REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

W kierunku Rosjan poleciały 24 pociski jednocześnie. Ta salwa z HIMARS-ów kosztowała miliony

Niezwykłe wideo z odpalenia 24 pocisków z wyrzutni HIMARS pojawiło się właśnie w sieci. Film robi niezwykłe wrażenie, a całość jest niemal symboliczna. Nowoczesne, wyprodukowane w USA rakiety GMLRS, odpalane są z pokrytego pszenicą pola.

W kierunku Rosjan poleciały 24 pociski jednocześnie. Salwa z HIMARS-ów kosztowała miliony
REKLAMA

HIMARS zbiera w Ukrainie wyśmienite opinie. Po serii celnych uderzeń na rosyjskie składy amunicji, paliw i centra dowodzenia, ten system wyrzutni precyzyjnych rakiet, stał się bohaterem ostatnich tygodni.

REKLAMA

Kilka razy pisaliśmy o straszliwych skutkach ich uderzeń m.in. na Most Antonowski czy składy amunicji. W związku z tym, że Ukraińcy pilnie strzegą wyrzutni HIMARS, filmy czy zdjęcia z odpalenia pocisków możemy oglądać niezwykle rzadko.

Tym razem jednak w sieci pojawiła się prawdziwa gratka dla wszystkich tych, którzy kibicują obrońcom. Mowa o filmie, na którym widzimy odpalenie 24 pocisków z czterech wyrzutni HIMARS.

Wideo możecie zobaczyć niżej.

Celem takiego ostrzału są miejsca koncentracji wojsk wroga, na przykład podczas rozładunku na stacji kolejowej czy w obozach polowych. O podobnym uderzeniu mówiono kilka dni temu, kiedy jeden z rosyjskich pociągów z wojskiem i zaopatrzeniem został zmiażdżony przez ukraińskie rakiety. 

Oczywiście nie podano dokładnie kiedy, a tym bardziej, gdzie nakręcono ten film. 

Taka salwa robi wrażenie nie tylko siła ognia. Można być pewnym, że każdy z tych pocisków trafił w cel i zadał bolesny cios rosyjskim agresorom. Jeden pocisk M31 GMLRS to koszt 168 tys. dolarów.

Salwa z czterech HIMARS to koszt blisko 20 mln zł.

Ukraińcy wykorzystują w atakach pociski GMLRS M31, które są podstawową rakietą HIMARS. Pocisk jest wyposażony w 90 kg głowicę odłamkowo-burzącą. Celność pomnożona przez ciekawe rozwiązania technologiczne daje maksymalną skuteczność tej amunicji.

REKLAMA

Pocisk ma trzy warianty detonacji: kontaktowy, opóźniony i powietrzny. Ten ostatni jest przeznaczony do niszczenia wroga na otwartych pozycjach. Jednocześnie głowica M31 ma niezwykle wysoką fragmentaryczność, co oznacza, że rozpada się na wiele odłamków. Idealnie nadaje się więc do niszczenia takich celów jak obrona przeciwlotnicza.

GMLRS to precyzyjna amunicja rakietowa 227 mm. Minimalna odległość do celu to 15 km, a maksymalna to 90 km. Prędkość na końcowym odcinku lotu to 2,5 Ma. HIMARS przewozi wyrzutnię sześciu takich pocisków.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA