Ciekawostki

Oto najszybciej sprzedający się nowy model samochodu na świecie

Ciekawostki 24.05.2018 29 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 24.05.2018

Oto najszybciej sprzedający się nowy model samochodu na świecie

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk24.05.2018
29 interakcji Dołącz do dyskusji

Baojun 510 to najszybciej sprzedający się nowy model samochodu na świecie. Problem w tym, że w Europie nikt nie ma pojęcia, co to za auto. Pora to zmienić – zapraszam na krótkie przedstawienie tego przeboju.

Dla zdecydowanej większości osób nazwa Baojun 510 jest zupełnie obca. Tymczasem ten model ustanowił nowy rekord świata w kategorii „najwięcej egzemplarzy sprzedanych w ciągu 12 miesięcy od debiutu nowego modelu”. W rok sprzedano 416 883 egzemplarzy. W samym styczniu nabywców znalazło ponad 58 tys. sztuk, czym Baojun niemal dogonił sprzedaż Forda F150 w Stanach Zjednoczonych, zaś europejski przebój – Golfa – przegonił o 36 proc. I to biorąc pod uwagę wyniki kompaktowego VW na całym Starym Kontynencie.

Ale co to w ogóle za model?

Baojun-510-1
Fot.: bestsellingcarsblog.com

Szukając odpowiedzi na to pytanie zawędrowałem na świetny blog bestsellingcarsblog.com. Publikujący tam autor, Matt Gasnier, miał okazję przejechać się Baojunem 510 podczas swojego pobytu w Chinach. To między innymi jego zdjęcia ilustrują ten artykuł.

Dodajmy, że Baojun to firma powołana w 2010 roku Liuzhou w południowych Chinach w wyniku porozumienia joint-venture firm SAIC Motor i General Motors. Celem powołania nowej marki była chęć utworzenia tańszej alternatywy dla należących do GM i również obecnych w Chinach, Chevroleta i Buicka. Baojun korzysta z technologii GM.

Jeśli chodzi o wymiary – Baojun 510 jest niewielkim SUV-em.

Baojun-510-4
Fot. bestsellingcarsblog.com

Mierzy 4,22 m. To tyle samo, co Skoda Yeti, o centymetr mniej niż Volkswagen T-Roc i o 4 cm mniej, niż Volkswagen Golf. Jest jednak większy np. od Suzuki Vitary. Pod maską tego auta pracuje wolnossący silnik 1.5 o mocy 112 KM. Moc na koła (przynajmniej w testowanym egzemplarzu) przenosi automatyczna skrzynia biegów.

Samochód został modnie, agresywnie narysowany. Gdyby z testowanego egzemplarza odkleić dziwaczne i mocno „azjatyckie” kalkomanie, linia naprawdę mogłaby się podobać.

Testujący był pod wrażeniem dobrze wykonanego wnętrza.

Baojun-510-wnetrze

W Chinach ceny tego samochodu wynoszą (w przeliczeniu z juanów) od 7300 do 10 200 euro. Na złotówki będzie to odpowiednio: 31 i 43 tysiące. Oczywiście nie można wprost porównywać cen i realiów z Chin do Europy, ale można by się domyślać, że gdyby Baojun 510 trafił na polski rynek, konkurowałby głównie z Dacią Duster. Może wśród jego konkurentów znalazłby się też SsangYong Tivoli czy Mitsubishi ASX. Testujący zaznacza jednak, że jakość wnętrza Baojuna robi o wiele lepsze wrażenie, niż to z Dacii.

Szczególnie spodobał mu się „designerski” przełącznik kierunków jazdy.

Baojun-510-3
Fot. bestsellingcarsblog.com

Nasuwa on – zdaniem testującego – skojarzenia z klasą premium. Chwali też plastiki, ich spasowanie i wygląd.

Jeśli chodzi o wrażenia z jazdy, wbrew wcześniejszym obawom testującego, wolnossący silnik wcale nie jest zbyt słaby do tego SUV-a. Jego zdaniem także praca skrzyni zasługuje na pochwałę – jest ona poprawnie zestopniowana, działa sprawnie i nie przeciąga biegów. Jednocześnie Matt Gasnier podkreśla, że w tym samochodzie nie ma ani odrobiny sportowego charakteru.

Podsumowanie jest następujące: Baojun 510 to dobry samochód, jak za swoją cenę. Jest zaskakująco porządnie wykonany i ładnie wygląda. Nie zachwyca prowadzeniem, ale jeśli ktoś jeździ głównie po mieście i szuka modnego SUV-a, dobrze trafił.

Czy Baojun ma szanse podbić także inne rynki?

Baojun-510-5
Fot. bestsellingcarsblog.com

Moim zdaniem jak na Europę Zachodnią nadal oferuje trochę zbyt mało, a europejscy klienci nie daliby tak łatwo dać się oczarować niską ceną. Za to rynki Azji, Afryki i państw byłego ZSRR powinny polubić Baojuna. To już jest przebój, a w przyszłości pewnie będzie tylko lepiej.

Baojun-510-tyl
PS Jestem przekonany, że gdyby zdjąć z tego auta znaczki, zrobiłoby furorę pod drogim przedszkolem albo pod galerią handlową.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać