REKLAMA

Jak sprawdzić, kiedy nad Polską pojawi się zorza? Nie przegap kolejnego niesamowitego widowiska

Jak sprawdzić prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy w Polsce? Dowiesz się tego, sprawdzając prognozę pogody na... Słońcu.

18.05.2024 05.30
zorza polarna
REKLAMA

Dawniej, by zobaczyć na własne oczy zorzę polarną, należało się udać w okolice koła podbiegunowego (tam gdzie pole magnetyczne naszej planety jest najsłabsze), ale obecnie możemy ją obserwować nawet w Polsce, co zresztą miało miejsce niedawno. Powodów tego jest kilka. Przede wszystkim od około 2020 r. obserwujemy wzmożoną aktywność naszej gwiazdy, a poza tym w ochronnej warstwie Ziemi pojawiają się dziury.

REKLAMA

Jeśli nie udało ci się zaobserwować zorzy w tym roku, nie martw się. Te spektakularne widowisko może się powtórzyć. Nie każdy jednak ma czas śledzić doniesienia medialne o takich zjawiskach. Co zrobić, by kolejna zorza nad Polską nas nie ominęła?

Na nasze szczęście istnieją portale, które śledzą aktywność Słońca i mogą nam dostarczyć mnóstwo ciekawych informacji. Włącznie z prognozami na pojawienie się zorzy polarnej. Po prostu zerknij na pogodę na Słońcu.

Jak sprawdzić prognozę zorzy w Polsce i na świecie?

Pierwszym miejscem, w które powinniśmy się udać jest portal informacyjny IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego.

 class="wp-image-4627923"
Zorza nad Polską w maju 2024 r. (fot. w artykule Albert Żurek)

Ilość danych jakie tam znajdziemy może nas przytłoczyć, ale w tym przypadku interesuje nas jedna konkretna zakładka po lewej stronie, a mianowicie Pogoda kosmiczna. To nic innego jak zjawiska zachodzące na Słońcu, a także w magnetosferze i jonosferze Ziemi.

Kosmiczna pogoda ma wpływ na takie rzeczy jak łączność radiowa czy satelitarna, a nawet na działanie urządzeń elektronicznych. Generalnie rzecz biorąc, aktywność Słońca powoduje wiele problemów, ale jej efektem ubocznym jest właśnie zorza polarna.

Jeśli przewiniemy stronę nieco w dół, znajdziemy zakładki Prognozy pogody kosmicznej, a tam Stan Zorzy oraz Prognoza zorzy na DZIŚ.

 class="wp-image-4627929"
W śledzeniu zorzy pomoże nam Centrum Modelowania Meteorologicznego

Zdjęcia satelitarne od stronu bieguna, a także pokazujące Europę wskażą nam gdzie będziemy mogli zaobserwować zorzę

Poniżej znajdziemy jeszcze informacje dotyczące monitoringu korony słonecznej. Sama strona jest również kopalnią wiedzy nie tylko na temat zórz, ale wielu innych tematów związanych z kosmiczną pogodą.

Zobacz inne artykuły związane z tym tematem:

REKLAMA

Proponuję więc, aby do porannej kawy nie odpalać standardowego newsowego feeda, ale zerknąć na stronę Centrum Modelowania Meteorologicznego. Dzięki temu nigdy nie przegapimy szansy wystąpienia zorzy na terenie, na którym obecnie przebywamy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA