Wiadomości

Będzie można tanio sprowadzić duże auto z Włoch. Wszystko przez nowy podatek

Wiadomości 18.02.2019 27 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 18.02.2019

Będzie można tanio sprowadzić duże auto z Włoch. Wszystko przez nowy podatek

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz18.02.2019
27 interakcji Dołącz do dyskusji

Włoski rząd ma nowy pomysł, chociaż znany już z innych krajów – chce wprowadzić dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych. Jednocześnie wzrosnąć mają podatki od emisji CO2. Efekt takich działań dość łatwo przewidzieć.

Nowe przepisy mają oczywiście na celu ochronę środowiska poprzez zachętę do zakupu samochodów elektrycznych. A nic tak nie zachęca do działania, jak odpowiednia gratyfikacja pieniężna. Albo kara. Dlatego zmiany we Włoszech mają obejmować i to i to.

Pomysły zostały przedstawione w senacie i jeśli zostaną zatwierdzone przez Izbę Deputowanych wejdą w życie już 1 marca i będzie obowiązywać do końca 2021 roku. Przynajmniej tak twierdzi portal Electrive.

Nowa dopłata, wyższy podatek.

Dopłaty mają otrzymać kierowcy, którzy zdecydują się na zakup pojazdu elektrycznego lub hybrydowego typu plug-in, który kosztuje mniej niż 50 000 euro. Wysokość takiej dotacji ma wynieść do 6000 euro i to są jedyne szczegóły, jakie do tej pory zostały ujawnione.

Innymi słowy zakup np. Nissana Leaf czy Renault Zoe może się opłacać, natomiast zakup Tesli czy Audi e-tron na uzyskanie dopłaty już nie pozwoli.

Równocześnie ma się zwiększyć kwota podatku nałożona na właścicieli samochodów za emisję CO2. Podatek ten ma dotyczyć i pojazdów z silnikami benzynowymi i tych z wysokoprężnymi. A im więcej emisji, tym wyższy podatek.

Przykładowo – samochód, który emituje od 161 do 175 gramów dwutlenku węgla na kilometr, będzie obłożony podatkiem w wysokości 1000 euro. Pojazd, który emituje od 201 do 250 gramów dwutlenku węgla na kilometr, wymagał będzie zapłacenia aż 2000 euro rocznie.

Co to oznacza w dłuższej perspektywie?

Scenariuszy może być oczywiście wiele, ale najbardziej prawdopodobny jest ten, że wzrośnie sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych, a sporo z tych spalinowych znajdzie nowych właścicieli.

Włoscy właściciele SUVów i innych większych aut zwyczajne mogą chcieć pozbyć się kosztownego problemu. Pewnie wiele z tych aut wyjedzie za granicę, a ich ceny mogą być dość atrakcyjne. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że trafią też i do Polski.

Po co płacić wysoki podatek rok w rok (a przynajmniej do 2021 r.), skoro można dostać dopłatę do zakupu nowego auta? Włosi też umieją liczyć.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać