Wiadomości

Czas na całkiem dobre, nowe BMW prosto ze śmietnika. Oto BMW i Vision Circular

Wiadomości 04.09.2021 60 interakcji

Czas na całkiem dobre, nowe BMW prosto ze śmietnika. Oto BMW i Vision Circular

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski04.09.2021
60 interakcji Dołącz do dyskusji

BMW i Vision Circular, czyli BMW wprost ze śmietnika to przyszłość, na którą czeka bawarska marka. Nowe BMW mają powstawać z większej ilości surowców wtórnych.

Wszyscy znamy żarty o BMW i gruzie lub śmietniku. Podejrzewam, że każdy posiadacz starego klasycznego BMW spotkał się z takimi docinkami co najmniej raz. Stały się normą w internecie i często pod zdjęciem kontenera na śmieci, ktoś dodaje komentarz w stylu: fajne BMW. Sam zrobiłem swojemu samochodowi zdjęcie ze zlotu klasycznych BMW:

bmw i viosion circular
Eleganckie i klasyczne BMW razem z rodziną

Nie ma co się oszukiwać, często ze względu na słaby stan techniczny te żarty nie odbiegały zbytnio od prawdy. Okazuje się, że za kilka lat będzie można powiedzieć do kolegi, że ma BMW ze śmietnika, a ten będzie jeszcze z tego dumny, bo dzięki temu dba o planetę. Wszystko dzięki polityce marki dotyczącej surowców wtórnych.

BMW i Vision Circular to pomysł, o którym możemy mówić, że pochodzi ze śmietnika

Ale zanim do niego dojdę, muszę wyjaśnić parę rzeczy, które ułatwią zrozumienie tego dziwnego pomysłu. BMW od jakiegoś czasu mocno podkreśla swój wkład w ekologię, chęć poprawy życia na ziemi. To nic, że obok czystych i zdrowych dla ludzi i zwierząt samochodów elektrycznych w rodzaju i4 czy iX3 produkują również samochody z 4,4 litrowym V8 pod maską, które emitują tyle CO2, że głowa mała.

Jadę ci wyemitować trochę CO2

W każdym razie ludzie władający BMW chcą położyć jeszcze większy nacisk na zmniejszenie emisji CO2 i lepszą gospodarkę surowcami. Do 2030 r. emisja CO2 na każdy przejechany kilometr przez samochód marki BMW ma być o połowę mniejsza niż w 2019 r. Do tego całkowita emisja przez cykl życia samochodu ma spaść o 40 proc. Niestety nie wiemy, do jakiego wieku lub jakiej liczby kilometrów BMW szacuje jeden cykl życia swojego samochodu — więc nie wiemy, czy te z 300 tysięcy przebiegu są już dla producenta martwe, czy nadal się będzie nimi przejmował? Rozum mówi, że raczej to pierwsze, ale kto wie, może mnie pozytywnie zaskoczą.

Oprócz tego znacznie zwiększyć ma się ilość wykorzystanych surowców wtórnych

Jak podano w komunikacie prasowym: w 2017 roku ludzkość zużyła ponad 100 miliardów ton różnych zasobów. Według BMW to znak, że trzeba powiedzieć sobie dość, tak jak to zrobiła pewna polska wokalistka. Trzeba położyć większy nacisk na ponowne wykorzystanie materiałów. BMW szacuje, że średnio 30 proc. materiałów obecnie użytych do produkcji jednego samochodu ich marki pochodzi z recyklingu. Do 2030 r. udział surowców wtórnych w każdym samochodzie marki BMW ma się zwiększyć do 50 proc., a w 2040 roku na ulice ma wyjechać BMW powstałe w 100 proc. z odzyskanych surowców. Tym właśnie jest i Vision Circular. Projekt ma zostać pokazany już za kilka dni w Monachium, nasz wysłannik obejrzy go i powie nam, jak jest. Na razie musi wystarczyć nam ta grafika:

bmw i vision circular
BMW i Vision Circular

Oczywiście może, być tak, że nic nie powie, bo powierzyłem mu wyjątkowo niebezpieczną misję — podejście do stoiska Manharta i przekazanie im moich pozdrowień, za to, co zrobili z X6. Być może po tej rozmowie będzie musiał uciekać z terenu targów. Pożyjemy, zobaczymy.

Nie wiem, czy to jeszcze BMW E36, czy już nowe BMW i Vision Circular, ale ten niebieski wygląda na szybszy.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać