Wiadomości

Wyciekły zdjęcia BMW 8 Gran Coupe. I to naprawdę, to nie jest „wyciek kontrolowany”

Wiadomości 13.06.2019 49 interakcji
Adam Majcherek
Adam Majcherek 13.06.2019

Wyciekły zdjęcia BMW 8 Gran Coupe. I to naprawdę, to nie jest „wyciek kontrolowany”

Adam Majcherek
Adam Majcherek13.06.2019
49 interakcji Dołącz do dyskusji

Dla producentów samochodów internet to błogosławieństwo, ale i przekleństwo. Błogosławieństwo, bo mogą błyskawicznie pochwalić się światu nowym modelem, ale i przekleństwo, bo ktoś może to zrobić za nich.

Przykład tego mieliśmy niedawno z Oplem Corsą, którego zdjęcia wypłynęły na dwa tygodnie przed światową premierą. Dzisiaj mamy powtórkę sytuacji – tym razem z BMW 8 Gran Coupe. 

Jasne, tzw. kontrolowany wyciek to dobrze znany sposób na zrobienie szumu wokół auta. Tym razem jednak jestem pewien, że to nie ten przypadek.

Carbuyer z Singapuru opublikował wczoraj materiał o nowej ósemce, na dokładnie tydzień przed oficjalną premierą. Materiał szybko zniknął ze strony, ale mleko się rozlało – zdjęcia trafiły do sieci i zostały podchwycone przez użytkowników forum bimmerpost.com, a stamtąd rozeszły się już po serwisach internetowych na całym świecie. 

Też brałem udział w zamkniętym pokazie tego samochodu i ostrzyłem zęby, żeby Wam o nim opowiedzieć.

Według mnie to najładniejsze BMW ostatnich lat. I o ile 8 coupe ani cabrio nie rozbiły mi skali chcętomierza, o tyle 8 Gran Coupe robi robotę! Embargo wciąż obowiązuje, więc nie możemy pokazać zdjęć ani zdradzić detali związanych z tą wersją, ale sporo można wyczytać już z tego zdjęcia, opublikowanego jakiś czas temu przez BMW:

BMW 8 Gran Coupe

8 Gran Coupe przejęło stylizację przedniej i tylnej części nadwozia z wersji coupe. Ale by zmieścić dodatkowe drzwi i dodać miejsca w kabinie projektanci musieli zwiększyć odległość między przednią a tylną osią. I wygląda na to, że udało im się tego dokonać bez krzywdzenia linii nadwozia – 8 GC wciąż wygląda lekko i dynamicznie. Nie ma szans, by ktokolwiek pomylił je z modelem serii 5, albo co gorsza serią 7. I tak jak w przypadki wersji coupe i kabrioletu, sedan również będzie miał drzwi bez ramek. 

Można się też spodziewać, że pod maską wersji Gran Coupe będą pracować te same jednostki napędowe co w coupe, czyli 3-litrowy diesel i 4,4-litrowe V8, w obu przypadkach połączone z 8-biegowym Steptronikiem. Tak czy inaczej – Porsche Panamerze i Mercedesowi CLS przybył poważny konkurent. 

Po co to embargo?

To kolejna zaleta/przekleństwo internetu. By zapewnić równe szanse tytułom z różnych krajów, producenci organizują zamknięte prezentacje, podczas których pokazują samochód wybranym redakcjom i dają czas na przygotowanie materiałów. To szczególnie ważne w przypadku mediów papierowych, w których złożenie magazynu do druku i sam proces druku zabierają sporo czasu. Redaktorzy podpisują zobowiązania, że nie dopuszczą do publikacji zdjęć przed wyznaczoną datą.

W przypadku serwisów internetowych również ma to znaczenie – ustalając datę embarga producent zapewnia równą szansę na publikację i walkę o zainteresowanie Czytelników. Nie da się pokazać samochodu na żywo wszystkim w tym samym momencie. To znaczy pokazać się da, ale tak żeby każdy mógł usiąść, dotknąć, zrobić własne zdjęcia w spokojnych warunkach i zbudować opinie o tym co widzi – niekoniecznie. Taka prezentacja może trwać kilka tygodni, by sukcesywnie pokazać samochód dziennikarzom z całego świata. 

Tym razem nie udało się powstrzymać wycieku. Co gorsza, na zdjęciach pokazanych na wspomnianym forum widać dziennikarza, który oglądał auto, więc BMW nie będzie miało problemu z dotarciem do jego źródła.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać