Wiadomości

W Jaworznie na ulicę wyjadą autonomiczne autobusy

Wiadomości 22.06.2018 9 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 22.06.2018

W Jaworznie na ulicę wyjadą autonomiczne autobusy

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz22.06.2018
9 interakcji Dołącz do dyskusji

Jaworzno to miasto, które uchodzi za najbezpieczniejsze w Polsce, jeśli chodzi o ruch drogowy. Teraz w planach jest kolejna nowość – bezemisyjny transport publiczny. Autonomiczne autobusy w Jaworznie na ulicach pojawić się mają już pod koniec przyszłego roku.

Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta, Jaworzno jest jednym z liderów elektromobilności w Polsce. Ok 40 proc. floty lokalnego przewoźnika komunikacji miejskiej stanowią obecnie pojazdy elektryczne, a władze miasta dążą do tego, aby udział takich autobusów wzrósł do 80 proc.

Jaworzno chce być pionierem w zakresie transportu autonomicznego

W tym roku na terenie Jaworzna przeprowadzony został pilotaż skanowania wybranych ulic i obszarów, który miałby być podstawą do poruszania się pojazdów autonomicznych.

To, co dla innych może być transportową przyszłością, my już przekuliśmy w codzienny standard – mówi prezydent Jaworzna, Paweł Silbert.

W czwartek 21 czerwca przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz samorządu Jaworzna podpisali list intencyjny, dotyczący testowania prototypów autonomicznych pojazdów transportu publicznego. Specjalne pojazdy mają zostać opracowane w ramach programu NCBR Bezemisyjny Transport Publiczny.

Władze dbają nie tylko o bezpieczeństwo, ale i o nowoczesność

Prezydent miasta tłumaczy, że woli, aby jego miasto było pionierem wielu przedsięwzięć, zamiast brać przykład z wyłącznie sprawdzonych i utrwalonych rozwiązań.

Zaczęto od zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Siatka dróg w mieście została przeprojektowana zgodnie z wytycznymi bezpieczeństwa ruchu drogowego. W mieście nie ma już ani jednego fotoradaru.

A mimo tego liczba wypadków w Jaworznie jest nawet 8 razy mniejsza niż w innych miastach o porównywalnej wielkości. Nie znaczy to, że nie zdarzają się one w ogóle – w tym roku doszło już do śmiertelnego wypadku w Jaworznie, ale jeśli takie zdarzenie ma miejsce, to tam, gdzie drogi nie zostały jeszcze przebudowane pod kątem bezpieczeństwa lub jest to niezbyt wykonalne.

Teraz miasto ma wejść w erę pojazdów autonomicznych. Pilotaż skanowania wybranych ulic i obszarów pod tym kątem został już przeprowadzony.

Wierzę, że tak samo będziemy miastem, w którym rozpocznie się historia polskich pojazdów autonomicznych. Mamy wyjątkową infrastrukturę, wielu wizjonerów i zapał, by aktywnie współtworzyć technologiczną przyszłość w kraju – zapowiada Silbert.

Kolejnym krokiem jest powstanie specjalnej strefy do testów jazdy prototypów autonomicznych pojazdów transportu publicznego. W sierpniu ubiegłego roku został podpisany list intencyjny w tej sprawie. Jego sygnatariuszami były władze miasta wraz z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie (ITS) oraz firmą Comtegra SA.

Autonomiczne autobusy w Jaworznie wyjadą najwcześniej w wrześniu przyszłego roku. Ciekawe, czy będą jeździć z tak zawrotną prędkością jak w Norwegii?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać

Autoblog na Instagramie

Autoblog na Instagramie