REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

Walczyły z Niemcami, będą walczyć z Rosjanami. Haubice z II Wojny Światowej trafiły na Ukrainę

Ukraina toczy walkę o niepodległość. W takiej sytuacji przyda się dosłownie każdy sprzęt. Nawet taki, na pierwszy rzut oka, przypominający eksponat muzealny. Wojna w Ukrainie udowodniła jednak, że na froncie wciąż doskonale spisuje się także starsze uzbrojenie.

Walczyły z Niemcami, będą walczyć z Rosjanam
REKLAMA

Litwa przekazała nowe wsparcie Siłom Zbrojnym Ukrainy wysłała obrońcom 105-mm haubice M50/M101, które znajdowały się w rezerwie armii litewskiej. Działa to nie jedyne "muzealne" uzbrojenie na wojnie w Ukrainie.

REKLAMA

Nadal dokładamy wszelkich starań, aby wspierać państwowość i niepodległość Ukrainy, nadal udzielamy wsparcia wojskowego i wzywamy sojuszników do zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Wsparcie wojskowe Litwy po wysłaniu tej i kolejnej partii wyniesie około180 mln euro

- poinformowało w oświadczeniu litewskie Ministerstwo Obrony.

Według serwisu Military Balance, który kataloguje sprzęt w różnych armiach świata, litewska armia posiadała się 18 haubic M101.

Nasze haubice kierują się na Ukrainę, gdzie są teraz najbardziej potrzebne

- powiedział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Litwy gen. dyw. Waldemaras Rupshis.

Haubica M101 105 mm

Haubica M101 105 mm to amerykańskie działo z czasów II wojny światowej. Zostało wprowadzone do uzbrojenia armii USA w 1940 r. Początkowo była wykorzystywana podczas wojny na Pacyfiku, później na froncie zachodnim w Europie. Po wojnie używana m.in. podczas walk w Korei i w Wietnamie.

Haubica M101 była produkowana seryjnie do 1953 r. i nadal służy w armiach wielu krajów na całym świecie. W sumie zbudowano ponad 10 tysięcy haubic M101 (do 1962 roku nosiła oznaczenie M2A1). W te działo była również uzbrojona amerykańska samobieżna haubica M7 Priest.

Maksymalny zasięg ognia haubicy M101 z lufą 22 kalibrów wynosi 11 km. Masa haubicy to 2260 kg.

Ukraińcy otrzymali już wcześniej 105 mm haubice L118. Mimo, że posiadają one również ograniczony zasięg ognia, Ukraińcy bardzo chwalą sobie ich mobilność.

Muzeum na wojnie w Ukrainie

Haubica M101 to nie jedyny sprzęt z czasów II Wojny Światowej jaki jest używany w czasie wojny w Ukrainie. W mediach społecznościowych pojawiały się już wcześniej filmy z karabinami maszynowymi Maxim. Wideo zobaczycie niżej. Ta konstrukcja powstała w XIX wieku!

Do kolekcji dołożyć trzeba także sięgające XIX wieku karabiny jednostrzałowe Mosin-Nagant, w które Rosjanie uzbrajają milicje z Donbasu i Doniecka.

REKLAMA

Przy tych eksponatach rosyjskie czołgi T-62 z lat 60 czy pociski manewrujące Ch-55 z lat 70 mogłyby wydawać się nowoczesne. Prawda jest jednak taka, że na współczesnym polu walki i one są już przestarzałe, choć na masową skalę stosowane przez agresora.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA