Ciekawostki / Felietony

BMW prezentuje samomyjący się samochód. Będzie stał obok stołu do bilarda

Ciekawostki / Felietony 15.09.2021 118 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 15.09.2021

BMW prezentuje samomyjący się samochód. Będzie stał obok stołu do bilarda

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz15.09.2021
118 interakcji Dołącz do dyskusji

Samochody bez ludzi to super sprawa. Będziemy posiadać je jak duży telewizor.

BMW zaprezentowało film pokazujący niektóre funkcje modelu iX. To ich flagowy samochód elektryczny, który odmieni oblicze tej Ziemi, tak jak każdy flagowy elektryczny model każdego producenta. Ma on więc cechy wyróżniające i to cechy nie byle jakie. Tylko po co po planie pałęta się jakiś człowiek i kilka razy załapał się w kadr?

BMW iX przydatne funkcje

Na filmie BMW iX zachęcone z poziomu aplikacji, samodzielnie, czyli bez kierowcy, podjeżdża do stacji ładowania, a potem jedzie na myjnię. Wspomaga je kilka kamer i zautomatyzowana stacja ładowania pojazdów. Samochód parkuje bez udziału kierowcy, a wtyczka sama wędruje do gniazda ładowania. Co mówi nam wiele o postępie technologicznym, który kiedyś na pewno się dokona, ale mówi jeszcze więcej o stosunku ludzi do samochodów.

Ludzie nie będą lubić samochodów i nie będą chcieli ich dotykać, w najlepszym przypadku będą im obojętne, tak jak obecnie uczuć nie wzbudza we mnie czajnik. Interesuje mnie tylko, żeby woda była gorąca. Innych interesuje, żeby się nie trzeba było się interesować samochodem.

Wyręczający nas robocik to bardzo dobre rozwiązanie, nawet jeśli będzie trochę drogi. Stanowczo instalowałbym go w garażu, bo nie dziwię się, że ktoś nie lubi dotykać kabla do ładowania. Szybko się pobrudzi, jest stosunkowo ciężki, dość sztywny i nieporęczny. Skoro samochód sam potrafi jechać, to ręczne wtykanie do niego kabla jest strasznym przeżytkiem. Udział człowieka w procesie ładowania jest staroświecki i stanowczo należy to zmienić.

Na filmie pojawia się też myjnia. Samochód zmierza do niej sam. Nie widzimy jak wjeżdża do środka, ale wyjeżdża czysty i wraca na swoje miejsce parkingowe. Cała akcja dzieje się w garażu jakiejś galerii handlowej, czyli w drugim domu ludzi sukcesu. A ci niekoniecznie muszą lubić samochód, za to mogą lubić gadżety.

BMW obok telewizora

Samochód do gadżet. BMW iX na pewno zawalczy z wykluczeniem komunikacyjnym ludzi z małych miejscowości, ale jeszcze bardziej zawalczy o miejsce obok stołu bilardowego. Samochody przyszłości to jeżdżące gadżety, które niczym nie będą różnić się od 100-calowego telewizora, który trzyma się w pokoju do bilarda i włącza tylko, żeby pokazać kolegom, jaka żyleta ten obraz jest.

bmw iX funkcje

Porsche nie walczyło o zasięg w Taycanie, bo wiedziało, że nie bije się o klienta z Renault Zoe. Nabywca Taycana nie będzie prowadził codziennych notatek z obserwacji procesu degradacji baterii, tylko zabawi gości sobotniego grilla, prezentując możliwości auta w trakcie krótkiej przejażdżki. Gościa wkleiło w fotel? Dobrze, możemy już przejść do prezentacji toalety sterowanej aplikacją na smartfonie.

Tesle z kolei kupowane są z troski o jakość powietrza w miastach i poziom emisji dwutlenku węgla, prawie wyłącznie z takich przyczyn. Można jednak zaryzykować, że ludzie kupują je też, bo można odpalić w nich Netflixa i pograć w grę. Samochody kalifornijskiego producenta często kręcą ludzi, którzy nie lubią samochodów. Choć troska o stan środowiska naturalnego bezwględnie jest na pierwszym miejscu.

Tesla też sama parkuje

BMW prezentując funkcje, które Tesla już dawno posiada, przyłącza się do trendu sprzedawania samochodów ludziom, którzy samochodów nie lubią. Lubią rzeczy ładne, które dobrze działają i takie, które mogą ich wyróżnić. Zupełnym przypadkiem niektóre z tych rzeczy posiadają koła i zdolność przemieszczania się.

Człowiek w tym równaniu jest nieco zbędny. Jeździć nie za bardzo jest po co, bo przez te wszystkie systemy to zaczynamy się nudzić. Samochód sam zaparkuje i pojedzie się myć, nawet prywatny kierowca staje się niepotrzebny. Jak już przejdziemy ten etap unikania kontaktu z samochodem, to luksusem będzie posiadanie samochodu, który trzeba samemu prowadzić i własnoręcznie myć go gąbką. Na to jeszcze chwilę trzeba poczekać i pogodzić się z tym, że samochód to się stawia w salonie.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać