REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

Najnowszy czołg rosyjskiej armii wpadł w ręce Ukraińców. Nietknięty

Kolejna poważna wpadka wizerunkowa armii Putina. W obwodzie charkowskim Siły Zbrojne Ukrainy zdobyły najnowszy rosyjski czołg T-90M Przełom. To bezcenne trofeum, dzięki któremu Ukraińcy i państwa NATO poznają możliwości i osiągi pojazdu. Poza samym czołgiem w ręce obrońców trafił także najnowszy system maskujący.

Czołg T-90M Przełom rosyjskiej armii wpadł w ręce Ukraińców
REKLAMA

T-90M, najnowszy seryjny czołg rosyjskiej armii, miał zostać zdobyty przez Ukraińców kilka dni temu, jednak zdjęcia pojazdu pojawiły się w internecie dopiero w niedzielę wieczorem.

REKLAMA

Czołg T-90M Przełom został przejęty przez siły ukraińskie bez widocznych uszkodzeń. Najprawdopodobniej pojazd został porzucony przez rosyjskie wojsko podczas pospiesznego odwrotu z rejonu Charkowa.

T-90M, przykryty systemem maskującym Nakidka, zdobyty przez Ukraińców

Rosjanie mogą mówić o podwójnym pechu. Oprócz samego pojazdu Ukraińcy zdobyli też najnowszy system maskujący T-90M, czyli Nakidka.

T-90M w Ukrainie

Czołgi T-90M Przełom nie wzięły udziału w pierwszej fazie rosyjskiej agresji na Ukrainę i pojawiły się na froncie dopiero pod koniec kwietnia. Zauważono je wówczas właśnie w rejonie Charkowa.

Wnętrze zdobytego T-90M

Ukraińcy powitali najnowszy czołg rosyjskiej armii w swoim stylu. Już na początku maja pierwszy T-90M został zniszczony przez obrońców na obrzeżach wsi Stary Sałtów.

Do tej pory Rosja straciła więc w Ukrainie trzy T-90M. Poza tym zdobytym,jeden został zniszczony, a jeden uszkodzony w walce i porzucony przez załogę (jego los jest nieznany).

Czołg T-90M Przełom

T-90M po raz pierwszy został publicznie ujawniony w 2017 r. Armia rosyjska otrzymała pierwszą partię czołgów T-90M dopiero w 2020 r. Pojazdy trafiły do elitarnej 2 Gwardyjskiej Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej z 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej.

T-90M Przełom (Proryv, obiekt 188M) jest zmodernizowaną wersją rosyjskiego czołgu T-90, który z kolei wersją rozwojową radzieckiego czołgu T-72.

T-90M otrzymały całkowicie nową wieżę i mocniejszy silnik. Pojawił się też między innymi peryskop dowódcy PK PAN -360 stopni z urządzeniem termowizyjnym, celownik PNM Sosna-U dla działonowego i nowy komputer kierowania ogniem Kalina z systemem nawigacji GLONASS i zintegrowanym systemem informacji bojowej.

T-90M posiada wzmocniony przedni pancerz oraz modułowy pancerz reaktywny 4S23 Rielikt, może być również wyposażony w kompleks aktywnej ochrony Arena-M.

Jeden pojazd kosztuje około 4,7 mln dolarów. Według danych z otwartych źródeł przed wojną Federacja Rosyjska zdołała wyprodukować tylko około 20 sztuk T-90M

System maskujący Nakidka

Nakidka to specjalny materiał, który zdaniem Rosjan "eliminuje możliwość użycia precyzyjnie naprowadzanej broni". Nakidka zmniejszać ma sygnatury podczerwone, termiczne i radarowe obiektu, przez co jest go trudniej wykryć przez radar czy termowizję. 

REKLAMA
System maskujący Nakidka zdobyty wraz z T-90M

Rosjanie twierdzą, że Nakidka ma zmniejszać szanse wykrycia w dzień i w nocy o 30 proc., trafienia pocisków naprowadzanych na podczerwień trzykrotnie, a przez radar sześciokrotnie. Teraz zachodnie armie będą mogły przetestować możliwości systemu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA