Wiadomości

W Moskwie otwarto pierwszy salon rosyjskiej marki Aurus. Kolejny będzie w Chinach

Wiadomości 26.08.2019 101 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 26.08.2019

W Moskwie otwarto pierwszy salon rosyjskiej marki Aurus. Kolejny będzie w Chinach

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk26.08.2019
101 interakcji Dołącz do dyskusji

Cenę modelu Senat, czyli „rosyjskiego konkurenta Rolls-Royce’a” ustalono na 18 milionów rubli, czyli ponad milion złotych. Wkrótce do gamy dołączą kolejne samochody.

Gdy pojawiły się pierwsze informacje o tym, że Rosjanie szykują swoją konkurencję dla Rolls-Royce’a, trochę mnie to rozbawiło. Pomyślałem, że będzie wyjdzie z tego coś topornego, brzydkiego i po prostu śmiesznego. Gdy pojawiły się pierwsze zdjęcia prototypu, było jeszcze gorzej: przecież miał kierownicę ze starego Forda Mondeo!

Ale ten projekt stopniowo „się wyrabiał”.

Czytaliście tekst Adama sprzed prawie roku, w którym opisywał Aurusa na podstawie recenzji nagranej przez pewnego rosyjskiego dziennikarza? Jeśli nie, warto to nadrobić.

Aurus Senat cena

Owszem, konstruktorzy nie ustrzegli się pewnych drobnych wpadek jakościowych (ale przez rok pewnie już je poprawili). Aurus jest jednak interesującym i całkiem dopracowanym wozem, który – co najważniejsze – wcale nie jest kopią Rolls-Royce’a ani Bentleya. Zastosowano w nim wiele części i rozwiązań, które powstały w Rosji. Bardzo interesująca jest 9-biegowa skrzynia automatyczna bez konwertera. Podobno wytrzyma nawet 1000 Nm momentu obrotowego.

Aurus Senat ma hybrydowy układ napędowy.

Aurus Senat cena

Silnik benzynowy ma osiem cylindrów i dwie turbosprężarki. Moc jest przenoszona na cztery koła. Jakiego typu jest to hybryda i kto ją opracował – tego jeszcze nie wiemy. Znamy za to moc i moment obrotowy: to odpowiednio 590 KM i 649 Nm. Początkowo, planowano, by Senat był napędzany silnikiem V12 6.6. Prace nad tą jednostką nadal trwają. Być może dołączy do gamy później. Co ciekawe, trwają też prace nad przystosowaniem V8 z Aurusa do… napędzania samolotów. Rosyjscy inżynierowie lotniczy zainteresowali się tym motorem, ponieważ jest on najnowocześniejszym silnikiem samochodowym dostępnym w kraju.

Cena bazowa egzemplarza to 18 milionów rubli.

Aurus Senat cena
Wnętrze wygląda naprawdę dobrze. Kierownica też.

Na otwarciu moskiewskiego salonu pojawił się sam Władimir Putin, a produkcja „pełną parą” ma ruszyć w 2020 roku. Będzie można kupić też wersję przedłużaną i opancerzoną. Jeśli chodzi o cenę, „bazowe” 18 milionów rubli to równowartość 1 072 000 złotych. Dla porównania, najtańszy Rolls-Royce Phantom dostępny „od ręki” na stronie rosyjskiego przedstawicielstwa marki kosztuje 43 miliony rubli, czyli prawie 2,5 razy tyle. Droższy jest też Ghost (od 26 milionów).

Kolejny salon: w Chinach.

Aurus Senat cena
Wersja przedłużana.

Według przedstawicieli marki, w latach 2020-2021 planowane jest otwarcie salonu w którymś z chińskich miast. Później przyjdzie pora także na debiut w Europie. Zgaduję, że niezłym pomysłem byłoby sprzedawanie Aurusów w Londynie. Mieszka tam sporo potencjalnych klientów pochodzących z Rosji.

Marka Aurus planuje dodać też do oferty luksusowego busa, konkurującego np. z Mercedesem V albo Toyotą Alphard. Wcześniej do gamy dołączy też wielki SUV, a później – być może też mniejszy.

Aurus Senat cena

Aurus Senat cena
Ciekawe, czy klienci mogą zamówić sobie kawior.

Czy Aurus odniesie sukces? Kiedyś już o tym pisałem: moim zdaniem odniesie, ponieważ niektórzy klienci będą musieli go kupić, ze względu na naciski ze strony władz. Inni będą chcieli, by tej władzy się przypodobać. Możliwe, że w rosyjskich kręgach biznesowych jazda Senatem będzie dobrze widziana. A w garażu i tak będzie czekał Rolls-Royce na wieczorne przejażdżki.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać