Wiadomości

Rekord na aukcji samochodów zabytkowych w Warszawie. Porsche 911 Speedster sprzedano za 1,38 mln zł

Wiadomości 20.03.2019 48 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 20.03.2019

Rekord na aukcji samochodów zabytkowych w Warszawie. Porsche 911 Speedster sprzedano za 1,38 mln zł

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk20.03.2019
48 interakcji Dołącz do dyskusji

Polski rynek aut klasycznych nabiera rozpędu. Na sobotniej aukcji domu Ardor Auctions aż dwa samochody sprzedały się za więcej niż milion złotych.

-Po raz trzeeeeci… Sprzedane! – w sobotę na aukcji Ardor Auctions, czyli pierwszego polskiego domu aukcyjnego zajmującego się samochodami, taki zwrot padł pięciokrotnie. Dwa razy poprzedzała go rzucona przez licytującego kwota przekraczająca milion złotych.

Najpierw chodziło o Porsche 911 964 Speedster.

Ardor Auctions aukcja Porsche

Wylicytowano je za 1,38 miliona złotych, już z uwzględnieniem kosztów aukcyjnych. Jest to najwyższa kwota w historii firmy Ardor.

Skąd aż tyle pieniędzy za Porsche? Przede wszystkim jest to jeden z zaledwie 936 wyprodukowanych egzemplarzy modelu 964 Speedster. W dodatku większość z nich trafiła za Ocean – a tu mamy do czynienia z wersją europejską. Ma zaledwie 11 500 kilometrów przebiegu i jest w idealnym stanie.

Ardor Auctions aukcja Porsche

Sam Speedster to odmiana, która powstała jako nawiązanie do jeszcze rzadszego i jeszcze droższego 356 w takiej wersji. Moc i pojemność silnika pozostała bez zmian w stosunku do zwykłego 964 (250 KM, 3,6 litra), ale Speedster miał zapewniać lepsze wrażenia z jazdy. Uzyskano je dzięki redukcji masy. Z zewnątrz Speedstera najłatwiej poznać po niskiej, mocno pochylonej przedniej szybie i opływowym panelu za fotelami, kryjącym ręcznie składany, miękki dach.

Drugi „milionowy” samochód to Audi Quattro S1.

Ardor Auctions aukcja Porsche

Zostało wylicytowane za 1,15 mln. Co ciekawe, jest to replika legendarnego rajdowego, B-grupowego Quattro. Zbudował ją Lech Koraszewski przy wykorzystaniu zarówno nowoczesnej technologii, jak i historycznych detali. Przedstawiciele domu aukcyjnego podkreślają niezwykły pietyzm, z jakim wykonano tę rekonstrukcję. Nawet pedaliera jest tu taka sama, jak w pierwotnym Quattro S1.

Ardor Auctions aukcja Porsche

Takie Audi powstało na bazie modelu Sport Quattro: wersji cywilnej, która powstała w celach homologacyjnych. Miała skrócony rozstaw osi i była w swoich czasach najdroższym seryjnie produkowanym niemieckim samochodem. Za równowartość jednego Sport Quattro można było kupić dwa egzemplarze Porsche 911 Turbo. Powstało 200 drogowych egzemplarzy i 20 rajdowych.

Ardor Auctions aukcja Porsche

Właścicieli zmieniły też inne samochody.

Pełną listę aut wystawionych na aukcję można znaleźć tutaj. Sam najchętniej zabrałbym stąd Porsche 911 996 GT3, ale ono akurat nie zostało sprzedane. W przeciwieństwie do Volvo P18000S z 1967 r. (wóz „Świętego”), BMW 325i E30 i Mercedesa 170 S-D z 1953 r.

Przedstawiciele domu aukcyjnego zapowiedzieli już kolejne licytacje. Widać wyraźnie, że rynek w Polsce szybko się rozwija. Możemy więc spodziewać się kolejnych ciekawych egzemplarzy i imponujących cen. A szczęśliwcy, którzy kupili w sobotę wspomniane auta prawie na pewno nie powinni na nich stracić. Oby tylko choć raz się nimi przejechali…

Fot. materiały firmy Ardor Auctions

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać