Wiadomości

Burstner Lyseo to kamper z dmuchaną kabiną – tego jeszcze u nas nie było

Wiadomości 13.06.2021 270 interakcji
Adam Majcherek
Adam Majcherek 13.06.2021

Burstner Lyseo to kamper z dmuchaną kabiną – tego jeszcze u nas nie było

Adam Majcherek
Adam Majcherek13.06.2021
270 interakcji Dołącz do dyskusji

„Podróżuj skromnie, żyj na bogato” – zgodnie z tym mottem Bürstner zbudował kampera z sypialnią rozkładaną ponad kabiną; oto Lyseo Gallery.

Szał na kampery zaostrza konkurencję rynkową i wymusza na producentach stosowanie coraz to bardziej niecodziennych rozwiązań żeby przyciągnąć klientów. Jakiś czas temu pisaliśmy o Saicu Maxusie z wysuwanym pięterkiem o powierzchni 12,4 mkw. Dziś wpadło nam w ręce rozwiązanie mniej ekstremalne, ale na pierwszy rzut oka zdecydowanie praktyczniejsze:

Burstner Lyseo Gallery

To Bürstner Lyseo Gallery z sypialnią nad kabiną, ale rozkładaną

Sypialnia nad kabiną to w kamperze żadna nowość, ale zwykle takie kampery wyglądają tak:

Alkowa – bo tak nazywa się to coś  nad kabiną – jest stałym elementem, który w czasie podróży może pomieścić dodatkowe bagaże, a na postoju służy za sypialnię – podstawową, a wówczas reszta zabudowy służy za pokój dzienny, albo dodatkową, dzięki czemu w sumie da się wygospodarować przestrzeń do spania nawet dla 7 osób. Jednak to rozwiązanie znacznie podnosi wysokość zabudowy i zwiększa opór powietrza, co odbija się na zużyciu paliwa. Użytkownicy takich zabudów zwracają uwagę, że wysoki pojazd jest bardziej podatny na boczne podmuchy i mniej stabilny w zakrętach.

Burstner Lyseo Gallery

Bürstner rozwiązał problem projektując alkowę, która pokazuje pełnię swoich możliwości dopiero na postoju. I bardzo dobrze, jeśli akurat podczas podróży nie pełni funkcji dodatkowego składziku na bagaże, to wyłącznie przeszkadza i dobrze, żeby jej nie było. Dzięki temu jadący pojazd ma niecałe 3 metry wysokości, a po zaparkowaniu rośnie do 3,7 metra, zapewniając sypialnię z przestrzenią o wysokości 110 cm – rzadko osiągalną w przypadku zwykłych zabudów typu alkowa.

Sypialnia rozkłada się sama

System oparto o niewielkie komory, które wypełniają się powietrzem w ok. półtorej minuty. I podobno dzieje się to niemal bezgłośnie. Elektronika na bieżąco kontroluje ciśnienie w układzie, ale nie ma ryzyka, że dach przyciśnie śpiących pasażerów. W informacji prasowej informację tę podano jako „odporność na nagłe obniżenie ciśnienia”, nie ma jednak informacji co się stanie, gdy np. na dłużej zabraknie prądu do zasilania układu. Materiał, z którego wykonane są ściany, posiada wzmocnienia chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi, jest odporny na działanie promieni UV i wpływ wody.

Burstner Lyseo Gallery

Oczywiście do takiej sypialni nie trzeba się wspinać po oparciach foteli, albo wchodzić na drabinkę. Wchodzi się do niej korzystając ze schodów, które jednocześnie są szafkami na drobiazgi.

Burstner Lyseo Gallery

Przemyślanych rozwiązań – jak to zwykle w kamperach – jest znacznie więcej

Mamy więc elektrycznie wysuwany ekspres do kawy i okap nad kuchenkę, czy centralny zamek zabezpieczający wszelkie ruchome elementy zabudowy przed przypadkowym przemieszczaniem się podczas jazdy.

Niestety, jeśli ktoś myśli o błyskawicznym zakupie i wykorzystaniu tego sprzętu jeszcze w te wakacje – nie mamy dobrych wiadomości. Bürstner póki co pokazał egzemplarz prototypowy, a rozwiązanie to wprowadzi do oferty dopiero w przyszłym roku.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać