REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Militaria
  3. Technologie

Auć, to musiało Rosjan zaboleć. Bardzo kosztowna strata dla agresora

Znajdujący się daleko na tyłach, za linią frontu, cenny radar armii rosyjskiej został zniszczony przez Ukraińców. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z wrakiem systemu 48Ya6-K1 Podlet, potwierdzające udany atak. To poważny cios dla wojsk rosyjskich, które zostały oślepione w tym regionie.

Radar Podlet zniszczony. Rosja oślepiona nad Morzem Czarnym
REKLAMA

Ukraińskie wojsko zniszczyło nowoczesną rosyjską stację radiolokacyjną 48Ya6-K1 Podlet. Zdjęcie zniszczonego sprzętu zostało opublikowane na portalach społecznościowych.

REKLAMA

Według wstępnych informacji radar, z charakterystyczną dla okupantów literą "Z" został zniszczony w wyniku uderzenia rakietą kilka dni temu.

Zniszczony radar znajdował się we wsi Lazurne w rejonie Skadowska w obwodzie chersońskim na wybrzeżu Morza Czarnego. Miejsce to znajduje się około 100 km od linii frontu i najbliższych jednostek ukraińskich.

Rosyjska mobilna stacja radiolokacyjna została rozmieszczona w pozycji stacjonarnej i monitorowała otaczającą sytuację w powietrzu. W takiej też pozycji została zniszczona.

Ukraińcy zniszczyli radar 48Ya6-K1 Podlet

Radar 48Ya6-K1 Podlet to perełka. Rosjanie mieli tylko sześć sztuk

48Ya6-K1 Podlet to półprzewodnikowa stacja radiolokacyjna przeznaczona do wykrywania celów powietrznych na niskich i ekstremalnie niskich wysokościach w trudnym środowisku zagłuszania.

Kompleks radarowy został opracowany przez Koncern Obrony Powietrznej Almaz-Antey dla rosyjskich sił powietrznych. Pierwsze dostawy radaru Podlet-K1 dla armii rozpoczęły się w 2015 r. Kompleks 48Y6-K1 Podlet-K1 obejmuje trzy pojazdy, z których najważniejszy jest ten z radarem.

48Ya6-K1 Podlet

Podlet przeznaczony jest do wykrywania i oznaczania celów dla najnowszych rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej S-300 i S-400. Teoretycznie pozwala monitorować sytuację w powietrzu w całym regionie śledząc do 200 obiektów na odległości do 300 km i wysokości 10 km wykrywając także drony i pociski manewrujące.

Zniszczenie systemu to nie tylko strata finansowa - Podlet kosztuje kilkadzisiąt mln dolarów, ale także strata wyszkolonej załogi i całego kompleksu, a tych Rosjanie posiadali zaledwie sześć sztuk. Dodatkowo pozbawia to Rosjan możliwości kompleksowego śledzenia tego co dzieję się w powietrzu na tym ważnym odcinku frontu.

Co zniszczyło radar 48Ya6-K1 Podlet?

Zagadką pozostaje sposób w jaki Ukraińcy zniszczyli cenny cel. Wszystko wskazuje na to użyli wyrzutni HIMASR i pocisków GMLRS, które mają zasięg do 92 km.

REKLAMA
Ukraińska Olcha w akcji

Serwis Defence Express sugeruje, że w ataku wykorzystano mało znany, ukraiński taktyczny system  rakietowy 300 mm Olcha. Został on opracowany na bazie sowieckiego wieloprowadnicowego systemu wyrzutni rakiet 9K58 Smiercz. Zasięg pocisków tego systemu to 100 km.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA