REKLAMA

Ten płot z turbin wiatrowych wytwarza prąd nawet przy słabym wietrze. Cena? Prawie jak fotowoltaika

Płot, który wytwarza prąd? Do tej pory ekologiczne pozyskiwanie energii z natury kojarzyliśmy głównie z panelami fotowoltaicznymi, ale projekt polskiej firmy może to zmienić.

Polski startup Panel Wiatrowy stworzył płot składający się z turbin wiatrowych, który produkuje prąd nawet przy niewielkim wietrze.
REKLAMA

Polski startup Panel Wiatrowy stworzył płot składający się z turbin wiatrowych, który produkuje prąd nawet przy niewielkim wietrze. Czy będzie to przełom w branży odnawialnych źródeł energii?

REKLAMA

Fotowoltaika staje się coraz bardziej powszechna, ale ma pewną wadę - w znaczący sposób ingeruje w krajobraz. Z przerażeniem patrzę na dachy pokryte panelami. Mało kto może sobie z kolei pozwolić na postawienie wiatraka w ogrodzie. Na szczęście w planach jest coraz więcej produktów, które dalej będą wytwarzać prąd, ale za to w mniejszy sposób zaznaczą swoją obecność.

Nad bardziej estetycznymi panelami pracuje firma Elona Muska, ale póki co bez powodzeń. Inny problem to wiatraki, które nie tylko niszczą krajobraz, ale stanowią zagrożenie dla ptaków.

Czy jesteśmy więc skazani na ekrany zajmujące powierzchnię całego dachu, mini-instalacje wystające z działek sąsiada, a w końcu ogromne farmy z setką wiatraków? Niekoniecznie.

Polacy tworzą płot z turbin wiatrowych. Wyprodukuje prąd nawet ze słabego wiatru.

Naszym celem jest stworzenie następnej generacji lądowych turbin wiatrowych, wykraczającej poza obecnie znane technologie wytwarzania energii z wiatru - opisuje swój projekt startup Panel Wiatrowy. Ich pomysł to:

Produkcja energii może rozpocząć się już przy wietrze wiejącym od 1 m/s. Twórcy przedsięwzięcia podkreślają, że ich modułowe płoty łatwo wkomponować w otoczenie.

I faktycznie, przynajmniej na prezentacjach mamy do czynienia z całkiem schludnie prezentującym się ogrodzeniem.

Przy tym praca płotu jest bezszelestna, a sam system bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt - czego już o wielkich wiatrakach powiedzieć przecież nie możemy.

Ile kosztuje płot z turbin wiatrowych?

 class="wp-image-2245761"

Według autorów urządzenia, jest ona porównywalna do paneli fotowoltaicznych o takim samym rocznym uzysku energii. Na stronie Panelu Wiatrowego podano przykłady instalacji i minimalną moc, jaką płot może osiągnąć.

  • ogrodzenie prywatnej posesji lub instalacja w koronie płaskiego dachu budynku o powierzchni 10 ar (1000 mkw.) - 40 kW
  • ogrodzenie terenu przemysłowego o powierzchni 1 ha - 400 kW
  • fragment ogrodzenia o długości 10 mb. - 1 kW
  • fragment ogrodzenia o długości 1000 mb. - 100 kW
  • ogrodzenie po obu stronach autostrady o długości 1 km - 200 kW

Firma już ma gotowy pierwszy pełnowymiarowy prototyp, na którym przeprowadzono pomiary w docelowym środowisku. Pozyskano także kapitał początkowy, który pozwoli na ukończenie pierwszego etapu prac badawczo-rozwojowych.

Prototyp płotu z pionowych turbin wiatrowych był gotowy już na początku 2020 roku

Możliwe, że nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem, skoro wcześniejsze założenia brzmiały następująco:

No cóż, bywa i tak. Póki co jednak startup wciąż zdobywa nagrody i pozyskuje środki, więc pozostaje trzymać kciuki, by opóźnienie nie było jeszcze większe.

REKLAMA

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 6 lipca 2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA