REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

Zrobili listę sprzętu zniszczonego podczas wojny w Ukrainie. Straty Rosjan są gigantyczne

Rosja straciła w Ukrainie 5000 pojazdów - czołgów, samolotów, ciężarówek i dronów. To tylko dane udokumentowane w otwartych źródłach. W rzeczywistości rosyjskie straty mogą być dwa razy większe. Z kolei Ukraińcy podali, że zabili już 40 tys. rosyjskich żołnierzy.

Kosztowna wojna Putina. W Ukrainie Rosja straciła już 5000 pojazdów
REKLAMA

Rosja w Ukrainie straciła już 5000 pojazdów - podał blog Oryx. Bloga prowadzą pasjonaci zajmujący się uzbrojeniem. Zbierają oni informacje z otwartych źródeł w celu identyfikacji i liczenia strat po obu stronach wojny.

REKLAMA

Informacje to zdjęcia i filmy zamieszczane w mediach społecznościowych, głownie na Twitterze i w Telegramie. Na blogu Oryx, każdy zniszczony lub przejęty przez drugą stronę pojazd jest identyfikowany przez specjalistów oraz katalogowany.

Oczywiście, siłą rzeczy nie mogą być w ten sposób zliczone wszystkie straty, ponieważ nie każdy zniszczony pojazd jest fotografowany, a zdjęcia wrzucane do internetu.

Żyjemy jednak w czasach gdy wojna toczy się niemal na żywo, na naszych oczach. Zarówno zdjęć jak i filmów zniszczonych pojazdów jest w sieci mnóstwo. To pozwala na stworzenie solidnych statystyk.

Wynika z nich, że w niedzielę liczba udokumentowanych w otwartych źródłach strat rosyjskiego sprzętu przekroczyła 5000.

W tym jest 916 czołgów. Najwięcej Rosjanie stracili czołgów T-72 różnych typów. Do tego doliczyć trzeba 1494 różnego rodzaju wozy opancerzone, 100 różnego typu dronów, 49 śmigłowców, 67 przeciwlotniczych systemów rakietowych czy 1373 ciężarówki oraz jeepy.

Choć blog Oryx zyskał swoją akcją liczenia strat światową renomę, pojawiały się głosy, że zawyża on straty Rosjan. W kwietniu, po załamaniu się pierwszej rosyjskiej ofensywy, poznaliśmy jednak dokładne dane dotyczące strat 4 Dywizji Pancernej (elitarna jednostka rosyjska). Informacje potwierdzone były zdjęciami z oficjalnych dokumentów, które wyciekły do internetu.

4. Dywizja Pancerna jako jedyna używała specyficznego typu czołgów T-80 więc jej straty z oficjalnych dokumentów, łatwo było porównać z danymi zebranymi na podstawie zdjęć zniszczonych czołgów, które zamieszczone były w internecie.

Jak się okazało dane na blogu Oryx nie tylko nie były zawyżone, ale były zaniżone o 30 proc. Wydaje się to bliskie prawdy, bo przecież nie każdy zniszczony pojazd trafia do sieci.

Teraz jednak, kiedy to Rosjanie posuwają się w Donbasie do przodu, a w okolicach Chersonia front jest póki co stabilny, ilość zdjęć zniszczonego sprzętu rosyjskiego jest niższa niż ich faktyczne straty. Agresorzy nie chcą się bowiem nimi chwalić.

Według ukraińskich danych, rosyjscy agresorzy stracili już od początku wojny 1763 czołgi, 4004 transportery opancerzone czy 190 śmigłowców. Dokładne informacje zobaczycie na grafice niżej. Ukraińcy podają też, że zabili ponad 40 tys. rosyjskich żołnierzy.

REKLAMA

Te ostatnie dane mogą budzić najwięcej kontrowersji. Rosjanie nie podają swoich strat od miesięcy. Nie informują o nich też Ukraińcy. Jeśli jednak Rosjanie mają w tej wojnie faktycznie 40 tys. zabitych, to liczba rannych oscylować może nawet w okolicach 80 - 100 tys.

Wracając do danych Oryxa. Analitycy serwisu dokumentują też straty Ukraińców. Z ich danych wynika, że obrońcy stracili do tej pory 1386 sztuk sprzętu, w tym 232 czołgi, 289 transporterów opancerzonych czy 39 samolotów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA