Wiadomości

W sam raz na wakacyjny wyjazd. Za autostrady w Polsce i zagranicą zapłacisz jedną aplikacją

Wiadomości 14.04.2023 29 interakcji

W sam raz na wakacyjny wyjazd. Za autostrady w Polsce i zagranicą zapłacisz jedną aplikacją

Piotr Barycki
Piotr Barycki14.04.2023
29 interakcji Dołącz do dyskusji

Czechy, Słowenia, Słowacja i Węgry – niedługo w tych krajach płatności za autostrady będzie można zrealizować z pomocą jednej aplikacji, która przyda się w Polsce. Autopay podał datę wprowadzenia nowości. 

Póki co zapowiedź, wraz z terminem wejścia w życie tej opcji, jest dość skromna, bo ograniczyła się do maila wysłanego do użytkowników, w których operator informuje o zmianach w regulaminie w związku z nowościami oraz o tym, że „wybrani użytkownicy” będą mogli skorzystać z tego udogodnienia już 26 kwietnia 2023 r., czyli za mniej niż dwa tygodnie.

Od tego dnia w aplikacji pojawią się tzw. e-winiety, dzięki którym zapłacimy za przejazd płatnymi drogami w takich krajach jak:

  • Czechy
  • Słowacja
  • Słowenia
  • Węgry.

Oraz oczywiście w Polsce, gdzie Autopay już teraz działa na autostradach A1 i A4, a także na państwowych odcinkach, gdzie obowiązuje system e-Toll, czyli odcinku A2 Konin – Łódź oraz A4 Wrocław – Gliwice.

Zgodnie z nowym regulaminem, zakup E-Winiety nie będzie wymagał specjalnych zabiegów, poza rejestracją pojazdu na koncie użytkownika i podłączenia do niego odpowiednich metod płatności – oraz oczywiście zaakceptowania regulaminu. Nie będzie przy tym możliwości zakupienia E-Winiety z datą wsteczną, natomiast jak najbardziej będzie można zamówić E-Winietę „na przyszłość”. Zgodnie z nowym regulaminem, E-Winieta ma zostać dostarczona zamawiającemu niezwłocznie, najpóźniej do końca następnego dnia po zapłaceniu, przy czym „usługa jest realizowana w godzinach 8:00 – 16:00”.

Serwis Cashless dodatkowo informuje, że E-Winiety będą dostępne za pośrednictwem aplikacji wyłącznie dla posiadaczy samochodów o masie do 3,5 t, a także motocykli. Użytkownicy większych pojazdów niestety z tego rozwiązania nie skorzystają.

Więcej szczegółów na temat usługi poznamy prawdopodobnie w późniejszym terminie. Autopay odsyła wprawdzie w mailu do swojej strony głównej, ale póki co raczej trudno jest tam znaleźć cokolwiek na ten temat. Miejmy nadzieję, że 26 kwietnia jak najwięcej osób dostanie dostęp do nowej opcji, a do czasu wyjazdów wakacyjnych wszyscy zainteresowani będą mogli z niej skorzystać.

Jak inaczej płacić za autostrady za granicą?

W większości przypadków, zwłaszcza w krajach, w których zacznie teraz funkcjonować E-Winieta obsługiwana za pośrednictwem Autopay, również z pomocą aplikacji albo witryny internetowej (np. tutaj Czechy). Problem tylko w tym, że jadąc przez dany kraj trzeba się było najpierw dowiedzieć, jakiej aplikacji w ogóle potrzebujemy, potem ją pobrać, skonfigurować i dopiero kupić cyfrową winietę. Ewentualnie można było polować na fizyczne winiety – co robiła zdecydowana mniejszość kierowców – sprzedawane m.in. na stacjach benzynowych, w specjalnych automatach czy w sklepach.

Przeniesienie tego wszystkiego do jednej aplikacji będzie więc z całą pewnością sporym ułatwieniem dla tych, którzy regularnie podróżują po płatnych drogach w tych krajach. A nawet ci, którzy będą tamtędy jechać raz czy dwa na wakacyjny wypad, mogą zdecydowanie uprościć sobie cały przejazd i przygotowanie do niego.

Czytaj również: 

Przed wyjazdem na wakacje przygotuj aplikacje. Jak i gdzie zapłacić za przejazd autostradą?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać