REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

Potężne straty Rosji pod Charkowem. Stracony sprzęt wyceniono na blisko 700 mln dolarów

Udana kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy na wschód od Charkowa jest niewątpliwie punktem zwrotnym w wojnie. Skala i zdobycze są imponujące. Rosja poniosła w tej bitwie kompletną porażkę. 

Potężne straty Rosji pod Charkowem na blisko 700 mln dolarów
REKLAMA

Ofensywa na wschód od Charkowa przyniosła wyzwolenie setkom wsi i miast. Ukraińcy doszli do granicy z Rosją i odbili strategicznie położone miejscowości Kupiańsk i Izium, przesuwając linię frontu o dziesiątki kilometrów.

REKLAMA

W dniach ofensywy, 6-11 września, według danych ukraińskiego Sztabu Generalnego, zginęło 2850 rosyjskich żołnierzy, 590 sztuk sprzętu zostało zniszczonych lub zdobytych (w większości zdobytych).

Ofensywa na wschód od Charkowa - mapa

Nie ma wciąż oficjalnych danych o jeńcach, ale te nieoficjalne mówią o tysiącach żołnierzy w Ukraińskiej niewoli. Wartość rosyjskich strat według Forbes przekracza 670 mln dolarów. 

Straty Rosji pod Charkowem są ogromne

Jak wylicza serwis straty wroga to 86 czołgów i 158 opancerzonych wozów bojowych, 106 systemów artyleryjskich, 159 pojazdów i 46 jednostek innego sprzętu. Dane te cały czas jednak się zmieniają, bo wciąż jest odnajdywany nowy zniszczony lub porzucony przez Rosjan sprzęt.

Najdroższą stratą wroga jest kompleks przeznaczony do walki radioelektronicznej Moskwa-1 (jego wartość to 57 mln dolarów), który został zniszczony w regionie Zaporoża. 

Rosyjskie działo samobieżne Msta-S zdobyte przez Ukraińców.

W obwodzie charkowskim okupanci stracili samolot szturmowy Su-34 (36 mln dolarów), radar przeciwbateryjny Zoopark-1M (25 mln dolarów) czy dziewięć haubic Msta-S i Msta-B o łącznej wartości ponad 43 mln dolarów.

Blog Oryx, który liczy straty obu stron wojny na podstawie zdjęć i filmów w mediach społecznościowych, podał 14 września, że w ciągu ostatnich siedmiu dni Rosja stracił 101 czołgów (zniszczonych lub zdobytych przez Ukraińców) i 196 transporterów opancerzonych.

A pamiętajmy, że są to dane sporządzone tylko z tego co możemy zobaczyć w internecie na zdjęciach. W rzeczywistości są one większe.

Czołgi T-80 zdobyte przez Ukraińców.

Według danych z tego samego bloga, w ciągu tygodnia Rosja straciła 533 sztuk czołgów, pojazdów opancerzonych, wsparcia i artylerii.

Jest to około 10 proc. wszystkich strat jakie Rosja poniosła od początku wojny (według danych Oryxa). To najlepiej oddaje skalę porażki rosyjskiej armii pod Charkowem.

Rosyjski sprzęt zniszczony pod Charkowem.
REKLAMA

Internauci śmieją się, choć mają sporo racji, że Rosja pozostaje jednym z największych dostawców broni dla Ukrainy.

Od początku agresji na ten kraj, rosyjska ukraińskie wojsko zdobyło na Rosjanach 1800 sztuk różnego rodzaju pojazdów, w tym co najmniej 350 czołgów i ponad 500 sztuk wozów opancerzonych.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA