Kosmiczna Tesla Elona Muska wykręciła potężny przebieg. Właśnie wbiła na kolizyjny z Ziemią
Sześć lat temu Elon Musk wysłał w kosmos Teslę Roadster. Samochód, z manekinem w skafandrze za kierownicą, stał się symbolem ludzkiej ambicji i technologicznego zaawansowania. Dziś, Roadster mknie przez kosmos z prędkością ponad 37 000 km/h, a jego trasa nieoczekiwanie zbliża się do Ziemi.
Roadster został wysłany w kosmos 6 lutego 2018 r. jako część testu rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX. Ssamochód miał krążyć wokół Słońca przez miliony lat. Jednak grawitacja okazała się przewrotna i wiśniowa Tesla Roadster zaczęła zbliżać się do naszej planety.
Kosmiczna podróż Roadstera
Ben Pearson, prowadzący stronę internetową WhereisRoadster (gdzie jest Roadster), która śledzi Teslę w kosmosie, uważa, że w ciągu najbliższych 25 lat samochód znajdzie się wystarczająco blisko naszej planety, aby powrócić na Ziemię.
Szacuje się, że od chwili wystrzelenia auto wykonało 3,3 orbity wokół Słońca i znajduje się w odległości około 321 mln km od Ziemi. Według szacunków Pearsona Roadster pokonał dotychczas w sumie 4 mld km, poruszając się z prędkością około 37 000 km/h.
Więcej o kosmicznych ambicjach Elon Muska przeczytasz na Spider`s Web:
Czy Roadster wpadnie na Ziemię?
Zgodnie z jego wyliczeniami Tesla przeleci blisko Ziemi w 2047 r., a w 2049 r. ponownie znajdzie się w pobliżu naszej planety. Roadster może minąć Ziemię w niebezpiecznie bliskiej odległości, zaledwie 5 mln km. To oczywiście dopiero wstępne wyliczenia, które mogą ulec zmianie.
Przyszłość Roadstera jest niepewna. Możliwe, że auto minie Ziemię bezproblemowo i będzie kontynuować swoją kosmiczną podróż. Istnieje również ryzyko kolizji z Ziemią lub innym obiektem kosmicznym.
Niezależnie od jego dalszych losów, Roadster pozostaje symbolem ludzkiej ambicji i technologicznego zaawansowania. Pokazuje, jak daleko sięgnęliśmy w podboju kosmosu i co możemy osiągnąć w przyszłości.
Tesla Muska w kosmosie
Tesla Roadster Elona Muska to elektryczny samochód sportowy, który służył jako atrapa ładunku podczas lotu testowego Falcon Heavy w lutym 2018 r. i stał się sztucznym satelitą Słońca. Za kierownicą siedzi manekin w skafandrze kosmicznym, zwany Starmanem.
Roadster jest prywatną własnością Muska i był przez niego używany w dojazdach do pracy. Jest to pierwszy samochód produkowany seryjnie, który został wystrzelony w kosmos.
Eksperci przewidywali, że pojazd elektryczny prawdopodobnie zderzy się z Marsem. Później przewidywali kolizję z Wenus lub Słońcem. Symulacje wykazały, że prawdopodobieństwo zderzenia Roadstera z Ziemią wynosi około 6 proc., a z Wenus – około 2,5 proc.