Wiadomości

Masz iPhone’a? Nie kupuj BMW ze stocku, bo będziesz żałować

Wiadomości 23.06.2020 279 interakcji
Adam Majcherek
Adam Majcherek 23.06.2020

Masz iPhone’a? Nie kupuj BMW ze stocku, bo będziesz żałować

Adam Majcherek
Adam Majcherek23.06.2020
279 interakcji Dołącz do dyskusji

Już za moment użytkownicy BMW będą mogli korzystać z Digital Key dla Iphone’a.

Podobno Apple Worldwide Developer Conference było najważniejszą konferencją Apple’a od lat. Ja się na tych ARM-ach, widgetach i innych featuresach nie wyznaję, ale jeden przykuł moją uwagę: iPhone’y i Apple Watche już niebawem będą mogły służyć jako cyfrowe klucze do samochodów.

Wystarczy mieć w iPhonie zainstalowaną odpowiednią aplikację i przyłożyć go do klamki w aucie.

Urządzenie skomunikuje się z samochodem za pośrednictwem NFC i pozwoli na otwarcie drzwi. W środku, przyłożone do wskazanego miejsca, pozwoli na odpalenie silnika.

Dziś mówimy tylko o bezpiecznym połączeniu za pośrednictwem NFC, ale to początek. Car Connectivity Consortium (CCC), czyli organizacja pracująca nad rozwiązaniami łączącymi smartfony z samochodami, pracuje nad standaryzacją połączenia smartfona z samochodem również za pośrednictwem technologii Bluetooth, albo transmisji danych. W maju CCC opublikowało informację o wprowadzeniu Digital Key w wersji 2.0 dla NFC i właśnie z tego rozwiązania korzysta dziś Apple. A za moment zaczną je pewnie adaptować producenci samochodów.

Podczas konferencji Apple można było usłyszeć, że klucz będzie działał nawet gdy telefon wyłączy się z powodu niskiego poziomu baterii. Ma funkcjonować w tym trybie nawet do 5 godzin.

Digital Key na Iphone zadebiutuje w BMW

Dziś z BMW jest dość ciekawie, bo usługa Digital Key, czyli klucza w cyfrowej postaci, jest dostępna wyłącznie na smartfony z Androidem, a konkretnie na wybrane modele Samsunga, za to system multimedialny w aucie wciąż niekoniecznie potrafi współpracować z Android Auto. Żeby być nowoczesnym trzeba mieć Samsunga do otwierania auta i Iphone’a do podłączenia do stacji multimedialnej by korzystać z CarPlaya, bo AA nie działa.

Niebawem ma się to zmienić i posiadacze BMW będą mogli nosić ze sobą po jednym telefonie.

Digital Key będzie dostępny z poziomu Apple Wallet. Będzie pozwalał na otwarcie i uruchomienie pojazdu, ale nie tylko. Właściciel będzie mógł podzielić się nim z maksymalnie pięcioma osobami, wysyłając klucz za pośrednictwem iMessage. Co więcej, będzie mógł ustalić, na co będzie pozwalał dany klucz, np. ograniczyć prędkość maksymalną, moc, a co za tym idzie – przyspieszenie, a także określić maksymalny poziom głośności sprzętu audio.

Digital Key dla Iphone zadebiutuje 1 lipca

A konkretnie, będzie dostępny w modelach seri 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, X5, X6, X7, X6M i Z4 wyprodukowanych po 1 lipca tego roku. O ile dobrze patrzę, brakuje i-Xów mniejszych niż 5 oraz serii 7. A jeśli chodzi o iPhone’y, według BMW kompatybilne będą modele XR, XS i nowsze oraz Apple Watch 5 i kolejne, które pokażą się na rynku. Na liście 45 krajów, w których będzie oferowany Digital Key dla iPhone, jest również Polska. Póki co nic nie wskazuje na to, by możliwe było uruchomienie tej usługi w samochodach wyprodukowanych przed lipcem 2020. Przynajmniej oficjalnie. Na marginesie, od lipca w systemie multimedialnym BMW ma się też pojawić obsługa Android Auto.

Zamienilibyście fizyczny klucz na jakąś appeczkę?

 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać