REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

Rosyjskie wojsko ośmieszone. Wciska innym taniochę z Aliexpress

Co rosyjska armia ma wspólnego choćby z celebrytką Macademian Girl, która w TVP "leczyła" dźwiękiem? Okazuje się, że całkiem sporo. Zarówno wojsko, jak i internetowa gwiazdka biorą produkty z Aliexpress i próbują je opchnąć innym drożej. Rosja wprawdzie nie chciała się wzbogacić, lecz zaplusować wizerunkowo, ale efekt jest ten sam: ośmieszenie.  

rosyjska armia
REKLAMA

W Rosji odbywają się targi Army-2022. W kontekście trwającej wojny wydarzenie ma na pewno istotny propagandowy charakter - w końcu trzeba pokazać, że ciągnący się miesiącami atak na Ukrainę ma szansę zakończyć się powodzeniem dzięki szykowanym technologiom.

REKLAMA

Sęk w tym, że Rosjanie chwalą się robotem z Aliexpress

Na targach zaprezentowano psa-robota, który na swoim ciele dźwiga granatnik RPG-26. Nie jest to może poziom znany z dokonań Boston Dynamics, ale kroczący metalowy czworonóg z bronią na przeciętnym obserwatorze może zrobić wrażenie.

Okazało się jednak, że opracowany robot to nie żadna autorska technologia Rosjan. Ci wzięli robota z Aliexpress, który kosztuje 4 tys. dolarów, nałożyli na niego pończochę (jak drwi jeden z ukraińskich profili na Twitterze - pewnie skradzioną na froncie) i udają, że dysponują nowoczesną technologią.

Trzeba jednak przyznać, że jest jakiś postęp. Kilka lat temu Rosjanie chwalili się robotem zachowującym się jak człowiek. Nic dziwnego, że podobieństwo było łudzące, skoro twórcy konstrukcji po prostu przebrali aktora w filmowy strój.

W przypadku robota z Aliexpress można mieć nadzieję, że nie wymknie się spod kontroli, jak ten, który nie tak dawno połamał palce 7-letniemu dziecku. Choć niewykluczone, że tamten szachista też został kupiony w jakimś chińskim sklepie na wyprzedaży i stąd wypadek. To prawdziwy cud fart, że pies-robot z Aliexpress nie odpalił granatnika albo nie rzucił się na obserwatorów.  

Pojawienie się psa-robota z Aliexpress na rosyjskich militarnych targach bawi jeszcze bardziej, gdy zacytuje się przemówienie Putina, który pojawił się na wydarzeniu.

Bandyta Putin opowiadał o technologii wyprzedzającej zachodnie odpowiedniki o lata

Wprawdzie nie wymienił tutaj psa-robota, ale i tak jego obecność sporo o całej imprezie mówi.

REKLAMA

To wszystko jest rzecz jasna śmiechem przez łzy. Może i Rosjanie się kompromitują, może i nie mają nowoczesnych technologii, ale niestety mówimy o kraju, który zaatakował Ukrainę i metodami rodem z XX wieku wyrządza mnóstwo krzywd. Na dodatek przebrany robotyczny kundel z Aliexpress dla przeciętnego Rosjanina faktycznie będzie cudem techniki.

zdjęcie główne: Anton Brehov/shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA