REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

Ukraińcy dostaną latające Javeliny. Pentagon podpisał już kontrakt na nowe drony

Switchblade 600, drony kamikadze firmy AeroVironmemt, trafią wkrótce do Ukrainy. To latający odpowiednik przeciwpancernego pocisku kierowanego Javelin.

Ukraina i Pentagon podpisały umowę na Javeliny
REKLAMA

Switchblade 600 to duże drony z głowicą zdolną zniszczyć czołg. Do tego mają zasięg porównywalny z pociskami wystrzeliwanymi z HIMARS.

REKLAMA

Switchblade 600 są od dawna oczekiwane przez Ukraińców. O ich dostarczeniu mówiło się już wiosną. Opóźnienie mogło być spowodowane potrzebą wprowadzenia udoskonaleń, które wynikały z doświadczeń zebranych już w trakcie walk.

Ukraina otrzyma nowe drony

Z najnowszego, opublikowanego przez Pentagon raportu informacyjnego na temat dostaw broni na Ukrainę wynika, że Departament Obrony USA podpisał właśnie kontrakt na drony kamikaze dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Będzie to amunicja krążąca Switchblade 600 firmy AeroVironmemt.

Odpalenie Switchblade 600

Amunicja krążąca to drony z głowicą wybuchową, które mogą krążyć nad polem walki w poszukiwaniu celu.

Wartość kontraktu to 2,2 mln dolarów i jest to zapewne zakup pierwszej serii dronów. Wcześniej USA przekazało Ukraińcom drony Switchblade 300, także produkowane przez AeroVironmemt. To mniejsza wersja bezzałogowca, wyposażona w głowicę wybuchową odpowiadająca pociskowi do granatnika 40 mm. Tamten kontrakt, z wiosny, wart był 18 mln dolarów.

Atak za pomocą drona Switchblade 300 na załogę rosyjskiego czołgu

Poza tym Amerykanie podarowali obrońcom drony Phoenix Ghost, których specyfikacja techniczna, ani nawet wygląd, nie zostały do tej pory ujawnione. Wiadomo jedynie, że są to także drony kamikadze.

Ukraińcy liczą na to, że nowa broń o dużym zasięgu pozwoli im skuteczniej zwalczać artylerię przeciwnika.

Dron Switchblade 600 rozłożony i w zestawie do transportu

Dron Switchblade 600

Switchblade 600 waży 23 kg, w tym sam dron 14,97 kg. Zestaw (dron z wyrzutnią) jest przenośny, a rozstawienie go zajmuje 10 minut. Został zaprojektowany, aby dotrzeć na odległość 40 km w 20 minut, a następnie krążyć nad rejonem celu przez kolejne 20 minut. 

W momencie ataku Switchblade 600 uderza z prędkością 185 km/h. Bezzałogowiec ma głowicę opartą na głowicy przeciwpancernego pocisku kierowanego FGM-148 Javelin, która przeznaczona jest do niszczenia czołgów i pojazdów opancerzonych.

System kierowania ogniem oparty na tablecie dotykowym pozwala ręcznie sterować dronem lub przełączyć go w tryb autonomiczny. Cel wybierany jest wówczas przez bezzałogowca samodzielnie na podstawie algorytmów Sztucznej Inteligencji.

REKLAMA
Panel dotykowy, który służy do zarządzania dronem Switchblade 600

Dron jest zabezpieczony wbudowanymi szyfrowanymi łączami danych i modułem GPS selektywnej dostępności, który zapobiega podszywaniu się pod sygnał GPS. Ma ponad 150 cm długości. Switchblade 600 został zaprezentowany w 2020 r.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA