REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

Ukraińcy zniszczyli niezwykle rzadkie rosyjskie T-72. To miały być gwiazdy "Olimpiady czołgów"

Rosyjska armia w akcie rozpaczy rzuca do walki coraz to dziwniejsze i rzadsze pojazdy. Ukraińcy odkryli właśnie, że udało mi się zniszczyć czołgi przeznaczone na tak zwany Biathlon czołgów. Do kolekcji zniszczonych niezwykłych egzemplarzy broni dołączył też kolejny wóz dla oddziałów miotaczy ognia.

T-72B3 z biatlonu czołgów i miotacz ognia BMO-T zniszczone
REKLAMA

Siły ukraińskie wyzwoliły Bohorodyczne. To właśnie w okolicach tej miejscowości miał miejsce jeden z niezdarnych rosyjskich ataków pancernych.

REKLAMA

W lipcu, koło wsi Bohorodyczne, co najmniej pięć rosyjskich czołgów zostało wyeliminowanych na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Doskonała obrona Ukraińców, którzy położyli pole minowe i wykorzystywali artylerię, sprawiły, że rosyjskie czołgi zniszczone zostały po kolei, jeden obok drugiego. Film z tej akcji możecie zobaczyć niżej.

T-72B3 obr. 2014 czyli czołg na "Olimpiadę"

Po zajęciu Bohorodyczne Ukraińcy odnaleźli miejsce tego ataku, a w sieci pojawiły się właśnie zdjęcia zniszczonych rosyjskich czołgów. Jak się okazało, wśród wraków były dwa zniszczone i jeden uszkodzony T-72B3 obr. 2014. To niezwykle rzadki model tego pojazdu.

Nową wersję klasycznego czołgu T-72 Uralvagonzavod, rosyjski producent pojazdów opancerzonych, opracował osiem lat temu.

T-72B3 obr. 2014 posiada nowy, mocniejszy silnik, ulepszony rodzaj wybuchowego pancerza reaktywnego. Cechą najbardziej wyróżniającą go zewnętrznie jest umieszczona na szczycie wieży, w specjalnej okrągłej osłonie, kamera zapewniająca dowódcy panoramiczny widok. 

Charakterystyczna dla T-72B3 obr. 2014 kamera na szczycie wieży.

W założeniu jest to lepiej chroniona, bardziej mobilna wersja czołgu z wieloma wadami konstrukcyjnymi. 

Powstało niespełna 20 sztuk tej odmiany T-72. Wszystkie stworzono do udziału w Biathlonie czołgów - rosyjskiej imprezie, która jest czymś na kształt "olimpiady czołgów".

Biatlon czołgów

Biathlon czołgów to impreza, w której uczestniczą załogi i czołgi państw z całego świata, z krajów "zaprzyjaźnionych" z Rosją. Zawodnicy poruszają się czołgiem i strzelają z dział i karabinów maszynowych do celów, którymi są tarcze symbolizujące pojazdy bojowe, piechota czy nisko lecące śmigłowce. 

Czołgi muszą też pokonywać swoiste tory przeszkód. Impreza odbyła się po raz pierwszy w 2013 r.

Biatlon czołgów

Ukraińcy zniszczyli też kolejny pojazd oddziałów miotaczy ognia

T-72B3 obr. 2014 to nie jedyny w ostatnim czasie rzadki pojazd stracony przez Rosjan w Ukrainie. Właśnie pojawiły się zdjęcia kolejnego zniszczonego BMO-T.

BMO-T

BMO-T to pojazd przeznaczony jest do transportu oddziałów miotaczy ognia z wyrzutniami pocisków termobarycznych RPO-A Trzmiel. To broń przypominająca z zewnętrz ręczną wyrzutnię pocisków przeciwpancernych, ale posiadająca inną głowicę.

Ciężko opancerzony pojazd ma w zamyśle przetransportować piechotę w obliże celu, np. bunkra. Przeciwnik ma zostać następnie zasypany pociskami przez nieopuszczających transportera operatorów wyrzutni. Rosja wyprodukowała tylko 10 - 15 takich wozów.

W sieci pojawiły się właśnie zdjęcia zniszczonego BMO-T w okolicach miejscowości Artemiwka. Zobaczycie je niżej. To już czwarty taki pojazd wyeliminowany z walki przez Ukraińców.

Miotacz ognia BMO-T

REKLAMA

BMO-T oparty jest na podwoziu i zespołach T-72. Głównym uzbrojeniem jest ciężki karabin maszynowy kal. 12,7 mm. Oprócz karabinu maszynowego pojazd posiada 30 sztuk miotaczy ognia 93mm RPO-A. 

Według źródeł ukraińskich Rosjanie stracili w Ukrainie 2254 czołgi i 4796 wozów opancerzonych.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA