REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt /
  5. Sprzęt - Poradniki

Jaki laptop dla studenta? Ranking 2023

Najlepszy laptop dla studenta, to taki, który spełni jego oczekiwania. Student studentowi nierówny i każdy ma inne wymagania. Oczywiście najlepiej, aby były to tani i dobry sprzęt, ale to zwykle trudno pogodzić. Oto nasz ranking najlepszych laptopów dla studenta na rok 2023.

23.04.2023
5:31
Komputer na studia - jaki kupić?
REKLAMA

Dobre laptopy dla studenta to temat rzeka. Jedni potrzebują po prostu lekkiego laptopa do podstawowych zadań, ale laptop dla studenta architektury, informatyki, czy budownictwa często powinien być wyposażony w wydajny procesor, tak by sprostać zadaniom jakie stawia przed nimi specjalistyczne oprogramowanie, a często również odpowiedni układ graficzny, który będzie wspomagać obliczenia.

Oczywiście można liczyć na połączenie lekkiego i wydajnego laptopa, ale w takim wypadku możemy być pewni, że winduje to równocześnie cenę. Warto też mieć na uwadze, że taki laptop będzie służył nie tylko do nauki, ale również do rozrywki. Jeśli nie do grania, to na pewno do oglądania filmów - trzeba więc zadbać o dobry ekran i głośniki.

REKLAMA

Wybierając laptop nawet do podstawowych zadań nie można zapominać o takich cechach, jak czas pracy na baterii, funkcje szybkiego ładowania, wagę zasilacza, a nawet możliwość naładowania przez USB typu C, co może być przydatne gdy zapomnimy zasilacza od laptopa (można wtedy wykorzystać praktycznie dowolne źródło zasilania USB C).

Laptop dla ucznia i studenta

Mówi się, że laptopy dla studentów i uczniów powinny być przede wszystkim tanie. Jeśli kluczowym kryterium wyboru jest cena, warto zajrzeć do naszego artykułu traktującego o używanych laptopach poleasingowych. Nie każdy jednak będzie chętny do zakupu używanego sprzętu - nawet w okazyjnej cenie. W takim przypadku trzeba się po prostu rozejrzeć za promocjami, a niektóre sklepy mogą oferować nawet zniżkę na laptopa specjalnie dla studentów. W ostateczności można kupić laptop na raty, najlepiej aby były to raty 0 proc. (w takim wypadku nie dopłacamy za możliwość zakupu w ratach).

Czy jest możliwe dofinansowanie do laptopa dla studenta?

Najlepiej zapoznać się z informacjami dotyczącymi świadczeń na stronie danej uczelni, bądź stronach rządowych. Nawet jeśli nie będzie można liczyć na dofinansowanie bezpośrednio na laptopa, to student może wykorzystać inne formy dofinansowania jak stypendia socjalne, stypendia rektora, stypendia ministra, czy też zapomogi.

Ranking laptopów dla studenta 2023

W naszym zestawieniu laptopów dla studentów znalazły się trzy modele - niewielki model na wykłady, optymalny laptop do większości zastosowań oraz stacja robocza dla wymagających.

HP Pavilion Aero (zintegrowana grafika Radeon) - lekki laptop dla studenta

Potrzebujesz po prostu lekkiego i poręcznego laptopa na wykłady i do podstawowych zadań? Ten model HP Pavilion Aero waży nieco poniżej kilograma, więc nawet nie odczujesz, że nosisz go ze sobą. Jest niewielki, ma ekran 13,3 cala o rozdzielczości 1920 x 1200, a jego sercem jest AMD Ryzen 5 5625U z zintegrowaną grafiką Radeon. HP Pavilion Aero można kupić w cenie około 3000 zł.

No i jak widzicie powyżej, jest też wersja w różowym kolorze - i to nie jakimś turbo różowym, ale zdecydowanie bardziej stonowanym.

MSI Cyborg 15 A12VE-017XPL (GeForce RTX 4050) - optymalny laptop dla studenta

Szukasz po prostu solidnego laptopa na którym będziesz mógł zarówno pracować, jak i pograć? MSI Cyborg w tej wersji jest wyposażony w ekran 15,6 cala o odświeżaniu 144 Hz, procesor Intel Core i5 12-tej generacji oraz kartę graficzną GeForce RTX 4050. MSI Cyborg 15 A12VE-017XPL można kupić za około 5000 zł.

Asus ProArt Studiobook Pro 16 OLED (NVIDIA Quadro A3000) - laptop dla wymagającego studenta (np. politechniki)

Jeśli potrzebujesz laptopa wyposażone nie tylko w mocny procesor, ale i dużą ilość pamięci RAM, czy profesjonalną grafikę NVIDIA Quadro – choćby do projektowania graficznego – to musisz głębiej sięgnąć do kieszeni. Ten model ASUS ProArt kosztuje około 12 tysięcy zł, ale może się pochwalić ekranem OLED 4K UHD, kartą graficzną NVIDIA Quadro A3000, 64 GB RAM, SSD o pojemności 2 TB, czy procesorem Intel Core i7 11-tej generacji.

Najlepszy laptop dla studenta

Trudno wskazać jeden konkretny model, bowiem każdy z uczniów lub studentów może potrzebować zupełnie innego laptopa.

W przypadku tanich laptopów dla studentów wybór jest stosunkowo prosty, ale laptop idealny dla studenta po prostu nie istnieje, a jeśli już - czyli łączy w sobie większość poszukiwanych cech - to z pewnością nie będzie komputerem tanim.

REKLAMA

Zobacz też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA