Wiadomości

Świetna wiadomość: wiemy, jakie silniki będzie miała Alfa Romeo Tonale. Zła wiadomość: znowu się opóźni

Wiadomości 08.04.2021 237 interakcji

Świetna wiadomość: wiemy, jakie silniki będzie miała Alfa Romeo Tonale. Zła wiadomość: znowu się opóźni

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski08.04.2021
237 interakcji Dołącz do dyskusji

Wiemy już jakie silniki będzie mieć Alfa Romeo Tonale. Niestety wszystko wskazuje na to, że na jej premierę przyjdzie nam poczekać co najmniej do przyszłego roku. W Turynie zbyt dosłownie traktują łacińskie powiedzonka. 

Festina lente to jedna z najbardziej znanych łacińskich sentencji, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „spiesz się powoli”, „rób coś dokładnie”. Na tym powiedzeniu można zbudować model życia, w którym nigdzie się nie spieszymy, żyjemy swoim rytmem, nie gonimy za światem. Delektujemy się każdą chwilą, doceniamy drobne przyjemności, w namaszczeniu szlifujemy owoce swojej pracy. Taką filozofię wyznają również ludzie pracujący w pewnym budynku mieszczącym się w Turynie na Corso Giovanni Agnelli. Tam już dawno doszli do wniosku, że spieszą się tylko głupcy. Prawdziwi mistrzowie dopieszczają swoje dzieła latami, żeby wypuścić je dopracowane, nie psujące się i doskonale trafiające w gusta klientów. Dokładnie taka filozofia przyświeca każdemu modelowi Alfa Romeo. Dlatego z pełnym zrozumieniem przyjąłem informację, że potrzebują jeszcze trochę czasu zanim wprowadzą na rynek Tonale. Skoro świat czeka już 2 lata od momentu zaprezentowania modelu na targach genewskich, to poczeka i kolejny rok. Tymczasem udało nam się dowiedzieć czegoś więcej o dostępnej palecie silnikowej.

alfa romeo tonale silniki

Alfa Romeo Tonale – silniki

Do napędu Tonale zostanie użyty ten sam mocarny zestaw, który będzie dostępny pod maską odświeżonego Jeepa Compassa. Pod maskę marki kojarzonej z luksusem i sportem trafi silnik benzynowy o pojemności 1,3 l wspomagany przez jednostkę elektryczną. W Jeepie ten układ generuje 190 KM w słabszej wersji i 240 KM w mocniejszej wersji. W trybie wyłącznie elektrycznym auto jest w stanie pokonać do 49 km. To właśnie te silniki stały się rzekomo powodem kolejnego opóźnienia Tonale. Podobno gdy nowy dyrektor zarządzający marką, Jean-Phillippe Imparato, ujrzał Tonale w styczniu, to miał powiedzieć, że „panowie trzeba tutaj dodać więcej mocy”. Włosi musieli wziąć się do roboty. Ale oczywiście bez żadnego pośpiechu. Zmiany mocy silnika pociągną za sobą opóźnienie premiery o kolejne 3 miesiące.

alfa romeo tonale silniki
Alegoria do akapitu poniżej

Teoria spisku i miejsce Alfy w Stellantis

Co ciekawe – użycie napędu z Jeepa ze słabszym układem pokazuje gdzie Stellantis ma Alfę. Koncern dysponuje znacznie mocniejszym układem znanym chociażby z Peugeota, czyli benzynowym 1.6 połączonym z silnikiem elektrycznym, który w słabszej wersji ma moc 225 KM, a w mocniejszej 300 KM. Alfa Romeo Tonale będzie więc słabsza niż konkurencyjne SUV-y z koncernu Stellantis. Co więcej, układ z Peugota ma niższą emisję CO2 niż układ z Jeepa. Wiemy, że w przyszłości emisja będzie problemem. Dziwnym trafem to włoska marka będzie miała z nią większy problem. Duża emisja to kary finansowe, a kary będą miały przełożenie na sytuację marki w strukturach koncernu. Teraz nie wiem czy właśnie podzieliłem się z wami teorią spisku czy tylko wytworem mojej wyobraźni, ale uważam że coś jest na rzeczy. Nieprzypadkowo Tonale nie znalazło się w kalendarzu premier na 2021 r. Przypominam, że według pierwotnych założeń z salonu motoryzacyjnego w Genewie, Tonale miało trafić do salonów w październiku 2020 r.  Ruch jest tym bardziej niezrozumiały, gdy spojrzymy na statystyki sprzedaży Alfy Romeo, z których większość stanowi Stelvio. Klienci chcą SUV-ów Alfy, a marka nie chce im dać kolejnych. Przypadek? Spisek? Włoska robota?

Nie wiem, ale na wszelki wypadek zacznę na siebie uważać na przejściach dla pieszych.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać