REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

Przerabiają cywilne samochody na skuteczną broń. Ukraińskie technicale są postrachem Rosjan

HIMARS, Javelin, NLAW, FlyEye - ta broń przewija się przez czołówki wojennych depesz. To zaawansowane systemy, ale wojna w Ukrainie ma wielu bohaterów. Niektóre z wykorzystywanych pojazdów w ogóle nie były stworzone do walki, a jednak radzą sobie świetnie. Wśród nich są znane z wielu wojen technicale.

Ukraińskie technicale postrachem Rosjan
REKLAMA

Technicale to nic innego jak cywilne samochody terenowe z zamontowanym karabinem maszynowym na tylnej platformie. Tak wygląda to zazwyczaj, bo odmian technicali jest całe mnóstwo. To obrazek znany z wielu wojen.

REKLAMA

Technicale są stosunkowo łatwe do wykonania i nie wymagają specjalistycznego przeszkolenia do obsługi, a nagrania pokazują, że Ukraińcy są w ich użyciu niezwykle kreatywni.

Platforma oferuje tak dużą elastyczność, że głupotą jest jej nie wykorzystywać

- powiedział Insiderowi emerytowany operator US Army Delta Force.

Standardowa konfiguracja ukraińskich technicali nie odbiega od tego co widzieliśmy w innych konfliktach. Zazwyczaj ma zamontowany ciężki karabin maszynowy radzieckiego pochodzenia 12,7 mm lub zachodnią broń kalibru .50 cala.

Jednak Ukraińcy są mistrzami adaptacji i niezwykle zaradnymi żołnierzami. W jednym z przypadków ukraińska jednostka wykorzystała technicale do stworzenia mobilnych mobilnych zespołów przeciwlotniczych, które dosłownie ścigały śmigłowce i drony oraz zastawiały pułapki na samoloty. 

Ukraiński oddział z zestawem przeciwlotniczym.

W innym przykładzie ukraińska jednostka przekształciła technicale w prowizoryczny system wyrzutni rakiet montując na nich własne rozwiązania lub wyrzutnie rakiet z samolotów i śmigłowców. W ten sposób odpalali rakiety w rosyjskie pozycje i błyskawicznie przemieszali się na nowe stanowisko ogniowe.

W jeszcze innym przypadku wojska ukraińskie użyły technicali jako jednostek przeciwpancernych - myśliwych-zabójców, strzelając amerykańskimi pociskami przeciwpancernymi FGM-148 Javelin z pickupów Peugeota.

Siły ukraińskie wykorzystują również technicale do szybkiego przemieszczania się po polu bitwy, co pozwala im uniknąć ostrzału rosyjskiej artylerii.

Co to jest technical?

Technical to improwizowany pojazd wojskowy, najczęściej cywilny samochód terenowy z nadwoziem pick-up, przystosowany do działań bojowych. Pojazdy te są powszechnie wykorzystywane w różnego rodzaju konfliktach zbrojnych w krajach trzeciego świata (głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie).

Uważa się, że określenie technical opisujące taki pojazd powstał w Somalii podczas wojny domowej na początku lat 90. XX wieku. Udzielające pomocy cywilom organizacje pozarządowe nie mogły zatrudniać do ochrony zagranicznych firm z uzbrojonymi pracownikami. Płaciły więc za "ochronę" lokalnym bandytom, a opłaty księgując jako "wydatki na cele techniczne" z ang. technical expenses. 

Technical z wojny domowej w Libii

Z czasem terminem tym zaczęto określać każdy pojazd przewożący uzbrojonych mężczyzn.

Technicale nie są powszechnie używane przez dobrze finansowane armie, które są w stanie zaopatrzyć się w specjalnie skonstruowane pojazdy bojowe, ponieważ pojazdy cywilne nie mają żadnego pancerza i nie zapewniają żadnej dużej ochrony załodze i pasażerom.

Technicale pełnią zazwyczaj rolę lekkiej kawalerii. Ich głównym atutem jest szybkość i mobilność, a także zdolność do uderzania z nieoczekiwanych kierunków. Co więcej, niezawodność pojazdów takich jak Toyota Hilux jest bezcenna dla sił, którym brakuje infrastruktury naprawczej konwencjonalnej armii. 

Jednak w bezpośrednich starciach nie mogą się równać z cięższymi pojazdami, takimi jak czołgi czy opancerzone wozy bojowe.

Polskie wojsko też ma technicale

Pojazdy przewożące ciężką broń i ciężko uzbrojone myśliwce są podstawą współczesnych pól bitewnych, ale mimo to technicale zyskały rozgłos, głównie za sprawą wojen w Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz amerykańskich akcji we wczesnych dniach prowadzonej przez USA wojny z terroryzmem.

CIA oraz operatorzy sił specjalnych z USA i Wielkiej Brytanii zaczęli wykorzystywać takie pojazdy w Afganistanie w 2001 r. Stopniowo technicale stały się istotną częścią zespołu do zadań specjalnych. Zagrożenie improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi w końcu zmusiło wojska USA do użycia bardziej opancerzonych pojazdów.

Wykorzystywaliśmy je przy każdej możliwej okazji, ponieważ były łatwe w prowadzeniu i mogły jeździć prawie wszędzie

- powiedział serwisowi buisnessinsider.com powiedział emerytowany operator Delta.

Jego zdaniem najlepszy pojazd do przekształcenia w technicala to Toyota Hilux. "To coś może poważnie oberwać i dalej jechać" - dodał.

Delta Force, jednostka specjalizująca się w operacjach ratowania zakładników i zwalczania terroryzmu, opracowała własne technicale, które wyglądały jak zwykłe toyoty, ale były wyposażone w granaty dymne, komunikację kuloodporne szyby.

Technical polskiego GROM-u

W Polsce technicale na bazie samochodu Toyota Hilux D-4D wykorzystują elitarne oddziały: Jednostka Wojskowa NIL, Jednostka Wojskowa Komandosów i Jednostka Wojskowa GROM. Polskie siły specjalne używają również aut na bazie Ford Ranger XLT. Wszystkie auta przeszły głębokie modyfikacje.

Polacy zbierają na technicale dla Ukrainy

Miliony Polaków pomaga Ukraińcom. Wielu z nich wspiera walczących różnymi samochodami. Wśród nich jest Mateusz Wodziński, znany na Twitterze jako Exen, który postanowił działać w sprawie Ukrainy i wspiera naszych sąsiadów między innymi terenowymi autami.

REKLAMA

Zebrał sprzęt o wartości przekraczającej ćwierć miliona złotych, w tym osiem terenówek, które sam dostarcza żołnierzom na front. Nam opowiedział o tym, jak wyglądają takie dostawy, czy trasa jest bezpieczna i do czego służą auta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA