wodoru ma być bardziej rozwinięta. Przynajmniej takie są założenia.

Zasięg europejskiej wersji Nikola Tre ma wynosić do 1200 km na jednym tankowaniu, czyli nieco mniej niż w przypadku modelu One. Z kolei silniki mają mieć moc od 500 do 1000 KM, przy maksymalnym momencie obrotowym 2700 Nm. Ma to sprawić, że będą nawet dwukrotnie szybsze od ciężarówek z silnikami Diesla.

Warto też wspomnieć, że Nikola Motor Company pozwała Teslę, sugerując, że Tesla Sami to plagiat ich projektu Nikola One.

Ciekawe, czy gdyby wpuścić do miasta flotę ciężarówek Nikola One, to pochłonęłyby one smog i sprawiły, że mieszkalibyśmy w krystalicznie czystych warunkach?

Wymiana filtra powietrza. Robić samemu czy jechać do mechanika?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać