REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

Pancerna pięść Rosji rozbita pod Charkowem. To miała być elita. "Wszyscy są martwi"

Elitarna 1 Gwardyjska Armia Pancerna, najlepsza formacja pancerna armii rosyjskiej, w zasadzie przestała istnieć. Po przeznaczonym do obrony Moskwy albo zniszczenia NATO zgrupowaniu wojsk zostały tylko wypalone wraki i porzucone pojazdy. Ukraińskie wojsko zadało pancernej armii Putina tak potężne straty, że jej odbudowa potrwa cale lata.

1 Armia Pancerna rozbita pod Charkowem. "Wszyscy są martwi"
REKLAMA

Straty armii rosyjskiej w Ukrainie są porażające. Najlepszym tego przykładem może być 1 Gwardyjska Armia Pancerna (GAP) i będąca jej częścią 4 Gwardyjska Kantemirowska Dywizja Pancerna (GKDP). Były to jedne z najbardziej elitarnych formacji i zgrupowań w wojsku Putina, przed wojną uważane za najważniejsze formacje czołgów w rosyjskiej armii.

REKLAMA

Przez lata Rosja utrwalała mit 1 GAP jako pancernej pięści wyposażonej w najlepszy i najnowszy sprzęt, doskonale wyszkolonej z najlepszymi kadrami, stosującymi na współczesnym polu walki zróżnicowaną taktykę.

1 GAP była jednym z najbardziej prestiżowych zgrupowań armii rosyjskich, najlepszą jednostką pancerną, przeznaczoną do obrony Moskwy. Rosja niejednokrotnie dawała do zrozumienia, że w przypadku wojny z NATO ich armia pancerna bez problemu rozbije wojska sojuszu.

Pancerna armia Rosjan pokonana pod Charkowem

1 GAP znajdowała się w pierwszym rzucie wojsk Putina biorących udział w inwazji na Ukrainę. Przypadł jej odcinek w okolicach Charkowa i na północy - zachód od miasta, w rejonie miejscowości Sumy. Oddziały tej armii miały przebić się do Dniepru w kierunku na Połtawę.

Jednak elitarne oddziały Rosjan zostały powtrzymane przez zaciekłą obronę Ukraińców. Pod miejscowością Trostianec rosyjska 4 Gwardyjska Kantemirowska Dywizja Pancerna poniosła dotkliwe straty, zatrzymała się i po miesiącu musiała wycofać się, podobnie jak cała 1 Gwardyjska Armia Pancerna.

Porzucony sprzęt z 4 Gwardyjskiej Kantemirowskiej Dywizji Pancernej

Ostatecznie armia została przerzucona pod Izium na południe od Charkowa. To tam miejsce miała ostatnia udana ofensywa Ukraińców. Jak podała brytyjskie ministerstwo obrony, 1 GAP, która poniosła ciężkie straty w początkowej fazie inwazji i nie została w pełni odtworzona przed ukraińską kontrofensywą w Charkowie.

Co więcej, niektóre elementy 1 GAP, w tym 147. pułk artylerii, zostały później przeniesione na południową Ukrainę w desperackiej próbie powstrzymania innej ukraińskiej kontrofensywy, w obwodzie chersońskim, która rozpoczęła się 30 sierpnia.

Przetrzebione, podzielone, zdemoralizowane, odcięte od logistyki z powodu głębokich uderzeń Ukraińców na rosyjskie linie zaopatrzenia i bez skutecznego wsparcia z powietrza, 4 dywizja pancerna i 2 Gwardyjska Dywizja Zmechanizowana (także część 1 GAP) nie mogły się równać z 12 ukraińskimi brygadami, w tym potężną 4 Brygadą Pancerną, które zaatakowały na północ, wschód i południe od Charkowa.

Czołgi T-72 i T-64 ukraińskiej 4 Brygady Pancernej rozbiły 4 dywizję pancerną poza miastem Izium. Po tym, jak walki się zakończyły, do sieci trafiło mnóstwo zdjęć i filmów, które pozwoliły oszacować skalę rosyjskiej klęski.

T-80U z 4 Gwardyjskiej Kantemirowskiej Dywizji Pancernej zdobyty przez Ukraińców

Czołgi T-80U dowodem klęski Rosjan

Z pomocą przyszedł projekt Oryx, którego specjaliści liczą straty obu stron konfliktu na podstawie materiałów trafiających do internetu. Wszystkie dane są katalogowane i dokumentowane zdjęciem. Każdy sprzęt jest szczegółowo identyfikowany przez fachowców, w tym każdy typ czołgów, wozów opancerzonych czy dronów.

Rosyjska 4 dywizja pancerna używała jako jedyna w Rosji czołgów typu T-80U i jego różnych odmian. Dywizja ma dwa podstawowe pułki pancerne, z których każdy ma około 93 czołgów wariantu T-80U. Z danych w serwisie Oryx wynika, że wraz z ostatnimi stratami w Izium, 4 dywizja pancerna straciła cały pułk czołgów wariantu T-80U na Ukrainie, czyli połowę tego, które w ogóle znajdowały się w służbie.

Co ważne, tylko część tych czołgów została zniszczona. Około 40 Ukraińcy zdobyli w różnym stanie. Część z nich z pewnością będzie mogła wrócić do służby i walczyć z Rosjanami.

Porzucone czołgi z 4 Gwardyjskiej Kantemirowskiej Dywizji Pancernej

Projekt Oryx udokumentował zniszczenie 93 czołgów T-80U, ale jak wiemy nie wszystkie zniszczone czy utracone pojazdy są fotografowane czy filmowane, a materiały umieszczane w internecie. Szacuje się, że w rzeczywistości straty są o około 30 proc. wyższe.

4 Gwardyjska Kantemirowska Dywizja Pancerna i 2 Gwardyjska Tamańska Dywizja Zmechanizowana - a, co za tym idzie, cała 1 Gwardyjska Armia Pancerna, nie nadają się do dalszej walki. Zgodnie z zasadami wojskowości jednostki, które poniosły ponad 50 proc. strat, nie nadają się nawet do operacji obronnych. Tymczasem straty elitarnej armii pancernej Putina sięgają 80 proc.

Jednostka została poważnie zdegradowaną, a jej zdolność do przeciwdziałania NATO poważnie osłabiona. Rosji zajmie lata, aby odbudować ten potencjał

- napisało na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony.

Jeden z internetowych analityków podsumował sytuację 1 GAP krótko: "Wszyscy są martwi".

4 Gwardyjska Kantemirowska Dywizja Pancerna

4 Gwardyjska Kantemirowska Dywizja Pancerna to elitarna jednostka pancerna rosyjskiej armii. Wywodzi się ze sformowanego w 1942 roku w Stalingradzie 17 Korpusu Pancernego, który za zasługi bojowe w czasie walk nad Donem przemianowany został na 4 Gwardyjski Korpus Pancerny i otrzymał nazwę wyróżniającą „Kantemirowski”.

Korpus uczestniczył w bitwie na Łuku Kurskim, wyzwalaniu z rąk hitlerowskich Zbaraża, Tarnopola i Szepetówki, za co otrzymał Order Czerwonego Sztandaru. Za wyzwolenie Krakowa otrzymał Order Lenina. Korpus uczestniczył także w zajęciu Drezna, a szlak bojowy zakończył na przedmieściach Pragi.

Porzucone czołgi z 4 Gwardyjskiej Kantemirowskiej Dywizji Pancernej

W latach 2008–2009, w związku z reformą Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, 4 Dywizja Pancerna przeformowana została w 4 Brygadę Pancerną. W 2013 roku, decyzją ministra obrony FR gen. Siergieja Szojgu, odtworzono 4 Dywizję Pancerną. W 2016 r. podporządkowano ją dowództwu 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej.

Podstawowymi pojazdami dywizji były czołgi T-80U, T-80BV i T-80BVM oraz bojowy wóz piechoty BMP-2. W ograniczonym zakresie jednostka wykorzystywała opancerzone transportery BTR-80 i MT-LB, a także samobieżne systemy artyleryjskie 2S19 Msta-S , BM-21 Grad i BM-27 Uragan. 

Dwa pułki czołgów dywizji były wyposażone w T-80U i mniejszą liczbę T-80UE-1. Jej pułk strzelców motorowych był wyposażony w mieszankę T-80BV i zmodernizowanych T-80BVM, które dywizja zaczęła otrzymywać w 2020 r.

Dywizja stacjonuje w miejscowości Naro-Fominsk, obwód moskiewski.

1 Gwardyjska Armia Pancerna to elitarny związek taktyczny rosyjskiej armii będący częścią Zachodniego Okręgu Wojskowego. 1 Gwardyjska Armia Pancerna powstała w dniu 25 kwietnia 1944 roku z przekształcenia 1 Armii Pancernej. Początkowo wchodziła w skład 1 Frontu Ukraińskiego, w składzie którego wzięła udział w operacji lwowsko-sandomierskiej.

Pod koniec 1944 roku weszła w skład 1 Frontu Białoruskiego w składzie którego uczestniczyła w operacjach: warszawsko-poznańskiej, pomorskiej i berlińskiej. W czasie operacji warszawsko-poznańskiej w ciągu 18 dni przeszła w boju około 600 km przełamując niemieckie linie obronne i forsując z marszu trzy rzeki: Pilicę, Wartę, Odrę.

REKLAMA

W listopadzie 2014 roku na podstawie decyzji prezydenta Federacji Rosyjskiej zdecydowano o odtworzeniu i rozpoczęto ponowne formowanie 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej. Sztab mieści się w miejscowości Bakowka (część miasta Odincowo) w obwodzie moskiewskim.

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało 19 maja 2022 r., że dowódca armii, generał-porucznik Siergiej Kisel został zawieszony za niezdobycie Charkowa w lutym, podczas inwazji na Ukrainę. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA