REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

Rzadkie trofeum w rękach Ukraińców. Zdobyli dziwny rosyjski karabin snajperski dla sił specjalnych

Ukraińskie wojsko zdobyło rzadki rosyjski karabin snajperski kalibru 12,7 mm. VSSK Vykhlop rozpoznać można po gigantycznym wręcz tłumiku. Wyprodukowano go w niewielkich ilościach dla najlepszych w Rosji oddziałów antyterrorystycznych i do zadań specjalnych.

Ale trofeum! Ukraińcy mają rosyjski karabin snajperski dla elity
REKLAMA

Zdjęcie z nowym trofeum ukraińskiej armii zamieścił znany na Twitterze profil Ukraine Weapons Tracker. Jest to niezwykle rzadki rosyjski karabin snajperski, który został opracowany specjalnie dla Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Został zdobyty w okolicach Charkowa.

REKLAMA

VSSK Vykhlop (czyli Wydech, indeks GRAU - 6S8) to rosyjski specjalny karabin snajperski dużego kalibru, wykonany zgodnie z układem bullpup.

Cichy wielkokalibrowy karabin snajperski Vykhlop został opracowany w Centralnym Biurze Projektowym Broni Sportowej i Myśliwskiej w Tule w 2002 r., na specjalne zamówienie Centrum Specjalnego Przeznaczenia FSB Rosji. 

Centrum Specjalnego Przeznaczenia to dwa zarządy, a w zasadzie jednostki sił specjalnych. Są to Zarząd A (Alfa) czyli jednostka do uwalniania zakładników i zwalczania ugrupowań terrorystycznych i Zarząd W (Wympieł) czyli wielozadaniowa formacja walki specjalnej.

Obie jednostki są uznawane w Rosji za najbardziej elitarne. Brały udział w wielu znanych akcjach w tym wojnie w Czeczenii czy odbijaniu zakładników w moskiewskim teatrze na Dubrowce.

Karabin VSSK Vykhlop został po raz pierwszy zademonstrowany publicznie jesienią 2005 r. na wystawie Interpolitech w Moskwie. Vykhlop był produkowany w niewielkich ilościach.

Celem tej broni jest niszczenie lekko opancerzonego i nieopancerzonego sprzętu, w szczególności siły roboczej, chronionej ciężkim pancerzem, na odległość do 600 metrów. Do strzelania stosuje się naboje 12,7mm SC-130, które zapewniają penetrację stalowej płyty 16 mm w odległości 200 m lub kamizelki kuloodpornej 5. klasy ochrony w odległości 100 metrów.

REKLAMA

Jednocześnie poprzez zastosowanie pocisku o poddźwiękowej prędkości początkowej (około 290-295 m/s) w połączeniu ze skutecznym, ogromnym, zintegrowanym tłumikiem zapewnia się znaczne obniżenie poziomu dźwięku wystrzału (na poziomie 123 dB). Karabin płaci za to jednak sporą cenę - jest skuteczny do odległości 600 - 800 m.

Duża skuteczność osiąga się dzięki zastosowaniu ciężkich pocisków dużego kalibru o wadze 59 gram (nabój SC-130PT o zwiększonej celności) a nawet 76 gram (nabój SC-130VPS o zwiększonej penetracji).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA