REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

Rosjanie zaczęli używać irańskich dronów - kamikadze. Są pierwsze zdjęcia z Ukrainy

Siły Zbrojne Ukrainy po raz pierwszy zniszczyły irański dron szturmowy wykorzystywany przez rosyjską armię. Zdjęcia nieznanego wcześniej bezzałogowego statku powietrznego pojawiły się we wtorek na Twitterze.

Rosjanie zaczęli używać irańskich dronów - kamikadze
REKLAMA

Na szczątkach urządzenia widoczne są napisy pisane cyrylicą - M214 Geran-2. Analiza wyglądu elementów skrzydła drona pozwala śmiało stwierdzić, że Siły Zbrojne Ukrainy po raz pierwszy zniszczyły irański bezzałogowiec. Jest to uderzeniowa maszyna dalekiego zasięgu, dron - kamikaze Shahed 136.

REKLAMA

Wskazuje na to kształt fragmentów skrzydeł i niezwykle charakterystyczne winglety na końcach skrzydła.

Rosja, której armia lądowa została kompletnie rozbita w Ukrainie, a przemysł obłożony jest sankcjami, boryka się z brakiem nowoczesnego uzbrojenia. Brakuje dosłownie wszystkiego, zwłaszcza wszelkiego rodzaju dronów.

Putin osobiście pofatygował się do Teheranu prosić o broń. Jak widać skutecznie.

Choć zdjęcia nie są jeszcze oficjalnie potwierdzone przez ukraińską armię, wszystko wskazuje na to, że Rosjanie zaczęli używać irańskiej broni. Świadczy to o ich niebywałej wręcz desperacji i słabości przemysłu.

O samych dronach Shahed 136 wiadomo niewiele. Sama nazwa Shahed oznacza męczennika. Dane techniczne są teoretycznie imponujące, ale brać trzeba pod uwagę, że tylko propaganda.

Chodzi tu zwłaszcza o rzeczywisty zasięg lotu, który wynosić ma 2,5 tys. km, co jak na drona- kamikaze o masie około 200 kg i rozpiętości skrzydeł 2,5 metra oraz 50-konnym silniku wygląda dość kontrowersyjnie. 

Nawiasem mówiąc, sam silnik MD 550 jest sprzedawany nawet na AliExpress, a biorąc pod uwagę sankcje jakimi obłożony jest Iran, najprawdopodobniej wszystkie inne elementy drona są również cywilne

- podaje ukraiński serwis Defence Express.
Odpalenie dronów Shahed 136

Portal informuje, że dron Shahed 136 najprawdopodobniej jest wyposażony tylko w nawigację satelitarną klasy cywilnej i może uderzać tylko w obiekty nieruchome. Nie ma informacji o mocy głowicy, ale nie może być ona większa niż 25 proc. masy bezzałogowca czyli około 50 kg biorąc pod uwagę całkowitą masę drona wynoszącą 200 kg.

REKLAMA

Rzeczywista skuteczność tych dronów jest nieznana, ale irańska propaganda była wielokrotnie przyłapana na kłamstwie. Na przykład na filmiku z ćwiczeń czołg wybuchał sekundę wcześniej zanim pojawił się dron, który zresztą haniebnie chybił o wiele metrów.

Defence Express podaje również, że wcześniej pojawiły się informacje zakupie przez Federację Rosyjską dronów Shahed 129 (dron klasy tej samej klasy co Bayraktar), Mohajer 6 (dron rozpoznawczo - uderzeniowy, również tej klasy co Bayraktar) lub Shahed 171 (duży dron zwiadowczy typu latające skrzydło z silnikami odrzutowymi).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA