Wiadomości

Wspaniałe wieści prosto z Włoch – Alfa Romeo Tonale PHEV zadebiutuje już w przyszłym roku

Wiadomości 15.07.2021 246 interakcji

Wspaniałe wieści prosto z Włoch – Alfa Romeo Tonale PHEV zadebiutuje już w przyszłym roku

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski15.07.2021
246 interakcji Dołącz do dyskusji

Wiemy już kiedy Alfa Romeo Tonale PHEV zadebiutuje na europejskim rynku. Widać, że Stellantis docenia bogatą tradycję marki i jej sportowe DNA. 

Najlepsze, co mogło zdarzyć się Alfie, to przejście pod skrzydła Stellantis. Dopiero ten koncern zrozumiał kluczową rolę Alfy Romeo dla przyszłości motoryzacji. Docenił jej bogate dziedzictwo i po raz pierwszy ma na nią sensowne pomysły. Do tej pory Alfa Romeo ograniczała się do pokazywania prospektów, ładnych rysunków technicznych i przesuwania swoich premier w czasie. Ostatnią premierą był SUV Stelvio, który zadebiutował 5 lat temu. Dwa lata temu zapowiedziano, że już za chwilę zadebiutuje jego mniejszy brat — Tonale. Od tamtej pory premiera jest odkładana na później. Tak się dłużej nie da. Potrzeba było kogoś, kto będzie wiedział jak zarządzać bogatym portfolio marki.

Alfa Romeo tonale PHEV
Szkic Alfa Romeo Tonale PHEV

Taką osobą jest Jean Phillippe Imparato – notabene posiadacz klasycznej Alfy Romeo. Docenił on przekrojową ofertę marki i pełne pokrycie segmentów. Wiedział jednak, że klienci chcą więcej. Nie chcą crossoverów ze śmiesznymi silnikami o pojemności 1,3 l i mocy 120 KM, bo takie auta w ogóle się nie sprzedają, o czym zresztą świadczą statystyki sprzedaży. Imparato wie, że to, co przyciąga klientów do salonów to nieokiełznana moc. Kto chciałby jeździć czymś, co ma mniej niż 200 KM?

Alfa Romeo Tonale PHEV miała zadebiutować w tym roku

W kwietniu tego roku informowaliśmy, że pan Imparato powiedział, że Alfa Romeo Tonale w wersji PHEV potrzebuje trzech miesięcy na wzmocnienie osiągów. To bardzo dobry ruch, bo kto jak kto, ale Alfa kojarzy się ze sportowymi osiągami i wspaniałym prowadzeniem. Może niektórzy nie pamiętają, ale Giulia w wersji QV pokonała tor Nürburgring w rekordowym czasie 7 minut i 32 s. Klienci docenili ten wyczyn i od tego momentu przepiękna Giulia naszpikowana najnowocześniejszym technologiami, co roku niemal podbija europejskie zestawienia najchętniej kupowanych aut. Jest tak dobrze, że nowe egzemplarze błyskawicznie znikają z placów dealerów. Tonale będzie korzystać z układu znanego z Jeepa Compassa, czyli silnika benzynowego o pojemności 1,3 l wspomaganego silnikiem elektrycznym. W Compassie ten układ generuje 190 KM w słabszej wersji i 240 KM w mocniejszej. Nic dziwnego, że te żenująco słabe wartości musiały zostać poprawione, zanim trafią pod maskę Tonale.

Alfa Romeo Tonale PHEV
Szkic Alfa Romeo Tonale PHEV

Tonale ma kontynuować piękną sportową tradycję. Będzie pierwszą hybrydą plug-in w ofercie marki. W kuluarach mówi się, że Imparato postawił przed inżynierami cel – żadnych kompromisów, tylko najwyższa jakość. O to akurat nietrudno, bo Alfa Romeo znana jest z niezawodności i najlepszego wykonania. Włoskie media podały, że Imparato wypełnił swoje zapowiedzi o przesunięciu premiery o trzy miesiące. Dlatego Alfa Romeo zadebiutuje w czerwcu 2022 roku.

Bardzo się cieszę z premiery Tonale

Wiem, że Alfa Romeo to największy atut Stellantis i marka, dzięki której klienci chcą kupować auta z tego koncernu. Nakręci ona sprzedaż innych marek. Może klienci znów wrócą do salonów Jeepa, bo będą wiedzieli, że tam kryją się układy napędowe zastosowane w Tonale. Może pójdą do Peugeota, bo będą wiedzieć, że może nie jest tak stylowy jak Alfa, ale na pewno prowadzi się równie dobrze. Prawdopodobnie w końcu kupią Opla, bo gen Alfy go uszlachetni. Bez silnej Alfy Romeo Sellantis nie przetrwa najbliższych 10 lat. Za kulisami mówi się, że szefostwo koncernu dało innym markom ultimatum – jeżeli w ciągu 10 lat nie będą mieli tak bogatej oferty jak Alfa Romeo i takich wyników sprzedażowych, to niestety konieczne będą cięcia. Nie dziwię się, przecież koncern musi zarabiać. Nie może być tak, że tylko jedna Alfa ciągnie sprzedaż, a reszta spija owoce ciężkiej pracy, którą codziennie wykonuje się w Turynie.

Alfa Romeo Tonale PHEV
Alfa Romeo Tonale PHEV – szkic wnętrza

Czekam z niecierpliwością na premierę Tonale PHEV. Przyszłość rysuje się we wspaniałych barwach. Po premierze Tonale przyjdzie czas na Alfę Romeo GTV, Alfę Romeo Spider i inne auta stworzone typowo do zabawy. Silne marki mogą sobie pozwalać na takie szaleństwa.

Zdjęcia użyte w artykule przedstawiają prototyp Tonale. 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać