REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

"Nikt nie wraca za kratki". Wyciekło wideo z rekrutacji rosyjskich więźniów na wojnę

Po raz pierwszy pojawiło się nagranie z rekrutacji więźniów z kolonii karnej do Grupy Wagnera, rosyjskich najemników. Do udziału w wojnie namawia osobiście Jewgienij Prigożyn, bliski współpracownik Wladimira Putina powiązany z Grupą Wagnera. Obiecuje amnestię po sześciu miesiącach, jeśli przeżyjesz, pogrzeb, jeśli nie, i kulę, jeśli spróbujesz uciec.

Grupa Wagnera. Rekrutacja więźniów na wojnę
REKLAMA

Wideo z rekrutacji wyciekło do sieci w środę w nocy. Nie wiadomo dokładnie, gdzie zostało nagrane, choć pojawiają się informacje, że film powstał w kolonii karnej gdzieś w Mordowii, jednej z rosyjskich republik.

REKLAMA

Widzimy na nim tłum kilkuset więźniów, przed którymi przemawia Jewgienij Prigożyn, nazywany często Kucharzem Putina, ponieważ jego restauracje i firmy cateringowe organizowały kolacje, w których Putin uczestniczył z zagranicznymi dygnitarzami.

To jeden z najbliższych zaufanych prezydenta Rosji. Prigożyn jest blisko powiązany z Grupą Wagnera.

Putin i Prigożyn (po prawej)

14 października 2020 r. Rada Unii Europejskiej nałożyła sankcje na Prigożyna za udział w działaniach Grupy Wagnera w Libii.

Jest on również odpowiedzialnym za rozmieszczanie najemników Grupy Wagnera na Ukrainie. W kwietniu 2022 r., podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę Prigożyn udał się do Donbasu, aby osobiście nadzorować w walkach kampanię Grupy Wagnera.

"Zabieram cię żywego. Nie zawsze oddaję żywego"

Nikt nie wraca za kratki. Jeśli służysz sześć miesięcy, jesteś wolny. Jeśli przyjedziesz na Ukrainę i uznasz, że to nie dla ciebie, rozstrzelamy cię

- mówi Prigożyn do więźniów.

Dodaje, że wszyscy, którzy będą walczyć na Ukrainie, w tym gwałciciele, po powrocie otrzymają amnestię. Daje 5 minut na podjęcie decyzji.

Zabieram cię żywego. Nie zawsze oddaję żywego. W pierwszym ataku na Ukrainie z udziałem 40 więźniów trzech zginęło, a siedmiu zostało rannych. Jeden z zabitych spędził 30 lat za kratkami, ale zginął jako bohater

- kusi Kucharz Putina.

Rosjanie werbują więźniów, bo rozpaczliwie brakuje im ludzi na froncie w Ukrainie. Putin nie chce przeprowadzać mobilizacji, a istniejące jednostki wojskowe poniosły gigantyczne straty. Ukraińcy informują, że zabili ponad 50 tys. rosyjskich żołnierzy. Stąd próby formowania w całej Rosji batalionów ochotniczych lub posyłanie do walki więźniów.

Grupa Wagnera

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym. Nazwa organizacji pochodzi od pseudonimu jej założyciela i głównodowodzącego Dmitrija Utkina, ps. Wagner. Grupa utworzona została w 2014 r.

REKLAMA

Grupa Wagnera jest ściśle kontrolowana przez Kreml i stała się cichym wykonawcą niewygodnych misji Federacji Rosyjskiej, w których ze względów politycznych nie można użyć regularnej armii, najczęściej w rejonie Afryki (Mali, Libia) i Bliskiego Wschodu (Syria).

W kwietniu 2022 r. Grupa Wagnera liczyła około 8000 najemników.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA